Anahtar Kelimeler: TERCİH BIONTECH

YAZARLAR

TERCİH BIONTECH

İlimizde 4 gündür uygulanan Pfizer/BioNTech aşısının yan etkilerine karşı vatandaş ürkek davransa da Numune Hastanesi’nde aşı olan vatandaşlar tercihi Alman aşısından yana kullandı

Ayşe Mine EĞÜZ/

Koranavirüsle mücadele kapsamında geliştirilen aşılardan Sinovac’ın ardından Almanya’da Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci tarafından geliştirilen Biontech aşısı da uygulanmaya başladı.
İlimizde ise Numune Hastanesi Aşı Polikliniğine gelen vatandaşların yoğunlukla Biontech aşısını tercih ettiği gözlendi.

Polikliniğe aşı olmak için gelen vatandaşlar, Biontech aşısının daha korunaklı olduğu gerekçesiyle tercih ettiklerini söyledi.

MEDYADAN ARAŞTIRIYORLAR

Polikliniğe aşı olmaya gelen Süleyman Mamlıoğlu (45), “E-Nabız ’da iki tane aşı seçeneği vardı. Ben Biontech aşısını seçtim. Doktorum da Biontech asısını önermişti. Kendim de medyadan araştırdım o doğrultuda Biontech aşısı olmayı tercih ettim. Şu anda iyiyim ve bir sıkıntım yok” dedi.

Aşının koruyucu etkisinin daha yüksek olduğu için Biontec aşısını tercih ettiğini vurgulayan Durmuş Sağlam (33) ise, “Koruyucu ve etki maddesi daha yüksek olduğu için Biontech aşısını tercih ettim. Biraz üzerimde bulantı ve halsizlik var. Aşıların karşılaştırması açısından da Sağlık Bakanlığı danışma hattını arayarak aşılar hakkında bilgi aldım” diye konuştu.