YAZARLAR

TEKNOLOJİYE RAĞMEN YENİHAN BEBEKLERİ

Türk Patent Enstitüsü tarafından 2012 yılında tescillenen Yıldızeli’nin ‘Yenihan Bebekler’i teknolojiye karşı direniyor. 7 çeşitten oluşan bebeklere özellikle şehir dışından gelenlerin ilgisi yoğun

Haber Merkezi/

Yıldızeli ilçesinde Türk Patent Enstitüsü tarafından 2012 yılında tescillenen ve marka haline gelen ‘Yenihan Bebekleri’ de cep telefonu, tablet gibi yeni nesil oyun aletlerine karşı ayakta kalmaya çalışıyor. Dijital teknoloji öncesi çocukların beğenerek zaman geçirdiği bez bebekler teknolojiyle karşı karşıya.  Özellikle il dışından gelen vatandaşların dikkatini çeken bebeklerin folklorik kıyafetlerin yanı sıra birbirinden farklı figürlerle süslenmiş olması da dikkat çekiyor. Çeşitli fuarlarda da satışı yapılan bebekler, dijital teknolojiye rağmen yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. 

Yenihan bebeklerinin yapım aşaması hakkında bilgi veren Yıldızeli Halk Eğitimi Merkezi Kurs Öğretmeni Tuğba Kartal, ahşap modellerin üzerine yöresel kıyafetlerin giydirildiğini vurgulayarak, “Patiklerini ve yeleklerini ördürüyor, yazmalarını yaptırıyoruz. Kıyafetlerini giydirdikten sonra yüzünü hazır hale getiriyor, yazmalarını bağlıyoruz. Beline kuşağını sarıp önlüklerini işletip kenarlarına püskül ekliyoruz. Bu şekilde gelin bebeği, nişanlı kız, hamarat gelin, yaşlı kadın gibi farklı 7 çeşit bebek yapıyoruz” dedi.

Patenti Yıldızeli İlçe Halk Eğitimi Müdürlüğü adına alınan bebeklerin kıyafetlerindeki desenler yöreyi yansıtıyor. Yenihan Bebeklerinin yapımı Yıldızeli Halk Eğitimi Merkezi’nde açılan kurslarda hala yapılıyor. Yıldızeli Yenihan bebekleri İlçe Halk Eğitimi Merkezi ve kaymakamlıktan temin edilebiliyor.