Anahtar Kelimeler: TEHDİTLE YAŞIYORUZ

YAZARLAR

TEHDİTLE YAŞIYORUZ

Küresel bir sorun haline gelen kuraklık, Dünya Su Günü’nde bir kez daha gündeme geldi. Sivas’ta geçen yıla oranla yüzde 6.7 oranında artış yaşanan kuraklık için tasarruf çağrısı yapıldı

Çetin POLAT/

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamanın ardından ilimizde yaşanan kuraklık sorunu bu kez de Dünya Su Günü’nde masaya yatırıldı.

20 büyük sulama barajı ve göletin bulunduğu kentte, geçtiğimiz yıldan bu yana ciddi su kayıpları yaşandı. Ülke genelinde olduğu gibi Sivas’ta da yer altı sularının da tüketilmeye başlamasıyla birlikte küresel soruna karşı ardı ardına açıklamalar yapıldı.

SİVAS’TAKİ KAYIP 6.7

Açıklanan verilere göre bir önceki yıl 863 bin 638 hektar metre küplük olan su miktarı bu yıl 742 bin 761 hektar metreküpe geriledi. Bir başka deyişle Sivas’ın su miktarı son 1 yılda yüzde 6.7 oranında azaldı.

DSİ Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre ise ilimizde 2021 yılında doluluk oranı en düşük barajlar yüzde 14.71 ile 4 Eylül Barajı, yüzde 14 ile Güneykaya Barajı ve yüzde 19.91 ile de Üçöz Göleti oldu. Şehirde kuraklıktan etkilenmeyen tek baraj yüzde 100’lük doluluk oranı ile elektrik enerjisi üretiminde kullanılan Çamlıgöze barajı olarak kayıtlara geçerken, ilimizde geçtiğimiz yıl birçok doğal göl kurudu.

KÜRESEL ISINMA TEHDİTİ

22 Mart ‘Dünya Su Günü’ nedeniyle mesaj yayımlayan Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, küresel ısınmaya dikkat çekti.

Küresel ısınmanın evrensel bir sorun olduğunun altını çizen Hacı Çetindağ, “Küresel ısınmaya karşı tedbirlerimizi almalıyız. Bu noktada en kıymetli hazinemiz olan suyumuzu hep birlikte koruyalım. İklim değişikliklerinden dolayı yağış sıkıntısı son yıllarda artmaya başladı. Bu da su kaynaklarımızı ve tarımsal üretimimizi etkiliyor. Bu nedenle 7’den 77’ye hepimiz su tasarrufu noktasında üzerimize düşeni yapmalıyız. Kendi evimizde ufak tedbirlerle yapacağımız her bir damla tasarruf, kendi geleceğimize yatırım olacak. Bu vesileyle başta hemşerilerim olmak üzere herkesin Dünya Su Günü'nü kutluyor; kuraklığın olmadığı, Koronavirüs salgınının sona erdiği sağlıklı bir dünya temenni ediyorum” dedi.