Anahtar Kelimeler: TARIMA MİLYON DESTEK (VİDEO)

YAZARLAR

TARIMA 300 MİLYON DESTEK (VİDEO)

Tarım ve hayvancılık alanına önem verdiklerinin altını çizen Vali Salih Ayhan, son 1 yılda farklı başlıklar altında tarımsal alanda 300 milyona yakın destekte bulunulduğunu söyledi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Valilik ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından ‘Üreten Çiftçi Gelişen Sivas’ kapsamında hazırlanan Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından finanse edilen ‘Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Geliştirme Projesi’ kapsamında Macarfiği, Tritikale ve Yem Bezelyesi Tohum Dağıtım Töreni gerçekleştirildi. Geliştirilen proje ile 2 milyon 277 bin lira değerinde 215 ton tohumun dağıtımı sağlanacak.

Programın açış konuşmasını yapan Vali Salih Ayhan, “Tarım ve hayvancılık alanındaki potansiyele baktığımızda ilimizin bu alanda gerçekten büyük bir potansiyeli var. ‘Üreten Çiftçi Gelişen Sivas’ mottosu ile her alanda tematik projeler yapmaya karar verdik. Bu kapsamda sahada çiftçilerimizin de yanına uğrayarak onlardan aldığımız görüşlerle doğru bir yolda olduğumuzu söyleyebilirim. Her alanda üretimi destekleyen bir anlayışımız oldu. Bu kadar potansiyelimiz varken tarımda ürün desenini arttırmak istedik. 1 yılda tarımsal destek anlamında farklı başlıklar altında 300 milyon liraya yakın destekte bulunduk. Bu çiftçimizin yanında olduğumuzun en güçlü kanıtı. Ben çiftçi çocuğu olarak şunu söyleyebilirim ki 2000 öncesi yangın, afet olurdu kimse çiftçinin yanında olmazdı. Hele ki bu desteklerin isimleri geçmezdi. Şeker pancarını Erzurum Şeker Fabrikasına verirdik. Ne zaman ödemesi yapılacak diye beklerdik. Dolayısıyla o zamandan bu zamana baktığımız zaman 20-25 yıllık bir süreçte müthiş bir değişiklik oldu” dedi.  

SİVAS İLK 5 İLİN İÇERİSİNDE

Yem bitkileri noktasında ilimizin ilk 5’te yer aldığını söyleyen İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, “Bu projede yüzde 25 çiftçi katkılı yüzde 75 hibeli olarak dağıtım gerçekleştirilecektir. 2021 yılı içerisinde İlkbaharda dağıtımı gerçekleştirilen 8 buçuk milyonluk bütçeli 2 bin ton tohumla birlikte bu yıl yaklaşık 11 milyon liralık 2 bin 215 ton tohum üreticilere dağıtılmış olacak. Hepimizin bildiği üzere hayvancılık sektörümüzün üretim maliyetinin yaklaşık yüzde 70’ini yem maliyeti oluşturmaktadır. Projeyle amacımız ilimizde kaliteli kaba yem üretiminin artırılması, kaba yem açığının giderilmesi ve yem üretim maliyetlerinin düşürülmesidir. Dolaysıyla artan kaba yem sayesinde hayvancılıktan elde edilen et ve süt veriminde kalitesin artış ve maliyetlerde düşme olacaktır. Yem bitkileri üretimiyle ilimizde sürekli artış göstermekte ve buna paralel olarak da hayvancılık verilerinde olumlu yönde artış yaşanmaktadır. 2022 yılı içerisinde proje çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam edecektir. Üretim odaklı ve üreticiyi destekleyen projelerle çiftçilerimizin yanında yer alamaya devam edeceğiz. Ayrıca ülkemizde yem bitkileri üretiminde ilk 5 il arasında yer alan ilimizi merkez be marka yapmak en büyük hedefimiz” diye konuştu.