"Tarım Üretimine Önem Vermiyoruz"
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İstanbul Milletvekili hemşerimiz Dr. Hayati Arkaz dün TBMM´de bir basın toplantısı yaptı. Arkaz; "Sivas´ın milli kurtuluş mücadelesinin, bağımsızlığın başladığı kent olduğunu belirterek, "Sivas Kongresi sadece Sivas´ı değil, tüm coğrafyayı, Türkiye´yi ilgilendiren bir kongredir." ifadesini kullandı.
Tarih: 6.12.2018 00:00:34/ 410okunma / 0yorum

Osman Nuri KESİCİ

Bugün Türk Kadının Seçme ve Seçilme Hakkını kazandığı gündür. Tüm Kadınlarımızın günü kutluyorum, diyerek sözlerine başlayan Dr. Arkaz; "Sivas Selçukluların Başkenti, uzun süre Selçuklu coğrafyasına başkentlik yapmış çok önemli bir şehrimizdir. Bugün daha çok Sivas´tan bahsetmek istiyorum. Sebebi şu; ben Sivas´ta doğdum, fakat İstanbul´da yaşıyorum. Sivas´ta yaşayanların 3 katına yakın İstanbul´da yaşamaktadır. Dolayısıyla İstanbul´da ve Sivas´ta yaşayan hemşerilerimizin dertlerine ortak olmaya çalışacağım."

Sivas´ın tarihinden bahseden Arkaz; "Sene 1402 Timurlenk Anadolu´yu işgal etmek istiyor. Sivas´a gelene kadar hiç bir engel ile karşılaşmıyor. Sadece Sivas´a geldiğinde, Sivas Beyine haber gönderiyor. diyor ki; ´Sivas´ı teslim et.´ Sivas Beyi o zaman Padişah Yıldırım Beyaztı´n büyük oğlu Ertuğrul Bey. Ertuğrul Beyin verdiği cevap aynen şu; ´Ben emir ile memleketimi teslim etmem. Delikanlıysan gel al!´. diyor ve ciddi bir savaş oluyor Timurlenk´in ordusu çok güçlü Sivas yakılıyor yerle bir ediliyor. Sivas Sivas olalı böyle bir işkence görmedi. Onun üzerine de Sivas toparlanamadı. Bunun üzerine Saraya da bir yas ilan ediliyor. Yasta ağıtlar yakılıyor: ´Sivas gibi bir şehrin mi gitti, Ertuğrul gibi bir oğlun mu gitti´. Yıldırım Beyazdı harekete geçiyor. bugün şu topraklarda bulunduğumuz bölge de Anakara´da bir Ankara Savaşı oluyor. İlk defa Osmanlı ve Yıldırım Beyazıt mağlup oluyor ve esir düşüyor. 1402´den 51 yıl sonra 1453´te o kadar büyük ve güçlü bir Devletiz ki İstanbul´u fethediyoruz. O Zaman ki devlet adamlarını ve askerlerini kutluyorum buradan."

Arkaz; "19 Mayıs 1919 hepimiz için çok önemli. Türk tarihi için önemli, Türk Milleti için önemli ve bizim için çok önemli. Yüce Atatürk, 19 Mayıs 1919´da Samsun´a çıktı. Samsun´da 4 gün kaldı daha sonra Havza ve Amasya´ya geldi. Amasya´da Atatürk´ün bir genelgesi var. Genelgenin 5´nci maddesi aynen şöyle; ´Memleketin en güvenilir ve sağlam yeri olan Sivas´ta bir Kongre yapacağım´ diyor. Bu Sivas ve Sivaslılar için ne büyük gurur ve ne büyük şereftir. Atatürk´ün övgüsüne nasip olmuş bir şehir. Sonra Yılıdızeli´de karşılama yapılıyor.  Sivas Çimanto Fabrikasının olduğu yerde onbinlerce insan seli Atatürk´ü karşılıyor ve bağrına basıyor. Atatürk´ün Sivas´a geldiği günlerde Anadolu´nun çeşitli kentlerinde saray yanlısı eylemler var. Atatürk Sivas´ta 108 gün kalıyor. Kongrenin yapıldığı bina şuanda müzedir. Bu bina daha önce Liseydi ve Kongre Lisesinden mezun olmaktan da guru duyuyorum."

Kongrede alınan karalardan bahseden Dr. Arkaz; "Kongrede alınan kararlar çok önemlidir. Vatan bağımsızdır, bölünemez derken ikinci cümle ´Ya İstiklal, ya ölüm´ diyor. Sivas Kongresi sadece Sivas´ı değil Türk coğrafyasını, Türk Milletini ve Türkiye´yi ilgilendiren bir kongredir. Milli Mücadelenin başladığı bir kenttir. bağımsızlığımızın başladığı bir kenttir. Cumhuriyet´e ev sahipliliği yapmıştır."

Son Sivas ziyaretine değinin Arkaz; "Sivas´ın girişinde aynen şöyle yazıyor; ´Cumhuriyet Kentine Hoş Geldiniz, Cumhuriyetin Temeli Burada Attık´ diyor. Orası bir Cumhuriyet şehri. Sivas aynı zaman da tarih ve kültür şehridir. Selçuklulara evsahipliği yaptığı için Gökmederesesi, Çifte Minareli Mederesi, Divirği Ulu Cami gibi bir çok tarihi eseri var. HAkikaten görülmeye değer. Bir grup doktor arkadaşımızla Sivas gittik. Arkadaşlarımızın hepsi çok beğendi. Geniş caddeler, hemen hemen hiç gece konusu yok. Cömert mert insanları, geniş meydanları var . Bunları görünce bana dediler ki "Sivas çok güzelmiş", bende dedim ki "Güzel olmasa Atatürk burayı yurt seçer mi? Cumhuriyetin temelini burada atar mıydı" dedim. Görmeyen arkadaşlarımıza tavsiye ediyorum." dedi.

Sivas´ın güzelliklerini ve tarihini şimdiye kadar anlattım diyen Arkaz; "Sivas daha sonra üvey evlat haline gelmiş. Anadolu´nun en çok göç veren şehirlerinden bir tanesi Sivas. Şimdi Sivas Cumhuriyet kurulduktan sonra ciddi yatırımlar almış.  Nedir bu yatırımlar; Dikimevi yapılmış sonra İstanbul´a taşındı. SSK, Askeri, TCDD, Kızılay Hastanesi kapatılmış. Şehir merkezinde bulunan tarihi Numune Hastanesi taşınmış. 1986 yılında temeli atılan şeker fabrikası halen aynen duruyor. Çimento fabrikası; atıl halde. TÜDEMSAŞ küçüldükçe küçülmüş, 5 bin çalışan bine inmiş. Cer ateleyesi Malatya´ya taşınmış. Beton Travers Fabrikası ihmal edilmiş. Kangal Termik santrali yetim, Divriği Demirçelik Öksüz, Sivas Demir Çelik Fabrikası kimsesiz kalmış. Sivas Demir Çelik Fabrikasın çok az işçi çalışmakta, onlarda maaşını alamıyor. Sivas´ta bölge müdürlüklerimiz vardı. Bölge müdürlükleri taşındı. Ulaş Tarım İşletme Çiftliği kanamak üzeredir. Doğduğum büyüdüğüm Yıldızelin´den bahsedecek olursak; daha önce Köy Enstitüsü olan Pamukpınar binlerce öğretmen yetiştiren okula yatırım yapılmadı. Öğretmen okulunu ilkokul yapmışlar az bir öğrenci var. Orası öğretmen okuluyken öğrenciler tarı ve hayvancılık yapıyordu. ağaç dikiyordu. Köylünün yapması gereken her şeyi yapıyordu. Sonrada öğretmen olarak mezun oluyorlardı. Türkiye´nin en güzel öğretmen okullarından bir tanesiydi. Yazıktır milli bir servettir, emektir. Şimdi orada öyle duruyor. İstanbul´da Pamukpınar öğretmen okulunun öğrencilerinden bir tanesi hastaneme gelmişti orada tanıştım. Çok yaşlı bir beyfendiydi, ´Hocam siz nerelisiniz´ diye sorunca Yıldızeli olduğumu söyleyince oranın geçmişini altığında gözlerim doldu. Milli Servetleri yok etmeye hakkımız yoktur."

Maddenler konusunda ise Arkaz; "Türkiye´nin en zengin maden yatakları Sivas´ta. Sivas´ın altı demir madenleri ile doludur. Sivas jeotermal su kaynakları açısından zengin, Kaplıcalarıyla ünlüdür. Yıldızeli Sıcak Çermik ve Kangal Balıklı Kaplıcaları gibi önemli yerlerimiz vardır. Sivas aynı zaman da bir tarım ve hayvancılık şehirdir. Son 15-20 yıldırı Sivas´ta, hızlı bir göç var. Köylerimiz boşalmış şehre gitmiş. Köye gidiyorsunuz. köyde kimse yok. 3-5 tane yaşlı amcamız teyzemiz ninemiz var ama gençlerimiz yok. Köyler terke edilmiş. Köyler terk edilince hayvancılık ta bitmiş. tarlalar ekilmiyor. Türkiye´nin en büyük sıkıntısı üretim. Ben uzunlardır Milliyetçi Hareket Partisi içinde siyaset yapıyorum,  Ülkü Ocaklarından yetişmeyim. İstanbul Tıp Fakültesi Mezunuyum. 1977 yılında Milliyetçi Hareket Partisinin seçim beyannamesinde ´Tarım Kentleri´ vardı. Rahmetli Türkeş Tarım Kentleri koymuştu beyannameye. Rahmetli Bülent Ecevit ´köy Kentleri´ koymuştu, Erbakan Hocamız ne diyordu; Ağır sanayiden bahsediyordu. Rahmetli Demirel; Her köye bir fabrika diyordu. Şimdi Köyler batmış bitmiş. Türkiye´nin enm büyük sorunu üretimsizlik. Artık sarımsaktan ete kadar, ithal ederseniz hatta samanı da ithal ediyorsanız. Bu köylerle ilgili siyasetin değişmesi lazım." dedi.

Daha sonra yurtdışı gezilerinde gördüğü yerlerden bahseden Arkaz; "Lizbon´a gittim. Büyük çiftlikler var. Ne üretiyorlar süt ve et ürünleri. İrlanda; Yolun kenarında, çok fazla bir çiftlik var sayamıyorsunuz. Etiniziniz sütünüzü gıdanızı yetiştiremiyorsanız ileride bağımsız dahi olamazsınız. Bunlar çok önemli. Büyük Atatürk ne yaptı; Van´a gitti. 1 Koyun karşılığı 1 kilo şekeri İran´dan alıyor onu da kaçak alındığını öğrendiğinde ´Buraya derhal şeker fabrikası  kurulsun´ dedi. Türkiye´nin her tarafına şeker fabrikaları kurdu. Bez Fabrikaları kuruldu. Ağır sanayiye girildi. Uçak yaptık. Atatürk döneminde Uçak yaptık arkadaşlar. Nuri Demirağ Allah rahmet eylesin, uçağı yaptı bindi İstanbul´a gitti. Üretimi artırmamız lazım. Anadolu´nun Çakırı´sı, Yozgat´ı, Çorum´u, Kırşehri, Sivas´ı, Tokat´ı, Amasya´sının ve Anadolu´nun göçünü durdurmak zorundayız. Bugün Marmara Bölgesinde 20 milyon İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesinde 30-35 milyon yaşan insan yaşıyor. 10 sene sonra 40 mı olur 45 mi olur bilmemem. Marmara bölgesi artık kaldırmıyor. Nu su kaldı, ne oksijen kaldı, ne de ağaç kaldı!.. Her tarafı betonlaştırdık. Betona yapılan yatırımların bir kısmı üretime tarıma yatırılsaydı daha iyi olurdu. Bu krizinin en büyük sebeplerinden bir tanesi de üretime önem vermediğimizden kaynaklıyor. Üretimi mutlaka artırmalıyız." dedi.

Sivas´ta 650 bin kişi yaşadığını söyleyen Arkaz; "Sivas aynı zamanda bir kültür şehridir. Bir Ozanlar şehridir. Her bir köşesinde şiir okuyan şarkı söyleyen, türkü söyleyen insanlarla karşılaşırsınız. Sivas´ın ozanlarını saymaya kalsanız 1-2 saat zamanımız alır. Aşık Veysel, Türküz Türkü söyleriz diyor. Pir Sultan Abdal ve daha niceleri. Yakın geçmişte rahmeti olan Ali Kızıltuğ´un bir türküsü var. Onun sözlerini söylemek istiyorum. Bizzat Anadolu´da ki göçü anlatmak için söylemiş, 50 yıldır söylenir ve  uzun havadır ve çok önemli bir türküdür.

Bülbül gitmiş baykuş konmuş gel hele
Ben ağayım ben paşayım diyenler
Kapıları kitlemişler gel hele

Bir ev burda bir ev karşıda kalmış
Hele sorun bizim komşular n´olmuş
Kırk senelik ağaç kurumuş kalmış
Bizim köye benzemiyor gel hele

 

Hem Sivas´ı anlatıyor hem de Anadolu´yu anlatıyor.  Allah sonumuzu hayretsin." dedi.

Sözlerini tamamlayan Arkaz; "Yüreği mert, havası sert, o Yiğidolara hemşerilerime Türkiye´nin neresinde olurlarsa olsunlar selam ediyorum." dedi.Video Tarihi: 5.12.2018 19:18:13
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Tarım Üretimine Önem Vermiyoruz
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
"Esnaf ve tüccarımız zor durumda"
"Esnaf ve tüccarımız zor durumda"
Yaklaşan yerel seçimler öncesinde Sivas Sanayi ve Ticaret Odası (STSO) Meclisine, Belediye Başkan adayları ile toplantılar yaparak, projelerini kayıt altına alıyor.
Meclis üyelerinin listesi Ankara´da
Meclis üyelerinin listesi Ankara´da
Sivas Belediye meclis üyesi listesi Ankara´ya gönderildi.
Üç ilçede başkanlar belirlendi
Üç ilçede başkanlar belirlendi
Sivas´ta teşkilatlanma çalışmalarını sürdüren Yeniden Refah Partisi Ulaş, Yıldızeli ve Divriği´de ilçe başkanlarını belirledi.
Yeniden Refah Partisi kahvaltıda buluştu
Yeniden Refah Partisi kahvaltıda buluştu
Yeniden Refah Partisi kahvaltıda buluştu
"TÜDEMSAŞ Sivaslıların kırmızı çizgisidir"
"TÜDEMSAŞ Sivaslıların kırmızı çizgisidir"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Ulaş Karasu TBMM Genel Kurulunda ´Maden Yasa´ görüşmeleri yapılarken Genel Kurula hitap etti. Karasu TBMM Genel Kuruluda Cumhurbaşkanı ve aynı zamanda AK Parti Genel Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan´ın Sivas mitingini değerlendirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye´de yeni dramların yaşanmasını istemiyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye´de yeni dramların yaşanmasını istemiyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ne İdlib´de ne de Suriye´nin başka bölgelerinde yeni insani krizlerin, yeni dramların yaşanmasını istemiyoruz." dedi.
Yeniden Refah Partisi ilçelerde teşkilatlanıyor
Yeniden Refah Partisi ilçelerde teşkilatlanıyor
Merhum Necmettin Erbakan´ın oğlu Fatih Erbakan tarafından kurulan Yeniden Refah Partisi, Sivas´ta teşkilatlanma çalışmalarını sürdürüyor. İl teşkilatı, bazı ilçelerde başkanları belirlemek için temayül yoklaması yaptı.
“Sivas tarihi günlerinden birini yaşadı”
“Sivas tarihi günlerinden birini yaşadı”
Bilgin, “Sivas tarihi günlerinden birini yaşadı. Halkımızın sayın Cumhurbaşkanımıza olan sevgisi caddeleri alanı doldurdu. En coşkulu en heyecanlı bir miting oldu. Bizleri dar günde dar zamanda yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimizede çok teşekkür ediyorum.” dedi.
Gençlik Meclisi Yıldız Dağı´nda kamp yapacak
Gençlik Meclisi Yıldız Dağı´nda kamp yapacak
Çeşitli illerden gelen Türkiye Sağırlar Milli Federasyonu´na bağlı gençlik meclisi, Sivas Valisi Salih Ayhan´ı makamında ziyaret etti.
“Acilen harekete geçmeye davet ediyoruz”
“Acilen harekete geçmeye davet ediyoruz”
Bekin, “Yeniden Refah Partisi olarak, Pekin yönetiminin, Doğu Türkistan´daki Türklere yönelik uygulamakta olduğu sistematik işkencelere son vermesini hususunda iktidarı Doğu Türkistan´da olan bitenler karşısında sorumluluk almaya ve acilen harekete geçmeye davet ediyoruz,”dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul Atatürk Kültür Merkezi bir zafer anıtı olacaktır
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul Atatürk Kültür Merkezi bir zafer anıtı olacaktır
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstanbul Atatürk Kültür Merkezi, milletin değerleriyle, inancıyla, insanımızın tarihi ve kültürüyle kavgalı, jakoben zihniyete karşı dikilmiş bir zafer anıtı olacaktır." dedi.
 Hızlı tren 2020´de
Hızlı tren 2020´de
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ankara-Yozgat-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattımızın inşası da hızla devam ediyor. Bu hat Ankara Sivas yolunu da 2 saate düşürecek inşallah bu yıl test sürüşlerini başlatıp gelecek yıl da hizmete açmış olacağız.” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Valiliği ziyaret etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan Valiliği ziyaret etti
Sivas Kongresi´nin 100. yılında milli mücadelenin temellerinin atıldığı Sivas´ta çok heyecanlı ve coşkulu kutlama süreci başladı. Bu coşkuyu katlayarak artıracak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın Sivas ziyareti, dün gerçekleşti.
ŞEHİRLERİN ANASI SİVAS´A HOŞGELDİNİZ
ŞEHİRLERİN ANASI SİVAS´A HOŞGELDİNİZ
Sayın Cumhurbaşkanımız; Sivas başkentlik yapmış bir şehirdir. Dar´ül Ülemadır. Dar´ül Âlâdır. Vilayeti Anadolu´dur. Cumhuriyetin Temellerinin atıldığı şehirdir. Kadim bir şehirdir.
Albayrak: Yeni başarı hikayesini hep beraber yazacağız
Albayrak: Yeni başarı hikayesini hep beraber yazacağız
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: "Yeni başarı hikayesini tüm Türkiye olarak hep beraber yazacağız." dedi
 ERDOĞAN SEÇİM KAMPANYASINA SİVAS´TAN BAŞLIYOR
ERDOĞAN SEÇİM KAMPANYASINA SİVAS´TAN BAŞLIYOR
31 Mart yerel seçim çalışmaları kapsamında startı Sivas´tan verecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan 8 Şubat Cuma günü ilimize geliyor.
"Cumhurbaşkanımız ile kucaklaşmaya davet ediyorum"
"Cumhurbaşkanımız ile kucaklaşmaya davet ediyorum"
Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın 08 Şubat 2019 Cuma günü ilimize gelecek olmasından dolayı AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu bir basın toplantısı gerçekleştirdi.
ERDOĞAN SİVAS´A GELİYOR
ERDOĞAN SİVAS´A GELİYOR
ERDOĞAN SİVAS´A GELİYOR
“HİZMET İÇİN VARIZ”
“HİZMET İÇİN VARIZ”
Sivas Tesviyeciler ve Madeni Sanatkârlar Esnaf Odası tarafından düzenlenen ‘Sanayi esnafı soruyor başkan adayları cevaplıyor´ adlı programın üçüncü konuğu CHP Sivas Belediye Başkan adayı Ali Akyıldız oldu.
BBP 170 belediye başkan adayını tanıttı
BBP 170 belediye başkan adayını tanıttı
BBP´nin Türkiye genelindeki 170 belediye için başkan adaylarının tanıtımı yapıldı.
Yeniden Refah Partisi Merkez İlçe Başkanı Yahya Doğan Oldu
Yeniden Refah Partisi Merkez İlçe Başkanı Yahya Doğan Oldu
Yeniden Refah Partisi Merkez İlçe Başkanı Yahya Doğan Oldu
“Herkesin gönlü rahat olsun”
“Herkesin gönlü rahat olsun”
Ürgüp, “herkesin gönlü rahat olsun. Her ne yapılacaksa ortak fikirler içerisinde yapacağız. Gerçekleştireceğimiz projeler şehre değer katacak. Yarım kalan projeleri bitireceğiz. Bizim derdimiz tüm ekip arkadaşlarımız ile birlikte Sivas´ı yüceltmektir.” dedi.
Hal esnafı, “Seçimlerde bizi reklam olarak kullanmasınlar”
Hal esnafı, “Seçimlerde bizi reklam olarak kullanmasınlar”
Sivas Perakende Sebze Hali Esnafı seçimlerde kendilerinin reklam olarak kullanılmasını istemiyor.
Coşkun gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu
Coşkun gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu
Coşkun gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3052
EURO
5.9958
booked.net
İnsanların en hayırlıları, ahmak, aptal diye adlandırılmadıkça kıyamet kopmaz

Hz. Muhammed
Hiçbir kağıt parçası 7 defadan fazla ikiye katlanamaz!!

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59