“TARIM SEFERBERLİĞİ YAPILMASI LAZIM”
Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, “Üniversitelerimiz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve STK´ lar ile birlikte bir çalıştay yaparak, tarımın projelendirilmesi gerekir. Geçmişte ki hatalar değerlendirilip yeniden çiftçimizi ve tarımımızı ayağa kaldırmamız lazım. Yeniden bir tarım seferberliği yapılması lazım” dedi
Tarih: 4.1.2018 17:59:26/ 424okunma / 1yorum
Arda ÇELEBİ

Gazetemize özel 2017 yılını değerlendiren Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, yeni yılda yapacakları proje hakkında da açıklamalarda bulundu.

“2017 yılına baktığımız zaman çok başarılı bir yıl olduğunu söyleyemeyiz.”diyerek sözlerine  başlayan Çetindağ,  “Çünkü 2017 yılında bilhassa Sivas´ta kuraklık vardı. Bunun neticesinde borç ertelemeye girdi. Kuraklık olmasından dolayı buğday verimi çok kaliteli geçmedi. Bu hayvancılığı da etkilemiş oldu. Barajlarımızda ve göletlerimizde yer altı sularımızda kalmadı. Barajlarda su kalmayınca pancar ekimini de etkiledi” dedi.

Çetindağ, böyle giderse kuraklığın 2018 yılında da devam edeceğini belirterek, hükümetin iklim şartlarına ve yöre bakımına göre çiftçilik desteklemesini getirmesi önerisinde bulundu.

“EKEN ÇİFTÇİMİZ MAĞDUR OLUYOR”

İklim şartlarına ve yöre bakımına göre çiftçililerin destek alması önerisini bakanlığa sunduklarını ve bakanlığın bu taleplerini pek dikkate almadığını aktaran Çetindağ, şöyle devam etti:

“Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesine baktığımız zamanlar İç Anadolu Bölgesi Türkiye´nin en az yağış alan bölgesidir. Kurak gitmesinden dolayı ve çiftçimizin girdileri tam temin edemediğinden dolayı da köylerimizden aşırı bir göç hareketi oluyor. Bizim istediğimiz çiftçimize direk ürün desteği verilsin. Yani doğrudan gelir desteği değil de ürün desteği verilsin istiyoruz. Eken çiftçilerimize destek verilsin. Bunu verdiğimiz zamanlarda sulamaya daha önem gösterilsin. İç Anadolu Bölgesinde yem desteğine daha çok ağırlık verilsin. Hayvancılık üzerine daha çok ağırlık verilsin. ÇKS kayıt sistemi TÜİK üzerinden alınsın.Bir çiftçimiz bin dönüm yer ekiyor. Halbuki kendi adına kayıtlı ÇKS ‘si yüz dönüm var. Yüz dönümün desteklemesini alıyor. Bin dönüm ektiği halde dokuz yüz dönümden destek alamıyor. Yaklaşık yirmi bin üyemiz var. Doğrudan gelir desteği alan ve ÇKS kaydı olan dört bin beş yüz kişi var. Yani yaklaşık dörtte biri desteği alıyor, diğer kalan üyelerimiz bu desteği almıyor. İnşallah 2018 yılında çiftçimize direk ektiği arazi üzerinden destek verilmesini umuyoruz. Mesela adam hiç arazisini ekmiyor, vatandaşımıza kiraya veriyor. Doğrudan gelir desteğini ekmediği halde kendisi alıyor. Ama eken çiftçimiz mağdur oluyor. Halbuki doğrudan gelir desteği eken çiftçiye verilsin.”

AİLE ÇİFTÇİLİĞİ

Çetindağ, aile çiftçiliğine önem verilmesi gerektiğinin vurgusunu yaparak, “Büyük şirketler Sivas´ta pek yaşamıyor. Bunlar girdilerini kendileri üretmediği sürece, dışarıdan girdiler de çok pahalı olmasından dolayı hayvancılıkta başarılı olamıyoruz. Eğer aile çiftçiliğine önem verilirse bu insanlarımız girdilerini kendileri temin edebilir. Yani kaba ot ihtiyaçlarını, samanını ve silajının yüzde 60ını kendi imal edecek ki hayvancılıkta başarılı olunsun. Ama Avrupa Birliği Projeleri kapsamında modern ahırlar kuruluyor. Zaten vatandaş elindeki paranın tamamını o binaya harcıyor. İçini dolduracak hayvan bulamıyor” şeklinde konuştu.

“KALİTELİ FİRMALARIN İŞLEM YAPMASI LAZIM”

Süt konusunda da tablonun iç açıcı olmadığından söz eden Çetindağ, Sivas´ta bir, iki firmanın dışında süt alanın olmadığını ifade etti.

Çetindağ, “Bizim çiftçimiz süt üretse dahi, süt kendi başına bela. Sivas´ta et ve süt kurumunun süt alımını da değerlendirmesi lazım. Kaliteli firmaların Sivas´ta işlem yapması lazım ki sütte ve hayvancılıkta başarılı olunsun” açıklamasında bulundu.

“GENÇLERİMİZİ KÖYDE TUTMAMIZ GEREKİR”

Vatandaşları köylerde tutmanın öneminden bahseden Başkan Çetindağ, ” Bu konuya çok önem vermemiz lazım. Gençlerimizi köylerde tutmamız gerekir. Bunun içinde eğitim projeleri, sosyal projelerin olması lazım. Bölge yatılı okullarının veya bölge okullarının daha kaliteli şehir seviyesine getirilmesi gerekir ki, çocukları orada okula giderken kendileri de rahatça çiftçiliklerini yapsın” dedi.

Çetindağ,” Çiftçimizin para kazanması lazım. Çiftçimizin alt yapısının dolu dolu olması lazım. Bilinçli çiftçilik yapmamız lazım. Yani Sivas´ta daha çok buğday ve yem bitkisi olur. bunun üzerine çiftçilerimizin yoğunlaşıp,eğitimini alması lazım.Üniversitelerimizde tarıma bakan hocalarımızın değerlendirilmesi lazım. Onların projelerinin üretilmesi gerekir.Üniversitelerimiz, tarım bakanlığı ve STK´ lar ile birlikte bir çalıştay yaparak, tarımın projelendirilmesi gerekir. Geçmişte ki hatalar değerlendirilip yeniden çiftçimizi ve tarımımızı ayağa kaldırmamız lazım. Yeniden bir tarım seferberliği yapılması lazım” diye konuştu.

“ÇİFTÇİ BU DURUMDAN KAÇIYOR”

Çiftçilerin sıkıntısına da değinen Çetindağ, devletin çıkarttığı projelerin ve desteklerin daha basit ve kolay olmasını istediklerini vurguladı.

Çetindağ, “Örneğin vatandaş arıcılık veya küçük baş hayvancılık yapacağı zaman bir sürü prosedürleri oluyor. Bunun daha basite indirilip daha rahat olması lazım. Çiftçinin bulunduğu yerde değerlendirilmesi lazım. Tam tersine çiftçimizi şehre yönlendiriyoruz. Bu da çiftçimizin uğraşmasına neden oluyor. Bir çok çiftçi bu durumdan kaçıyor ve uğraşmak istemiyor. Bununla ilgilide çiftçimin bürokrasi işlerini kolaylaştırmak gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“1 HAFTA BURADA MİSAFİR EDECEĞİZ”

Son olarak 2018 yılında yapacakları proje hakkında bilgi veren Çetindağ, “Tarım Bakanlığına bağlı El Sanatları Müdürlüğümüzün çiftçi eğitimi ile ilgili bir projemiz var. Ziraat Odası olarak ta köydeki hem kadınlardan hem erkeklerden çiftçilerimizi alarak, başarılı olacağı konularda arıcılık,sütçülük gibi hangi konuda istiyorsa 1 hafta burada misafir edeceğiz. Bütün masraflarını İŞKUR´ un çekmesi aracılığı ile çiftçilerimizi eğitime alacağız. Daha sonra köylere gittikleri zamanda bu konulara önem verecekler. Bizde ziraat odası olarak bu konulara gereken her zaman vereceğiz” ifadelerine yer verdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TARIM SEFERBERLİĞİ YAPILMASI LAZIM
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
taner
7.1.2018 01:13:39
he he hükümet oldun çıktın
´Türkiye´de 30 milyon kişi sorunlu evde oturuyor´
´Türkiye´de 30 milyon kişi sorunlu evde oturuyor´
Fuzulev Yönetim Kurulu Başkanı Akbal, "Avrupa İstatistik Ofisi´nin açıkladığı verilere göre Türkiye´deki 19,5 milyon konuttan 7,5 milyonu sorunlu. Bu sorunlar arasında çatı akması, rutubet ve yalıtımsızlık gibi sıkıntılar başı çekiyor." dedi.
Borç yapılandırmasında yeni hak tanındı
Borç yapılandırmasında yeni hak tanındı
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen torba teklife yeniden yapılandırmayla ilgili hüküm eklendi. Borç yapılandırmasından mükellefler faiz ödeme şartıyla 2019 yılı Ocak ayı sonuna kadar yararlanabilecek.
STSO Üyelerine Müjde
STSO Üyelerine Müjde
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde Sivas Sanayi ve Ticaret Odası (STSO) ve İŞKUR´un yaptığı anlaşmayla Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) hayata geçiriliyor.
“Boş binaya yatırılan para bizi rahatsız ediyor”
“Boş binaya yatırılan para bizi rahatsız ediyor”
Eken, “Fuar Kongre Merkezi´nin Valilik aracılığıyla hayata geçirilmesini istiyoruz. 3,5 milyon lira kira ve güvenlik parası verdik. Bu yıl artarak 441 bin liraya yükselen kirayı da ödedik. Bu meclisin 7 bin iş adamının parasını boş binaya yatırıyoruz. Bu bizi çok rahatsız ediyor.”dedi.
"Döner sermaye lütuf değil haktır"
"Döner sermaye lütuf değil haktır"
Türk Sağlık Sen üyeleri Sivas Numune Hastanesin bahçesinde basın açıklaması düzenlediler.
Küçükbaş hayvanın dağıtımına başlanıldı
Küçükbaş hayvanın dağıtımına başlanıldı
Genç Çiftçi Projesi Kapsamında Küçükbaş Hayvan Dağıtımları Devam Ediyor
TARSİM ANADOLU´DA 40 BİN ÇOCUĞA ULAŞTI!
TARSİM ANADOLU´DA 40 BİN ÇOCUĞA ULAŞTI!
Tarımda Sigorta Bilinci Oluşturmak Amacıyla Anadolu´daki Okullar Ziyaret Ediliyor…
AVM esnafı dertli
AVM esnafı dertli
AVM esnafı dertli
160 bin 248 araca ulaştık
160 bin 248 araca ulaştık
Trafiğe kayıtlı araç sayısı Ekim ayı sonu itibarıyla Türkiye genelinde 22 milyon 818 bin 544 olurken ilimizde toplam araç sayısı 160 bin 248´e çıktı
"Turist sayısında geçen yıla oranda yüzde 22 artış sağladık"
"Turist sayısında geçen yıla oranda yüzde 22 artış sağladık"
Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, "Yılın ilk 3 çeyreğinde, yaklaşık 32 milyon dünya vatandaşını ülkemizde misafir ettik. Ocak-Ekim 2018 döneminde geçen yıla oranla yüzde 22,43 artış sağladık." dedi.
Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Aylık %2,53 Düştü
Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Aylık %2,53 Düştü
Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Aylık %2,53 Düştü
TÜFE aylık %1,44 düştü
TÜFE aylık %1,44 düştü
TÜFE aylık %1,44 düştü
Yumurta satarak geçimini sağlıyor
Yumurta satarak geçimini sağlıyor
Yumurta satarak geçimini sağlıyor
"Vakıf İşyerlerindeki Kiralar Artırılmamalı"
"Vakıf İşyerlerindeki Kiralar Artırılmamalı"
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, Vakıfların gayrimenkullerinde kiracı olan esnafların kira artışının yüksek olması nedeniyle mağdur olduklarını ifade etti.
Eken´den Vakıf Zammına Tepki!
Eken´den Vakıf Zammına Tepki!
Sivas Sanayi ve Ticaret Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, vakıf kiralarında yüzde 20´ye kadar yapılan zamlarla ilgili Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca´yı ziyaret etti. Başkan Eken, “Üyelerimizin yaşadıkları ekonomik zorluklar nedeniyle zam oranının düşürülmesini ya da geri çekilmesini talep ediyoruz.” dedi.
Mont fiyatları cep yakıyor
Mont fiyatları cep yakıyor
Mont fiyatları cep yakıyor
Demirağ Organize Sanayi Bölgesi Altyapı Çalışmaları Devam Ediyor
Demirağ Organize Sanayi Bölgesi Altyapı Çalışmaları Devam Ediyor
Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, kontrollük hizmetleri Sivas İl Özel İdaresince gerçekleştirilen ve Sivas´ın yatırım ve üretim üssü olacak Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´nde devam eden altyapı çalışmalarını yerinde inceledi.
"Kiracı Esnaflarımızı Mağdur Etmeyeceğiz"
"Kiracı Esnaflarımızı Mağdur Etmeyeceğiz"
Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, Belediyenin kiracısı olan esnaflara bu sene de kira artışında yardımcı olacağını söyledi
"Satış yapamıyoruz"
"Satış yapamıyoruz"
"Satış yapamıyoruz"
İstanbul´a gelecek 200 milyon kişiye ayakkabı satmalıyız
İstanbul´a gelecek 200 milyon kişiye ayakkabı satmalıyız
İstanbul´a gelecek 200 milyon kişiye ayakkabı satmalıyız
Esnafa Kargo Desteği
Esnafa Kargo Desteği
Sivas Konfeksiyoncular ve Tuhafiyeciler Esnaf Odası ile PTT Kargo arasında indirimli kargo anlaşması sağlandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
İslamın temeli ahlak, ahlakın özü bilgi, bilginin özü akıldır?

Hacı Bektaşı Veli
Ahmet ÖZDEMİR
Ahmet ÖZDEMİR
Unutulan asker düğünleri
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu
Müslüm Baba
Yusuf Ziya Ünsal
Yusuf Ziya Ünsal
Çakmak Taşındaki Ümit
YUSUF KAPLAN
YUSUF KAPLAN
Eski dünyanın çöküşü, yeni bir dünyanın habercisidir...
İbrahim KAHVECİ
İbrahim KAHVECİ
Yatırımsız kredi büyümesi
BERAT DEMİRCİ
BERAT DEMİRCİ
LEGO VE DİJİTAL RUHLAR DÜNYASI
İsmail Dursun
İsmail Dursun
"Büyük Başkan Tezahüratı"
Mehmet Şevket EYGİ
Mehmet Şevket EYGİ
Başına şapka geçirip astılar
D. Mehmet Doğan
D. Mehmet Doğan
Medeniyet diline şapka çıkarmak!
Gülşah Akkaş Yaman
Gülşah Akkaş Yaman
´´Kişisel gelişim ´´
MUSTAFA KUTLU
MUSTAFA KUTLU
Ne yapmalı?
İBRAHİM TENEKECİ
İBRAHİM TENEKECİ
Devlet aklı
Prof. Mustafa Çağrıcı
Prof. Mustafa Çağrıcı
Ahlak merkezli dindarlıktan nerelere?
Ö. EMİR DOĞAN
Ö. EMİR DOĞAN
EV ÖDEVİ Mİ!...
Aydın Ünal
Aydın Ünal
Aday belirlemek artık kolay değil
Kemal Öztürk
Kemal Öztürk
Son güzel kelimeler
Yusuf Ziya Cömert
Yusuf Ziya Cömert
İstanbul´u düşünüyorlar, gözleri açık
Salih Tuna
Salih Tuna
Kadir Mısırlıoğlu´nun fesi, PKK´nın kalpağı
Selahattin Çerik
Selahattin Çerik
Şükürname!
Müjgan Üçer
Müjgan Üçer
SİVAS HALAYINA DURAN GENÇLER
Muzaffer Gücer
Muzaffer Gücer
SİVASIN ÇERMİKLERİ
Osman Nuri Kesici
Osman Nuri Kesici
25 Eylül Dünya Eczacılar günü...
Mahmut Erol Kılıç
Mahmut Erol Kılıç
Bilgilendirme notu
Muhsin Kaya
Muhsin Kaya
SİVAS´A SELAM YOLA DEVAM
Talha Gurbetçi
Talha Gurbetçi
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Bülent Bakiler
DÜŞMANIYIM ASALETİN KELİMELERDE BİLE”
Sami Akkuş
Sami Akkuş
DUA EDİN...
Ergün Diler
Ergün Diler
Kıbrıs planı
Gülşah YARLI
Gülşah YARLI
Sezona veda
Fikret ÜNSAL
Fikret ÜNSAL
DEDİKODUSU ÇIKARSA OLUR
Aziz Erdoğan
Aziz Erdoğan
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR
Zübeyir Kamil Akkaya
Zübeyir Kamil Akkaya
Batı´ya Doğru - Taklit Bitti, Tahkik Başladı!
Salih Şahin
Salih Şahin
OSMANLI ARAPLARI NASIL SÖMÜRDÜ!
S. Emrah GÖKTAŞI
S. Emrah GÖKTAŞI
Sivil toplum
Osman Nuri KESİCİ
Osman Nuri KESİCİ