“TARIM SEFERBERLİĞİ YAPILMASI LAZIM”
Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, “Üniversitelerimiz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve STK´ lar ile birlikte bir çalıştay yaparak, tarımın projelendirilmesi gerekir. Geçmişte ki hatalar değerlendirilip yeniden çiftçimizi ve tarımımızı ayağa kaldırmamız lazım. Yeniden bir tarım seferberliği yapılması lazım” dedi
Tarih: 4.1.2018 17:59:26/ 221okunma / 1yorum
Arda ÇELEBİ

Gazetemize özel 2017 yılını değerlendiren Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, yeni yılda yapacakları proje hakkında da açıklamalarda bulundu.

“2017 yılına baktığımız zaman çok başarılı bir yıl olduğunu söyleyemeyiz.”diyerek sözlerine  başlayan Çetindağ,  “Çünkü 2017 yılında bilhassa Sivas´ta kuraklık vardı. Bunun neticesinde borç ertelemeye girdi. Kuraklık olmasından dolayı buğday verimi çok kaliteli geçmedi. Bu hayvancılığı da etkilemiş oldu. Barajlarımızda ve göletlerimizde yer altı sularımızda kalmadı. Barajlarda su kalmayınca pancar ekimini de etkiledi” dedi.

Çetindağ, böyle giderse kuraklığın 2018 yılında da devam edeceğini belirterek, hükümetin iklim şartlarına ve yöre bakımına göre çiftçilik desteklemesini getirmesi önerisinde bulundu.

“EKEN ÇİFTÇİMİZ MAĞDUR OLUYOR”

İklim şartlarına ve yöre bakımına göre çiftçililerin destek alması önerisini bakanlığa sunduklarını ve bakanlığın bu taleplerini pek dikkate almadığını aktaran Çetindağ, şöyle devam etti:

“Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesine baktığımız zamanlar İç Anadolu Bölgesi Türkiye´nin en az yağış alan bölgesidir. Kurak gitmesinden dolayı ve çiftçimizin girdileri tam temin edemediğinden dolayı da köylerimizden aşırı bir göç hareketi oluyor. Bizim istediğimiz çiftçimize direk ürün desteği verilsin. Yani doğrudan gelir desteği değil de ürün desteği verilsin istiyoruz. Eken çiftçilerimize destek verilsin. Bunu verdiğimiz zamanlarda sulamaya daha önem gösterilsin. İç Anadolu Bölgesinde yem desteğine daha çok ağırlık verilsin. Hayvancılık üzerine daha çok ağırlık verilsin. ÇKS kayıt sistemi TÜİK üzerinden alınsın.Bir çiftçimiz bin dönüm yer ekiyor. Halbuki kendi adına kayıtlı ÇKS ‘si yüz dönüm var. Yüz dönümün desteklemesini alıyor. Bin dönüm ektiği halde dokuz yüz dönümden destek alamıyor. Yaklaşık yirmi bin üyemiz var. Doğrudan gelir desteği alan ve ÇKS kaydı olan dört bin beş yüz kişi var. Yani yaklaşık dörtte biri desteği alıyor, diğer kalan üyelerimiz bu desteği almıyor. İnşallah 2018 yılında çiftçimize direk ektiği arazi üzerinden destek verilmesini umuyoruz. Mesela adam hiç arazisini ekmiyor, vatandaşımıza kiraya veriyor. Doğrudan gelir desteğini ekmediği halde kendisi alıyor. Ama eken çiftçimiz mağdur oluyor. Halbuki doğrudan gelir desteği eken çiftçiye verilsin.”

AİLE ÇİFTÇİLİĞİ

Çetindağ, aile çiftçiliğine önem verilmesi gerektiğinin vurgusunu yaparak, “Büyük şirketler Sivas´ta pek yaşamıyor. Bunlar girdilerini kendileri üretmediği sürece, dışarıdan girdiler de çok pahalı olmasından dolayı hayvancılıkta başarılı olamıyoruz. Eğer aile çiftçiliğine önem verilirse bu insanlarımız girdilerini kendileri temin edebilir. Yani kaba ot ihtiyaçlarını, samanını ve silajının yüzde 60ını kendi imal edecek ki hayvancılıkta başarılı olunsun. Ama Avrupa Birliği Projeleri kapsamında modern ahırlar kuruluyor. Zaten vatandaş elindeki paranın tamamını o binaya harcıyor. İçini dolduracak hayvan bulamıyor” şeklinde konuştu.

“KALİTELİ FİRMALARIN İŞLEM YAPMASI LAZIM”

Süt konusunda da tablonun iç açıcı olmadığından söz eden Çetindağ, Sivas´ta bir, iki firmanın dışında süt alanın olmadığını ifade etti.

Çetindağ, “Bizim çiftçimiz süt üretse dahi, süt kendi başına bela. Sivas´ta et ve süt kurumunun süt alımını da değerlendirmesi lazım. Kaliteli firmaların Sivas´ta işlem yapması lazım ki sütte ve hayvancılıkta başarılı olunsun” açıklamasında bulundu.

“GENÇLERİMİZİ KÖYDE TUTMAMIZ GEREKİR”

Vatandaşları köylerde tutmanın öneminden bahseden Başkan Çetindağ, ” Bu konuya çok önem vermemiz lazım. Gençlerimizi köylerde tutmamız gerekir. Bunun içinde eğitim projeleri, sosyal projelerin olması lazım. Bölge yatılı okullarının veya bölge okullarının daha kaliteli şehir seviyesine getirilmesi gerekir ki, çocukları orada okula giderken kendileri de rahatça çiftçiliklerini yapsın” dedi.

Çetindağ,” Çiftçimizin para kazanması lazım. Çiftçimizin alt yapısının dolu dolu olması lazım. Bilinçli çiftçilik yapmamız lazım. Yani Sivas´ta daha çok buğday ve yem bitkisi olur. bunun üzerine çiftçilerimizin yoğunlaşıp,eğitimini alması lazım.Üniversitelerimizde tarıma bakan hocalarımızın değerlendirilmesi lazım. Onların projelerinin üretilmesi gerekir.Üniversitelerimiz, tarım bakanlığı ve STK´ lar ile birlikte bir çalıştay yaparak, tarımın projelendirilmesi gerekir. Geçmişte ki hatalar değerlendirilip yeniden çiftçimizi ve tarımımızı ayağa kaldırmamız lazım. Yeniden bir tarım seferberliği yapılması lazım” diye konuştu.

“ÇİFTÇİ BU DURUMDAN KAÇIYOR”

Çiftçilerin sıkıntısına da değinen Çetindağ, devletin çıkarttığı projelerin ve desteklerin daha basit ve kolay olmasını istediklerini vurguladı.

Çetindağ, “Örneğin vatandaş arıcılık veya küçük baş hayvancılık yapacağı zaman bir sürü prosedürleri oluyor. Bunun daha basite indirilip daha rahat olması lazım. Çiftçinin bulunduğu yerde değerlendirilmesi lazım. Tam tersine çiftçimizi şehre yönlendiriyoruz. Bu da çiftçimizin uğraşmasına neden oluyor. Bir çok çiftçi bu durumdan kaçıyor ve uğraşmak istemiyor. Bununla ilgilide çiftçimin bürokrasi işlerini kolaylaştırmak gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“1 HAFTA BURADA MİSAFİR EDECEĞİZ”

Son olarak 2018 yılında yapacakları proje hakkında bilgi veren Çetindağ, “Tarım Bakanlığına bağlı El Sanatları Müdürlüğümüzün çiftçi eğitimi ile ilgili bir projemiz var. Ziraat Odası olarak ta köydeki hem kadınlardan hem erkeklerden çiftçilerimizi alarak, başarılı olacağı konularda arıcılık,sütçülük gibi hangi konuda istiyorsa 1 hafta burada misafir edeceğiz. Bütün masraflarını İŞKUR´ un çekmesi aracılığı ile çiftçilerimizi eğitime alacağız. Daha sonra köylere gittikleri zamanda bu konulara önem verecekler. Bizde ziraat odası olarak bu konulara gereken her zaman vereceğiz” ifadelerine yer verdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TARIM SEFERBERLİĞİ YAPILMASI LAZIM
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
taner
7.1.2018 01:13:39
he he hükümet oldun çıktın
TSO´dan  demiryollarına ‘UR-GE´ desteği!
TSO´dan demiryollarına ‘UR-GE´ desteği!
Ticaret ve Sanayi Odası´nın, Sivas´ta köklü bir geçmişe sahip olan demiryolu sanayinin uluslararası alanda da rekabet gücünün artırılması amacıyla Ekonomi Bakanlığı´na sunduğu “UR-GE” projesi kabul edildi.
İhracat da ithalat da arttı
İhracat da ithalat da arttı
Sivas´ta İhracat yüzde17,2, ithalat yüzde 281,5 arttı
Ocak ayında 597 konut satıldı
Ocak ayında 597 konut satıldı
Sivas´ta Ocak ayında 597 konut satıldı
ÇEDAŞ 2017 yılında ulaşılabilir bir şirket oldu
ÇEDAŞ 2017 yılında ulaşılabilir bir şirket oldu
ÇEDAŞ 2017 yılında EPDK´nın Elektrik Dağıtım Şirketleri ile Görevli Tedarik Şirketleri Çağrı Merkezleri Hizmet Kalitesi Standartlarına İlişkin Usul ve Esaslar´da belirttiği hedef oranların üzerinde bir gerçekleşme sağlayarak çağrı merkezi süreçlerinde başarı sağladı
İnşaat sektörü sezonu erken açtı
İnşaat sektörü sezonu erken açtı
İlimizde her yıl Nisan ayında açılan inşaat sektörü, bu yıl havaların mevsim ortalamasın üzerinde olmasından dolayı Şubat ayında açılarak sektör temsilcilerinin yüzünü güldürdü
“Köye Dönüş projesi için heyecanlıyız”
“Köye Dönüş projesi için heyecanlıyız”
Sivas Yıldızeli Muhtarlar Derneği Başkanı Faruk Gülhan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının açıkladığı “ Köye Dönüş “ projesinin Yıldızeli´nde heyecan yarattığını söyledi
HAYDİ SİVASLI KÖYÜNE GERİ DÖN!
HAYDİ SİVASLI KÖYÜNE GERİ DÖN!
Köyden kente göçü önlemek için yürürlüğe konulan teşviklere bir yenisi daha eklendi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, köyüne geri dönen çiftçi ailelere 300 damızlık koyun, koyunlara bakanlara ise asgari ücret üzerinden maaş verileceğini söyledi. Bu açıklamanın ardından gözler, Türkiye´de en fazla köyü bulunan 10 il arasında bin 238 köy sayısıyla ilk sırada yer alan Sivas´a çevrildi
Fiyatı en çok artan ürün salatalık oldu
Fiyatı en çok artan ürün salatalık oldu
TÜİK Kayseri Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre Sivas, Kayseri ve Yozgat bölgesinde Ocak ayında bir önceki aya göre fiyatı en çok artan seçilmiş madde yüzde 20,07 oldu
FİRMALARI BANKA MÜDÜRLERİ Mİ BATIRDI?
FİRMALARI BANKA MÜDÜRLERİ Mİ BATIRDI?
TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, "Bizim sıkıntıya düşen iş adamlarımıza bankalar destekten ziyade büyük bir zorluk göstermişlerdir. Özellikle Sivaslı banka müdürleri iş adamlarımıza çok zorluk çıkardılar." dedi
Son gün 5 Şubat
Son gün 5 Şubat
İŞGEM´e kabul edilen İkinci grup firma ve girişimciler arasında yer alabilmek için son başvuru tarihi 5 Şubat olarak açıklandı.
"SADECE ÇİMENTO ÜRETMİYORUZ İNSAN YETİŞTİRİYORUZ"
"SADECE ÇİMENTO ÜRETMİYORUZ İNSAN YETİŞTİRİYORUZ"
Votorantim Cimentos Sivas Fabrikası Genel Müdürü Yusuf Yenigün, “Hem ürün yelpazemizle hem de kaliteli insan yetiştirme gayesinde olarak Sivas´taki birçok kuruma ve çalışanlara katkıda bulunuyorsak ne mutlu bize. Biz burada sadece çimento üretmiyoruz aynı zamanda çevreye duyarlı, iş sağlığı ve güvenliğini içselleştirmiş, topluma fayda sağlayacak insanlar yetiştiriyoruz” dedi.
Kömür Tevzii gübre satışına başladı
Kömür Tevzii gübre satışına başladı
Toptan ve perakende ithal kömür satışı ve sosyal yardımlaşmaya ait yardım kömürleri dağıtımı gerçekleştiren Sivas Kömür Tevzii, tarım gübresi satışı da yapmaya başladı
“Sivas Anadolu Arı Irkı korunursa Sivas balda marka olur”
“Sivas Anadolu Arı Irkı korunursa Sivas balda marka olur”
İlimizde uzun süredir bal üreticiliği yapan Faik Gür, “Sivas Anadolu Arı Irkı korunursa Sivas balda marka olur” dedi
Tarım ve hayvancılığın sorunları masaya yatırıldı
Tarım ve hayvancılığın sorunları masaya yatırıldı
Sivas´ın tarım ve hayvancılığın sorunları, Sivas Valisi Davut Gül başkanlığında düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı
ESTAŞ ilk 10 arasında
ESTAŞ ilk 10 arasında
Türkiye´nin en iyi şirketlerinin yarıştığı “İnovasyon kaynakları” kategorisinde ESTAŞ 10´uncu oldu
“Sanatımızı ve mesleğimizi daha saygın hale getireceğiz”
“Sanatımızı ve mesleğimizi daha saygın hale getireceğiz”
Sivas Marangozlar Esnaf Odası Başkan Adayı Ramazan Dama, “Sanatımızı ve mesleğimizi daha saygın hale getireceğiz” dedi
Sivas Tarım Platformu 2018 Yılının İlk Toplantısını Gerçekleştirdi
Sivas Tarım Platformu 2018 Yılının İlk Toplantısını Gerçekleştirdi
Sivas Tarım Platformu üyeleri 2018 yılı ilk toplantısı, Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Sivas İl Koordinatörlüğü ev sahipliğinde yapıldı
Metro Turizm gücüne güç kattı
Metro Turizm gücüne güç kattı
Sivas Bölge İşletmesi Sahibi Birol Çakmak, “Yolcularımıza daha konforlu ve daha rahat hizmet verebilmek amacı ile son teknoloji ve eğlence sistemleri ile donatılmış olan Metro CİP ve Metro Suit araçları artık Sivas halkımızın hizmetindedir” dedi
ÇEDAŞ, ENERJİNİN 2017 YILI ‘EN´LERİNİ AÇIKLADI
ÇEDAŞ, ENERJİNİN 2017 YILI ‘EN´LERİNİ AÇIKLADI
Rekor ağustos sıcağında geldi, baharda tüketim dip yaptı
Aralık ayının zam şampiyonu patlıcan
Aralık ayının zam şampiyonu patlıcan
Tüketici fiyatları bazında Kayseri, Sivas ve Yozgat bölgesinde 2017 Aralık ayında bir önceki aya göre fiyatı en çok artan seçilmiş madde yüzde 31,22 ile patlıcan oldu
TAM  KAPASİTE HAYVAN KESİMİ BAŞLAYACAK
TAM KAPASİTE HAYVAN KESİMİ BAŞLAYACAK
Sivas Et ve Süt Kurumunda küçük ve büyükbaş hayvan kesimleri tam kapasite olarak yakın zamanda başlayacak
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Alim, ilim ve amelin yeri cennettedir. Alim, ilmi ile amel etmezse, ilim ve amel cennette, alim ise cehennemde olur.

Hz. Muhammed