“TARIM SEFERBERLİĞİ YAPILMASI LAZIM”
Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, “Üniversitelerimiz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve STK´ lar ile birlikte bir çalıştay yaparak, tarımın projelendirilmesi gerekir. Geçmişte ki hatalar değerlendirilip yeniden çiftçimizi ve tarımımızı ayağa kaldırmamız lazım. Yeniden bir tarım seferberliği yapılması lazım” dedi
Tarih: 4.1.2018 17:59:26/ 132okunma / 1yorum
Arda ÇELEBİ

Gazetemize özel 2017 yılını değerlendiren Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, yeni yılda yapacakları proje hakkında da açıklamalarda bulundu.

“2017 yılına baktığımız zaman çok başarılı bir yıl olduğunu söyleyemeyiz.”diyerek sözlerine  başlayan Çetindağ,  “Çünkü 2017 yılında bilhassa Sivas´ta kuraklık vardı. Bunun neticesinde borç ertelemeye girdi. Kuraklık olmasından dolayı buğday verimi çok kaliteli geçmedi. Bu hayvancılığı da etkilemiş oldu. Barajlarımızda ve göletlerimizde yer altı sularımızda kalmadı. Barajlarda su kalmayınca pancar ekimini de etkiledi” dedi.

Çetindağ, böyle giderse kuraklığın 2018 yılında da devam edeceğini belirterek, hükümetin iklim şartlarına ve yöre bakımına göre çiftçilik desteklemesini getirmesi önerisinde bulundu.

“EKEN ÇİFTÇİMİZ MAĞDUR OLUYOR”

İklim şartlarına ve yöre bakımına göre çiftçililerin destek alması önerisini bakanlığa sunduklarını ve bakanlığın bu taleplerini pek dikkate almadığını aktaran Çetindağ, şöyle devam etti:

“Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesine baktığımız zamanlar İç Anadolu Bölgesi Türkiye´nin en az yağış alan bölgesidir. Kurak gitmesinden dolayı ve çiftçimizin girdileri tam temin edemediğinden dolayı da köylerimizden aşırı bir göç hareketi oluyor. Bizim istediğimiz çiftçimize direk ürün desteği verilsin. Yani doğrudan gelir desteği değil de ürün desteği verilsin istiyoruz. Eken çiftçilerimize destek verilsin. Bunu verdiğimiz zamanlarda sulamaya daha önem gösterilsin. İç Anadolu Bölgesinde yem desteğine daha çok ağırlık verilsin. Hayvancılık üzerine daha çok ağırlık verilsin. ÇKS kayıt sistemi TÜİK üzerinden alınsın.Bir çiftçimiz bin dönüm yer ekiyor. Halbuki kendi adına kayıtlı ÇKS ‘si yüz dönüm var. Yüz dönümün desteklemesini alıyor. Bin dönüm ektiği halde dokuz yüz dönümden destek alamıyor. Yaklaşık yirmi bin üyemiz var. Doğrudan gelir desteği alan ve ÇKS kaydı olan dört bin beş yüz kişi var. Yani yaklaşık dörtte biri desteği alıyor, diğer kalan üyelerimiz bu desteği almıyor. İnşallah 2018 yılında çiftçimize direk ektiği arazi üzerinden destek verilmesini umuyoruz. Mesela adam hiç arazisini ekmiyor, vatandaşımıza kiraya veriyor. Doğrudan gelir desteğini ekmediği halde kendisi alıyor. Ama eken çiftçimiz mağdur oluyor. Halbuki doğrudan gelir desteği eken çiftçiye verilsin.”

AİLE ÇİFTÇİLİĞİ

Çetindağ, aile çiftçiliğine önem verilmesi gerektiğinin vurgusunu yaparak, “Büyük şirketler Sivas´ta pek yaşamıyor. Bunlar girdilerini kendileri üretmediği sürece, dışarıdan girdiler de çok pahalı olmasından dolayı hayvancılıkta başarılı olamıyoruz. Eğer aile çiftçiliğine önem verilirse bu insanlarımız girdilerini kendileri temin edebilir. Yani kaba ot ihtiyaçlarını, samanını ve silajının yüzde 60ını kendi imal edecek ki hayvancılıkta başarılı olunsun. Ama Avrupa Birliği Projeleri kapsamında modern ahırlar kuruluyor. Zaten vatandaş elindeki paranın tamamını o binaya harcıyor. İçini dolduracak hayvan bulamıyor” şeklinde konuştu.

“KALİTELİ FİRMALARIN İŞLEM YAPMASI LAZIM”

Süt konusunda da tablonun iç açıcı olmadığından söz eden Çetindağ, Sivas´ta bir, iki firmanın dışında süt alanın olmadığını ifade etti.

Çetindağ, “Bizim çiftçimiz süt üretse dahi, süt kendi başına bela. Sivas´ta et ve süt kurumunun süt alımını da değerlendirmesi lazım. Kaliteli firmaların Sivas´ta işlem yapması lazım ki sütte ve hayvancılıkta başarılı olunsun” açıklamasında bulundu.

“GENÇLERİMİZİ KÖYDE TUTMAMIZ GEREKİR”

Vatandaşları köylerde tutmanın öneminden bahseden Başkan Çetindağ, ” Bu konuya çok önem vermemiz lazım. Gençlerimizi köylerde tutmamız gerekir. Bunun içinde eğitim projeleri, sosyal projelerin olması lazım. Bölge yatılı okullarının veya bölge okullarının daha kaliteli şehir seviyesine getirilmesi gerekir ki, çocukları orada okula giderken kendileri de rahatça çiftçiliklerini yapsın” dedi.

Çetindağ,” Çiftçimizin para kazanması lazım. Çiftçimizin alt yapısının dolu dolu olması lazım. Bilinçli çiftçilik yapmamız lazım. Yani Sivas´ta daha çok buğday ve yem bitkisi olur. bunun üzerine çiftçilerimizin yoğunlaşıp,eğitimini alması lazım.Üniversitelerimizde tarıma bakan hocalarımızın değerlendirilmesi lazım. Onların projelerinin üretilmesi gerekir.Üniversitelerimiz, tarım bakanlığı ve STK´ lar ile birlikte bir çalıştay yaparak, tarımın projelendirilmesi gerekir. Geçmişte ki hatalar değerlendirilip yeniden çiftçimizi ve tarımımızı ayağa kaldırmamız lazım. Yeniden bir tarım seferberliği yapılması lazım” diye konuştu.

“ÇİFTÇİ BU DURUMDAN KAÇIYOR”

Çiftçilerin sıkıntısına da değinen Çetindağ, devletin çıkarttığı projelerin ve desteklerin daha basit ve kolay olmasını istediklerini vurguladı.

Çetindağ, “Örneğin vatandaş arıcılık veya küçük baş hayvancılık yapacağı zaman bir sürü prosedürleri oluyor. Bunun daha basite indirilip daha rahat olması lazım. Çiftçinin bulunduğu yerde değerlendirilmesi lazım. Tam tersine çiftçimizi şehre yönlendiriyoruz. Bu da çiftçimizin uğraşmasına neden oluyor. Bir çok çiftçi bu durumdan kaçıyor ve uğraşmak istemiyor. Bununla ilgilide çiftçimin bürokrasi işlerini kolaylaştırmak gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“1 HAFTA BURADA MİSAFİR EDECEĞİZ”

Son olarak 2018 yılında yapacakları proje hakkında bilgi veren Çetindağ, “Tarım Bakanlığına bağlı El Sanatları Müdürlüğümüzün çiftçi eğitimi ile ilgili bir projemiz var. Ziraat Odası olarak ta köydeki hem kadınlardan hem erkeklerden çiftçilerimizi alarak, başarılı olacağı konularda arıcılık,sütçülük gibi hangi konuda istiyorsa 1 hafta burada misafir edeceğiz. Bütün masraflarını İŞKUR´ un çekmesi aracılığı ile çiftçilerimizi eğitime alacağız. Daha sonra köylere gittikleri zamanda bu konulara önem verecekler. Bizde ziraat odası olarak bu konulara gereken her zaman vereceğiz” ifadelerine yer verdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TARIM SEFERBERLİĞİ YAPILMASI LAZIM
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
taner
7.1.2018 01:13:39
he he hükümet oldun çıktın
“Sivas Anadolu Arı Irkı korunursa Sivas balda marka olur”
“Sivas Anadolu Arı Irkı korunursa Sivas balda marka olur”
İlimizde uzun süredir bal üreticiliği yapan Faik Gür, “Sivas Anadolu Arı Irkı korunursa Sivas balda marka olur” dedi
Tarım ve hayvancılığın sorunları masaya yatırıldı
Tarım ve hayvancılığın sorunları masaya yatırıldı
Sivas´ın tarım ve hayvancılığın sorunları, Sivas Valisi Davut Gül başkanlığında düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı
ESTAŞ ilk 10 arasında
ESTAŞ ilk 10 arasında
Türkiye´nin en iyi şirketlerinin yarıştığı “İnovasyon kaynakları” kategorisinde ESTAŞ 10´uncu oldu
“Sanatımızı ve mesleğimizi daha saygın hale getireceğiz”
“Sanatımızı ve mesleğimizi daha saygın hale getireceğiz”
Sivas Marangozlar Esnaf Odası Başkan Adayı Ramazan Dama, “Sanatımızı ve mesleğimizi daha saygın hale getireceğiz” dedi
Sivas Tarım Platformu 2018 Yılının İlk Toplantısını Gerçekleştirdi
Sivas Tarım Platformu 2018 Yılının İlk Toplantısını Gerçekleştirdi
Sivas Tarım Platformu üyeleri 2018 yılı ilk toplantısı, Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Sivas İl Koordinatörlüğü ev sahipliğinde yapıldı
Metro Turizm gücüne güç kattı
Metro Turizm gücüne güç kattı
Sivas Bölge İşletmesi Sahibi Birol Çakmak, “Yolcularımıza daha konforlu ve daha rahat hizmet verebilmek amacı ile son teknoloji ve eğlence sistemleri ile donatılmış olan Metro CİP ve Metro Suit araçları artık Sivas halkımızın hizmetindedir” dedi
ÇEDAŞ, ENERJİNİN 2017 YILI ‘EN´LERİNİ AÇIKLADI
ÇEDAŞ, ENERJİNİN 2017 YILI ‘EN´LERİNİ AÇIKLADI
Rekor ağustos sıcağında geldi, baharda tüketim dip yaptı
Aralık ayının zam şampiyonu patlıcan
Aralık ayının zam şampiyonu patlıcan
Tüketici fiyatları bazında Kayseri, Sivas ve Yozgat bölgesinde 2017 Aralık ayında bir önceki aya göre fiyatı en çok artan seçilmiş madde yüzde 31,22 ile patlıcan oldu
TAM  KAPASİTE HAYVAN KESİMİ BAŞLAYACAK
TAM KAPASİTE HAYVAN KESİMİ BAŞLAYACAK
Sivas Et ve Süt Kurumunda küçük ve büyükbaş hayvan kesimleri tam kapasite olarak yakın zamanda başlayacak
"2017 yılı esnafımız için olumlu geçmiştir"
"2017 yılı esnafımız için olumlu geçmiştir"
Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, esnaf ve sanatkârın ve Sivas halkının yeni yılını kutlayarak, yeni yılın huzur barış ve mutluluk getirmesi temennisinde bulundu
İş dünyasında, yeni dönem başladı
İş dünyasında, yeni dönem başladı
1 Ocak 2018 itibariyle işçi-işveren uyuşmazlıklarında, arabuluculuk sistemi dava şartı haline geliyor. ​Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, uygulamanın hem işçi hem işveren açısından enerji ve vakit kaybını önleyeceğini söyledi
Yeni yılda ilk tercih hindi eti
Yeni yılda ilk tercih hindi eti
Yılbaşı sofralarının vazgeçilmez lezzeti olan hindi etine ilgi de artmaya başladı. Hindi eti yeni yıla evinde girmek isteyen vatandaşların ilk tercihi oluyor
“İş dünyasına yeni soluk: Arabuluculuk”
“İş dünyasına yeni soluk: Arabuluculuk”
İşçi-işveren uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuk iş dünyasında yeni bir dönem başlatacak
Milli piyangoya yoğun ilgi
Milli piyangoya yoğun ilgi
Yeni yılın gelmesine kısa bir süre kala umudunu milli piyangonun yılbaşı çekilişindeki büyük ikramiyesine bağlayan vatandaşlar ilimizde de biletlere yoğun ilgi gösteriyor
Kasım´da 942 konut satıldı
Kasım´da 942 konut satıldı
Sivas´ta Kasım ayında 942 konut satışı gerçekleşti
Zam şampiyonu domates
Zam şampiyonu domates
Tüketici Fiyatları Endeksi´nde Kasım ayında fiyatı en çok artan seçilmiş madde yüzde 43,6 ile domates oldu
Çayır, güven tazeledi
Çayır, güven tazeledi
Sivas Emlak Müşavirleri Derneği´nin olağan genel kurulu yapıldı. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği salonunda yapılan gelen kurulda mevcut başkan Kerim Çayır ve yönetim kurulu güven tazeledi
ÇEDAŞ´a ‘mükemmellikte 5 yıldız´ belgesi
ÇEDAŞ´a ‘mükemmellikte 5 yıldız´ belgesi
ÇEDAŞ, 26. Kalite Kongresi´nde KalDer tarafından verilen ‘Avrupa Kalite Yönetim Vakfı Mükemmellikte Yetkinlik 5 Yıldız´ belgesi aldı. ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, “Türkiye´de elektrik dağıtım şirketleri arasında bu belgeyi alan ilk şirket olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bundan sonraki hedefimiz Avrupa Mükemmellik Ödülü´nün sahibi olmak” dedi
"Altın, alınacak durumda"
"Altın, alınacak durumda"
İlimiz kuyumcularından Hacı Şeker, altının bir süre daha yükseleceğini ifade ederek, yılbaşına kadar gram altın fiyatının 170 lirayı bulabileceğini söyledi
“Sakatat bulmakta zorluk çekiyoruz”
“Sakatat bulmakta zorluk çekiyoruz”
Geçtiğimiz haftalardan itibaren ithal etin piyasaya sürülmesi sakatatçıları zor duruma soktu
Ulaş´a 2 milyon liralık dev yatırım
Ulaş´a 2 milyon liralık dev yatırım
Orta Anadolu Kalkınma Ajansı´nın (ORAN) destek programları kapsamında 2 milyon liralık yatırımla Ulaş Belediyesi tarafından yapımına başlanan Gölkay Park Projesi´nin Mayıs ayı içerisinde hizmete açılacağı bildirildi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)