“TARIM SEFERBERLİĞİ YAPILMASI LAZIM”
Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, “Üniversitelerimiz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve STK´ lar ile birlikte bir çalıştay yaparak, tarımın projelendirilmesi gerekir. Geçmişte ki hatalar değerlendirilip yeniden çiftçimizi ve tarımımızı ayağa kaldırmamız lazım. Yeniden bir tarım seferberliği yapılması lazım” dedi
Tarih: 4.1.2018 17:59:26/ 341okunma / 1yorum
Arda ÇELEBİ

Gazetemize özel 2017 yılını değerlendiren Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, yeni yılda yapacakları proje hakkında da açıklamalarda bulundu.

“2017 yılına baktığımız zaman çok başarılı bir yıl olduğunu söyleyemeyiz.”diyerek sözlerine  başlayan Çetindağ,  “Çünkü 2017 yılında bilhassa Sivas´ta kuraklık vardı. Bunun neticesinde borç ertelemeye girdi. Kuraklık olmasından dolayı buğday verimi çok kaliteli geçmedi. Bu hayvancılığı da etkilemiş oldu. Barajlarımızda ve göletlerimizde yer altı sularımızda kalmadı. Barajlarda su kalmayınca pancar ekimini de etkiledi” dedi.

Çetindağ, böyle giderse kuraklığın 2018 yılında da devam edeceğini belirterek, hükümetin iklim şartlarına ve yöre bakımına göre çiftçilik desteklemesini getirmesi önerisinde bulundu.

“EKEN ÇİFTÇİMİZ MAĞDUR OLUYOR”

İklim şartlarına ve yöre bakımına göre çiftçililerin destek alması önerisini bakanlığa sunduklarını ve bakanlığın bu taleplerini pek dikkate almadığını aktaran Çetindağ, şöyle devam etti:

“Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesine baktığımız zamanlar İç Anadolu Bölgesi Türkiye´nin en az yağış alan bölgesidir. Kurak gitmesinden dolayı ve çiftçimizin girdileri tam temin edemediğinden dolayı da köylerimizden aşırı bir göç hareketi oluyor. Bizim istediğimiz çiftçimize direk ürün desteği verilsin. Yani doğrudan gelir desteği değil de ürün desteği verilsin istiyoruz. Eken çiftçilerimize destek verilsin. Bunu verdiğimiz zamanlarda sulamaya daha önem gösterilsin. İç Anadolu Bölgesinde yem desteğine daha çok ağırlık verilsin. Hayvancılık üzerine daha çok ağırlık verilsin. ÇKS kayıt sistemi TÜİK üzerinden alınsın.Bir çiftçimiz bin dönüm yer ekiyor. Halbuki kendi adına kayıtlı ÇKS ‘si yüz dönüm var. Yüz dönümün desteklemesini alıyor. Bin dönüm ektiği halde dokuz yüz dönümden destek alamıyor. Yaklaşık yirmi bin üyemiz var. Doğrudan gelir desteği alan ve ÇKS kaydı olan dört bin beş yüz kişi var. Yani yaklaşık dörtte biri desteği alıyor, diğer kalan üyelerimiz bu desteği almıyor. İnşallah 2018 yılında çiftçimize direk ektiği arazi üzerinden destek verilmesini umuyoruz. Mesela adam hiç arazisini ekmiyor, vatandaşımıza kiraya veriyor. Doğrudan gelir desteğini ekmediği halde kendisi alıyor. Ama eken çiftçimiz mağdur oluyor. Halbuki doğrudan gelir desteği eken çiftçiye verilsin.”

AİLE ÇİFTÇİLİĞİ

Çetindağ, aile çiftçiliğine önem verilmesi gerektiğinin vurgusunu yaparak, “Büyük şirketler Sivas´ta pek yaşamıyor. Bunlar girdilerini kendileri üretmediği sürece, dışarıdan girdiler de çok pahalı olmasından dolayı hayvancılıkta başarılı olamıyoruz. Eğer aile çiftçiliğine önem verilirse bu insanlarımız girdilerini kendileri temin edebilir. Yani kaba ot ihtiyaçlarını, samanını ve silajının yüzde 60ını kendi imal edecek ki hayvancılıkta başarılı olunsun. Ama Avrupa Birliği Projeleri kapsamında modern ahırlar kuruluyor. Zaten vatandaş elindeki paranın tamamını o binaya harcıyor. İçini dolduracak hayvan bulamıyor” şeklinde konuştu.

“KALİTELİ FİRMALARIN İŞLEM YAPMASI LAZIM”

Süt konusunda da tablonun iç açıcı olmadığından söz eden Çetindağ, Sivas´ta bir, iki firmanın dışında süt alanın olmadığını ifade etti.

Çetindağ, “Bizim çiftçimiz süt üretse dahi, süt kendi başına bela. Sivas´ta et ve süt kurumunun süt alımını da değerlendirmesi lazım. Kaliteli firmaların Sivas´ta işlem yapması lazım ki sütte ve hayvancılıkta başarılı olunsun” açıklamasında bulundu.

“GENÇLERİMİZİ KÖYDE TUTMAMIZ GEREKİR”

Vatandaşları köylerde tutmanın öneminden bahseden Başkan Çetindağ, ” Bu konuya çok önem vermemiz lazım. Gençlerimizi köylerde tutmamız gerekir. Bunun içinde eğitim projeleri, sosyal projelerin olması lazım. Bölge yatılı okullarının veya bölge okullarının daha kaliteli şehir seviyesine getirilmesi gerekir ki, çocukları orada okula giderken kendileri de rahatça çiftçiliklerini yapsın” dedi.

Çetindağ,” Çiftçimizin para kazanması lazım. Çiftçimizin alt yapısının dolu dolu olması lazım. Bilinçli çiftçilik yapmamız lazım. Yani Sivas´ta daha çok buğday ve yem bitkisi olur. bunun üzerine çiftçilerimizin yoğunlaşıp,eğitimini alması lazım.Üniversitelerimizde tarıma bakan hocalarımızın değerlendirilmesi lazım. Onların projelerinin üretilmesi gerekir.Üniversitelerimiz, tarım bakanlığı ve STK´ lar ile birlikte bir çalıştay yaparak, tarımın projelendirilmesi gerekir. Geçmişte ki hatalar değerlendirilip yeniden çiftçimizi ve tarımımızı ayağa kaldırmamız lazım. Yeniden bir tarım seferberliği yapılması lazım” diye konuştu.

“ÇİFTÇİ BU DURUMDAN KAÇIYOR”

Çiftçilerin sıkıntısına da değinen Çetindağ, devletin çıkarttığı projelerin ve desteklerin daha basit ve kolay olmasını istediklerini vurguladı.

Çetindağ, “Örneğin vatandaş arıcılık veya küçük baş hayvancılık yapacağı zaman bir sürü prosedürleri oluyor. Bunun daha basite indirilip daha rahat olması lazım. Çiftçinin bulunduğu yerde değerlendirilmesi lazım. Tam tersine çiftçimizi şehre yönlendiriyoruz. Bu da çiftçimizin uğraşmasına neden oluyor. Bir çok çiftçi bu durumdan kaçıyor ve uğraşmak istemiyor. Bununla ilgilide çiftçimin bürokrasi işlerini kolaylaştırmak gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“1 HAFTA BURADA MİSAFİR EDECEĞİZ”

Son olarak 2018 yılında yapacakları proje hakkında bilgi veren Çetindağ, “Tarım Bakanlığına bağlı El Sanatları Müdürlüğümüzün çiftçi eğitimi ile ilgili bir projemiz var. Ziraat Odası olarak ta köydeki hem kadınlardan hem erkeklerden çiftçilerimizi alarak, başarılı olacağı konularda arıcılık,sütçülük gibi hangi konuda istiyorsa 1 hafta burada misafir edeceğiz. Bütün masraflarını İŞKUR´ un çekmesi aracılığı ile çiftçilerimizi eğitime alacağız. Daha sonra köylere gittikleri zamanda bu konulara önem verecekler. Bizde ziraat odası olarak bu konulara gereken her zaman vereceğiz” ifadelerine yer verdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TARIM SEFERBERLİĞİ YAPILMASI LAZIM
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
taner
7.1.2018 01:13:39
he he hükümet oldun çıktın
Konut Satışları Düştü
Konut Satışları Düştü
Türkiye İstatistik Kurumu´nun dün açıkladığı rapora göre, Türkiye´de 2018 Ağustos ayında 105 bin 154 konut satılırken ilimizde bin 53 konut satıldı.
Okullar açıldı, konut kiraları yükseldi
Okullar açıldı, konut kiraları yükseldi
Medya Takip Merkezi (MTM), son zamanlarda kiralık konut piyasasında yaşanan hareketliliği mercek altına aldı. Yapılan araştırmada 2018 - 2019 eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte ev kiralarında yükseliş olduğu tespit edildi.
"İşsizlik oranımız yüzde 10.2"
"İşsizlik oranımız yüzde 10.2"
Sivas´ın önde gelen kuruluşlarından olan ESTAŞ, istihdama katkı sağlamaya devam ediyor. Bini aşkın personeli ile Sivas ekonomisinde önemli bir katma değer oluşturan ESTAŞ, İŞ-KUR Sivas İl Müdürlüğü ile ortaklaşa 150 kişiyi kapsayan işbaşı eğitim programına başladı.
Yerli üretim logosu tanıtıldı
Yerli üretim logosu tanıtıldı
Yerli üretim logosunun Türkiye´de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunması zorunlu olacak.
Vatandaş tezgahlara yaklaşamıyor
Vatandaş tezgahlara yaklaşamıyor
Havaların sıcak devam etmesi ve yağmurun yağmamasından dolayı sebze ve meyve fiyatları cep yakmaya devam ediyor.
Perakende Ciro Hacmi Arttı
Perakende Ciro Hacmi Arttı
Perakende satış hacmi 2018 Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,1 arttı.
Çalışanın iş yerine bağlılığında maaş ilk sırada
Çalışanın iş yerine bağlılığında maaş ilk sırada
Great Place to Work Türkiye tarafından yapılan insan kaynakları yönetimi ve yönetici anketine göre, çalışanların iş yerine bağlılığı konusunda en önemli etkenler maaş ve yan haklar.
Almanlara Türk şıklığı
Almanlara Türk şıklığı
Her 100 Almandan 10 tanesini Türk konfeksiyon sektörü giydiriyor
Ruslar, Türk balıklarını çok sevdi
Ruslar, Türk balıklarını çok sevdi
Ruslar, geleneksel içkileri votkayı Türk balıkları ile içiyor. Türkiye´nin Rusya´ya su ürünleri ihracatı 2007 yılında 537 bin dolar seviyesinde iken, 2017 yılı sonunda yaklaşık 85 kat artarak 46 milyon dolara ulaştı.
Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Alanında Uzmanlar Buluşuyor
Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Alanında Uzmanlar Buluşuyor
Askeri radar ve sınır güvenliği alanında üretim yapan savunma sanayinin önemli temsilcileri ilk kez düzenlenecek I. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi´nde buluşacak. MÜSİAD Ankara´nın düzenlediği Zirve´de, en son teknolojiyle üretilmiş yenilikçi 15 projenin tanıtımı yapılacak. Sektörün tüm temsilcilerinin katılacağı Zirve´de sektörü 60 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştırmanın yolları tartışılacak.
Ziraat Bankasından altın çağrı
Ziraat Bankasından altın çağrı
Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası uygulamasının üçüncüsünün Türkiye genelinde 10 Eylül´de başladığını ifade eden Ziraat Bankası Sivas bölge yöneticisi Murat Serdar Bulut, “bu uygulama Türkiye´de Ziraat Bankasının farklı şubelerinde şu anda gerçekleşmeye başladı. Sivas´ta ise 17 Eylül´de başlayacak olan Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası uygulaması 26 Ekim´e kadar devam edecek.”dedi.
MB politika faizini yüzde 24´e yükseltti
MB politika faizini yüzde 24´e yükseltti
Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 625 baz puan artırarak yüzde 24´e yükseltti.
Uzakdoğulular Türk kirazı ve inciri istiyor
Uzakdoğulular Türk kirazı ve inciri istiyor
Yaş meyve sebze ihracatçıları Uzakdoğu pazarına Hong Kong´dan girdi
"Türkiye baskı altına alınmaya çalışılmaktadır"
"Türkiye baskı altına alınmaya çalışılmaktadır"
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kuyumculuk Sektör Kurulu Çalışma Grubu Başkanı Adil Temizerler ve Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Mustafa Cephanecioğlu, bankalar tarafından uygulanan altın alım-satım uygulamasına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Av sezonun açılmasıyla balık tezgahları doldu
Av sezonun açılmasıyla balık tezgahları doldu
Bir Eylül de av yasağının kalmasıyla tüm yurda olduğu gibi Sivas ta da balık tezgahları doldurdu.
Dünyanın Ayakkabısı Türkiye´den
Dünyanın Ayakkabısı Türkiye´den
2017 yılında dünya genelinde 222 milyon insanın tercihi Türk ayakkabısı oldu. Ayakkabı ve saraciye sektörü URGE Projesi ile yüzde 25 verim artışı hedefliyor.
Ekonomistler Merkez Bankası´ndan faiz artışı bekliyor
Ekonomistler Merkez Bankası´ndan faiz artışı bekliyor
Ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası´nın (TCMB) perşembe günkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizinde artış yapacağını tahmin ediyor.
Tohumluk Patates Üretiminde Hasat Başladı
Tohumluk Patates Üretiminde Hasat Başladı
2018 yılında ilimizde Sertifikalı Patates Tohumluğu üretim alanlarında Sivas Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız´ın katılımı ile tohumluk patates hasadına başlandı.
Termal turizmde hedef Rusya
Termal turizmde hedef Rusya
TESTUD Başkanı Yılık, "Bu pazara yönelmemiz sonucu 2023 yılında Rusya´dan 2 milyon turisti termal turizm için Türkiye´ye getirmeyi hedefliyoruz." dedi.
TYP ile Bin 400 Kişi İstihdam Edilecek
TYP ile Bin 400 Kişi İstihdam Edilecek
Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bin 400 kişi Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında okullarda istihdam edilecek.
Her gün 158 abone yer değiştir
Her gün 158 abone yer değiştir
Sivas, Tokat ve Yozgat´ta her gün 158 abone gayrimenkulünü değiştirdi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Her evin kapısı vardır. Kabirin ki ayak tarafındandır.

Hz. Muhammed