Anahtar Kelimeler: TARİHİ SELÇUKLU’ DAYANIYOR

YAZARLAR

TARİHİ SELÇUKLU’YA DAYANIYOR

Ünü Türkiye sınırlarını aşan ve geleneksel yöntemlerle asırlardır bıçak ustaları tarafından üretilen Sivas bıçaklarının tarihinin Selçuklu ve Osmanlı’ya dayandığı bildirildi.

Ayşe Mine EĞÜZ

İlimizde usta ellerden geçerek adeta sanat eserine dönüşen Sivas bıçaklarının tarihinin Selçuklu ve Osmanlı’ya dayandığı açıklandı.

Ürettiği bıçaklarla adından sıkça söz ettiren bıçak ustası Mustafa Argut, 76 farklı işlemden geçen ünlü Sivas bıçağıyla ilgili gazetemize özel açıklamada bulundu.

Demiri dahi kesen Sivas bıçağının ağzında kolay kolay körelme olmadığını vurgulayan Argut, 6 yaşında başladığı sanatın zorluklarının yanı sıra hayatına kattıklarını paylaştı.

Bıçak tasarımı üzerinde dünyada eşi benzeri görülmemiş modelleri bulunan Argut, şunları söyledi;İki yıl üst üste bıçak tasarım yarışmasında birinci oldum. Sivas’a 2 yıl üst üste birincilik getirdim.

SİZ HAYAL EDİN BEN YAPAYIM

Siz hayal edin ben yapayım’ sloganıyla yolu devam etme kararı aldım. İnsanların hayal gücü çok yüksek ama genel itibari ile benim tasarımım olan bıçaklardan tercih ediyorlar. Çok ekstra olmadan bazen birkaç değişiklik istiyorlar. Bıçaklar 50 liradan başlıyor, 20 bin liraya kadar çıkıyor. Müşterinin istediğine göre de imalatı değişiyor. Bıçağın ana özelliği iyi kesiciliğindedir. Kesmeyen bıçak, bıçak değildir zaten. Bunun için işçilik ve kullanılan malzemeler çok önemli. Isı işlemi dediğimiz bir işlem var, bu en önemlisi. Bıçağın kesiciliğine kesicilik katan ısı işlemidir. Bunları iyi yaptıktan sonra da geriye kalanlar aksesuarlardır.

DEDEMİN BIÇAKLARI BİR SANAT ESERİ

Geçmişe dönüp baktığımızda Selçuklu ve Osmanlı döneminde şehrimizin kılıç ustaları ile meşhur olduğunu görebiliyoruz. Eski zamanların en önemli silahı olan kama, hançer ve kılıçlar Sivas’ta Osmanlı ordusu için yapılıyormuş. Zaman içerisinde kamaya hançere kılıca yasak gelmiş, o zamanlardan günümüze bu silahlar değişerek bıçağa dönüştürülmüş.”

“BAZI YASAKLAR MANTIKLI DEĞİL”

Aletlerin suç olmadığını işaret ederek, “Bazı yasaklar mantıklı değil” diyen bıçak ustası Argut, suçu aletin değil insanın işlediğini vurguladı.

Argut, “Suç işleyecek adam her hâlükârda bir suç aleti bulur. Bu durum bizim Sivas’ta sanatı çok geriletmiş durumda. Üst düzeydeki bir sanatı çok tabanlara düşürdü. Eğer durum böyle olmasaydı dünyada sayılı bıçak imalatı yapan bir il olurdu Sivas. Mesela Almanya’nın Solingen’ı var bu bıçaklar dünyada meşhur. Eğer yasaklar olmasaydı, Türkiye’de ve hatta dünyada da en meşhur il Sivas olurdu” dedi.