YAZARLAR

Tarihi ipek yolu, Enerji ile yaşatılacak

Toplamda 20 Şehir, 67 İlçe, 600 Köyden geçerek, Bin 850 Km´lik boru hattının uzunluğu ile, yaklaşık 7 Milyar dolarlık proje bütçesi olan Enerjinin "İpek Yolu" olarak nitelendirilen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP), bir ayağı da Sivas´tan

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı´nın (TANAP) Avrupa bağlantısı, Edirne´de düzenlenen törenle gerçekleştirildi. TANAP´ın Türkiye-Gürcistan sınırında Ardahan´ın Posof ilçesi Türkgözü köyünde başlayan yolculuğu, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 il, 67 ilçe, 600 köy geçerek, toplam uzunluğu bin 850 kilometreye varan yatırım miktarı yaklaşık 7 milyar dolar olan TANAP, Türkiye-Yunanistan sınırında sona eriyor.

Enerjinin ipek yolu Avrupa´ya bağlandı

Enerjinin İpek Yolu olarak nitelenen, yüksek mühendislik kalitesinin yanı sıra sosyal ve kültürel boyutlarda da ülkeye katkı sunan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi´nin (TANAP) tamamlanmasının heyecanı ve gururu yaşanıyor.

21´inci yüzyılın en büyük enerji projeleri arasında yer alan TANAP´ın tamamlanan Avrupa bağlantısının açılış töreni; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın ev sahipliğinde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili´in teşrifleriyle, Edirne´nin İpsala ilçesindeki TANAP MS4 istasyonunda gerçekleştirildi.

 ?VERİLEN EMEKLERİN BOŞA GİTMEDİĞİNİ GÖRÜYORUZ?

Edirne´nin İpsala ilçesinin Sarıcali Köyü mevkiinde bulunan TANAP MS4 Ölçüm İstasyonu´nda düzenlenen açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ?Güney Gaz Koridorunun ana omurgasını oluşturan TANAP´ın Avrupa Bağlantı hattı açılışı hayırlara vesile olsun. Her aşaması sabırla ve dirayetle, 7 buçuk senelik bir projeyi Türkiye-Azerbaycan iki kardeş ülke olarak başarıyla taçlandırmanın gururunu yaşıyoruz. Bu proje her şeyden önce ülkeler arasında dostluğun sembolüdür. Hatırlayacağınız üzere TANAP´la ilgili 2012 yılında İstanbul´da imzalanan törenle ilk adımı atmıştık. Ardından süreç başladı ve 2018 yılında dost ve kardeş ülkelerin katılımıyla TANAP´ın Eskişehir´de açılışını gerçekleştirdik. Bütün olumsuzluklara rağmen planlandığı şekilde hamd olsun bugün ki aşamaya getirdik. Bugün verilen emeklerin boşa gitmediğini görüyoruz. Hedeflerimize ve taahhütlerimiz ile ilgili ülkelerimizin sorumluluklarını tamamlamış oluyoruz. İnşallah TAP´ın da 2020 yılında tamamlanmasını bekliyoruz? dedi.

 ?BİZİM SONDAJLARIMIZDAN BARIŞ VE FERAH FIŞKIRACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ?Bir damla petrolü insan kanından değerli gören zihniyet barışı sağlayamamıştır. Adaleti paylaşmak varken, tehdit diline ve şantaja başvuruluyor. ?Ben yaptım oldu´ mantığıyla kimse bir yere varamaz. Aba altından sopa göstererek, hiçbir ülke bir başka ülkeye zillet gösteremez. Bilhassa Türkiye böyle bir zillete mana gösteremez. Şu an sondaj gemilerimiz KKTC´de, Fatih ve Yavuz ile iki sismik araştırma gemimiz çalışmalarını sürdürüyor. Bizim sondajlarımızdan çatışma ve kan değil, barış ve refah fışkıracaktır. Ben bu inançla sizlerin vasıtasıyla Doğu Akdeniz´deki tüm taraflara samimi bir çağrıda bulunmak istiyorum. Gelin, enerjiyi bir çatışma aracı yerine iş birliği zeminine dönüştürelim. Diplomasinin imkânlarını kullanmak varken, bölgeye yeni bedeller ödetecek yollara tevessül etmeyelim? değerlendirmesinde bulundu.

 ?TÜRKİYE ENERJİ ÜRETEN VE TÜKETEN ÜLKELERİN TAM KAVŞAĞINDA YER ALIYOR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye, stratejik konumuyla enerji üreten ve tüketen ülkelerin tam kavşağında yer aldığını, yerkürede yer alan doğal gaz rezervlerinin yüzde 70´i, petrol rezervlerinin ise yüzde 60´ının Türkiye´nin komşularının topraklarında bulunduğunu söyleyerek, ?Türkiye´nin Avrupa´nın 4´üncü, dünyanın 18´inci en büyük doğal gaz piyasası konumunda olduğunu, 81 vilayetini tamamına doğal gaz arzı sağladıklarını, Türkiye´de 144 bin kilometreyi aşan bir doğal gaz dağıtım şebekesinin bulunduğunu kaydetti.

 TANAP´ın Avrupa Bağlantısı Açılış Töreni´nin hayırlara vesile olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, projede emeği geçenlere, özellikle Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Gürcistan´a iş birlikleri için teşekkürlerini sundu.

 Önümüzdeki dönemde kazan-kazan temelinde yeni projelere imza atacaklarına inandığını da vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını ?Yaşasın Azerbaycan-Türkiye gardaşlığı? diyerek tamamladı.

 ?ANLAŞMA TÜRKİYE İLE AZERBAYCAN´I YENİDEN BİR ARAYA GETİRDİ?

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ?Kardeş Türkiye toprağında olmaktan çok mutluyum. Birlikte temelini attığımız projede sona geldik. TANAP, 2012 yılında tarihi İstanbul anlaşması ile yeşil ışık yaktı. Tarihi anlaşma ile Türkiye ile Azerbaycan´ı yeniden bir araya getirdi. Aziz kardeşim Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldik ve bu projeyi ortaya koyduk. TANAP´ın inşasında fedakarlık gösteren tüm insanlara teşekkür ediyorum. Ben inanıyorum ki bundan sonra da birlikte hayata geçireceğimiz projeler, uğurlu olacak? dedi.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Gürcistan Başbakanı Giyorgi Gaghariya, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konsey Üyesi Şefik Caferoviç, Sırbistan Ulusal Meclis Başkanı Maya Goykoviç, Kuzey Makedonya Başbakan Yardımcısı Koco Angjushev ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile boru hattının açılış butonuna bastı. /Hakan BAKAR

 

 /resimler/2019-11/30/1758105784701.jpg