“Tanıtım platformuna ihtiyacımız var”
İl Kültür Ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, “İlimizde bir tanıtım platformu oluşturulmalı, sektör işletmeleri ve Sivil Toplum Kuruluşları tanıtım faaliyetlerine sahip çıkıp daha etkili olmalı, tanıtımlarda kurum, kuruluş yerine Sivas ön plana çıkarılmalı” dedi
Tarih: 16.4.2018 18:49:50/ 575okunma / 1yorum

Hakan BAKAR

16 – 22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası açılış etkinlikleri Sivas Şemsi Sivasi İl Halk Kütüphanesinde düzenlenen program ile başladı.

Programa Sivas valisi Davut Gül, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, İl Kültür Ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, İl protokolü, davetliler ve öğrenciler katıldı.

“HER SİVAS´LI BİR TANITIM ELÇİSİDİR”

Programda konuşan Sivas Valisi Davut Gül, Sivas turizme çok ciddi anlamda katkı sağlayan bir şehirdir diyerek şunları söyledi. “Son 15 yılda özellikle restorasyon yapılan binaların gözümüzde çok güzel canlandığını sizlerde fark ediyorsunuz. Bizim yapmamız gereken olumsuzlukları ortadan kaldırmak. Yaşadığımız şehri daha güzel hale getirmek. Bugün hızlı tren´in geciktiğini tartışma yapmamalıyız. Hızlı tren 2019 yılında yılın da Sivas´a gelecek. Bizim bu saatten sonra 2019 yılına hazırlığımızı iyi bir şeklide yapmamız lazım. Genel değerlerimizi muhafaza ederek. Tarihi eserlerimizden tutunda, yemeğimize, musikimize kadar birçok konuyu iyi bir şeklide yeniden baştan aşağıya hazırlamamız lazım. Eski hastane alanı ve o bölge 170 bin metre kare bir alandan oluşmakta. Bizler bir dönüşüm için adım attık. O bölgenin tamamen gün yüzüne çıkması için çalışmalar başlattık. İnanıyorum ki orada yer alan değerli bölümler dışında kalan alan tamamen yeşil alan olacak ve şehrin en önemli nefes alan bir yeri konumuna gelecek. Şehir merkezindeki değerli arazilerin vatandaşların kullanması için çok ciddi adımlar atıyoruz o yüzden herkes rahat olsun. Her Sivaslı bir tanıtım elçisidir. Sosyal medyadan çok güzel bir şekilde çektiğimiz fotoğrafları paylaşabiliriz. Böylece tüm dünyaya kendimizi daha iyi ifade etmiş ve tanıtmış oluruz. Turizm haftamızın herkese hayırlar getirmesini dileyerek” konuşmasına son verdi.

“BEDAVA OLANIN KIYMETİ OLMAZ”

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın Sivas´ın kıymetini iyi bilmeliyiz. Dışarıdan gelenler şehirdeki değişiklikleri çok iyi fark ediyor. Bizim eksiğimiz diğer şehirlere nazaran çok az diyerek sözlerini şu şekilde sürüdü. “Yurtdışına gidip farklı ülkeleri ziyaret ettiğimiz zaman ortalama 30-40 Euro kişi başı ücret ödeyerek tarihi eserleri incelediğimiz zaman Sivas´ta ne kadar büyük bir potansiyel olduğunu görüyoruz. Bizimkiler ise bırakın 30-40 Euro´yu 1 lira bile olsa bunun parasını Valilik veya Belediye ödesin diye sesler çıkıyorlar. Öncelikle bu anlayışı hep birlikte yıkmak lazım. “Ben Sivas´ı bir Sivaslı´dan dinlediğim zaman Sivas´ın hiçbir turizme yönelimini yok gibi algılıyorum. Ama Sivas´a ilk kez gelip gören veya uzun zamanlar ilimizden ayrı kalan insanlar gelip Sivas´ı gördüğü zaman biz ne güzel işler yapmışız diyorum. Bu da biz gerçek anlamda sahip olduklarımızın farkında olmadığımızı kanıtlıyor. Turizm bir ilimdir. Gelişmesine ve ekonomisine katkı sunan bir kurumdur. Bir şeyi bedava yaparsanız kıymeti olmaz. 1 lira da olsa ücretli olması lazım ki oranın bir kıymeti olsun. Biz kongre binamızdan veya Divriği Ulu Camii´nden ücret almıyoruz ama almamız lazım” diye konuştu.

“SİVAS TURİZMDE VARLIĞI OLAN BİR ŞEHİRDİR”

İl Kültür Ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü 2018 Yılı Turizm Haftası Açılış programı Konuşmasında; 2018 Yılı Turizm Haftasının sektörümüze ve Ülkemize hayırlar getirmesini dileyerek başladı. Sivas turizmde Vizyonu olan bir şehirdir diyen Pürlü şöyle devam etti. “Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan büyük destekler almaktayız. Sivas turizmde varlığı olan bir şehirdir. Turizm Merkezleri, hava limanı, duble yolları, Otelleri, Acenteleri, Restoranları, restore edilmiş tarihi eserleri, yaşayan kültürü, bu altyapıya uzanan turizm potansiyeli ve düzenli artış gösteren geceleme rakamlarıyla dikkatleri üzerine çekmeye devam etmektedir. Öncelikle Sivas bu varlığından haberdar olmalıdır.  Böylesine önemli bir potansiyele sahip olan Sivas, acaba Türkiye Turizminin neresindedir? Turizm etkinliklerinin önemli bir sonucu olan ziyaretçi sayılarından hareketle bu sorunun bir bölümünü cevaplamak mümkündür. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın 2016 Yılı Geceleme İstatistiklerine göre İlimizin Türkiye´deki yerini şöyle belirleyebiliriz: (2016 yılı bilgilerinin esas alınması, 2017 yılı istatistiklerinin henüz yayınlanmamış olmasındandır.) 2016 yılında İlimizde 741.985 kişi gecelemiştir. Bu ziyaretçilerin 24.000´i yabancı kalan kısmı yerlidir. Bu rakamlar diğer İllerle kıyaslandığında şu sonuçlara ulaşılmıştır” şeklinde ifade etti.

“İLİMİZDE BİR TANITIM PLATFORMU OLUŞTURULMALI”

İl Kültür Ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü yapılacak çalışmalar hakkında da bilgi verdi. “Kalkım Balıklı Kaynak Termal Turizm Merkezi´nin altyapı çalışlarına kaynak temin edilmesi. Koyulhisar Söbüce Yaylasının Yayla Turizmi Merkezi İlan edilme sürecinin takip edilmesi. Yukarı Kızılırmak Kültür ve Doğa yolu Projesinin Zara-İmranlı etabında fotoğraflama ve haritalama çalışmalarının tamamlanması. Sivas-Zara etabının tanıtımına devam edilmesi. Sıcak Çermik, Kangal Balıklı Kaplıca, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, Sivas Kent Meydanı ve Selçuklu Eserleri, Yıldızdağı, Kangal Köpeği, Sivas Yemekleri ve Sivas Doğal Tuzunun öncelikli olarak tanıtılması.  Sonuç olarak söylemek gerekirse, İlimizde bir tanıtım platformu oluşturulmalı, sektör işletmeleri ve Sivil Toplum Kuruluşları tanıtım faaliyetlerine sahip çıkıp daha etkili olmalı, tanıtımlarda kurum, kuruluş yerine Sivas ön plana çıkarılmalı, girişimcilerimiz ise öncelikli olarak otelcilik alanında yatırım yapmalıdırlar” diyerek herkese teşekkür etti.

2018 Yılı Turizm Haftası Açılış Konuşmaların ardından Prof. Dr Öcal Usta Küreselleşme ve Turizm konulu konferans verdi.  Konferans sonrası ise İl protokolü ve katılımcılar çini sergisinin açılışını yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Tanıtım platformuna ihtiyacımız
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yakup YILMAZ
17.4.2018 08:08:32
Günaydın Sayın Müdürüm
Hak ettiği görüntüye kavuştu
Hak ettiği görüntüye kavuştu
Bir hafta önce akşam saatlerinde belediye ekipleri tarafından yıkımı gerçekleştirilen Şehit Adem Yavuz Çeşmesi hak ettiği görüntüye kavuştu
“48 bin 974 adet başvuru yapıldı”
“48 bin 974 adet başvuru yapıldı”
Sivas Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nazım Yakut, “İmar barışı uygulamasından İl merkezi ve ilçeler dahil olmak üzere toplam 48 bin 974 adet başvuru yapılmış olup, bu başvurular sonucunda, 30 milyon 352 bin 593 lira 70 kuruş para yatırılarak 13 bin 079 adet belge alınmıştır.” dedi.
Öğrencilerden Gazetemize Ziyaret
Öğrencilerden Gazetemize Ziyaret
Sivas Özel Çözüm Koleji öğrencileri öğretmenleri eşliliğinde gazetemizi ziyaret ederek gazetecilik mesleği ve gazetemiz hakkında merak ettikleri birçok konuyu öğrenmeye çalıştılar.
Yine su borusu patladı!..
Yine su borusu patladı!..
Atatürk Caddesi´nde SİBESKİ´ye ait ana su borusu patladı
Neden göz yumuluyor?
Neden göz yumuluyor?
Neden göz yumuluyor?
Narkotik Sokak Operasyonları Devam Ediyor
Narkotik Sokak Operasyonları Devam Ediyor
Narkotik Sokak Operasyonları Devam Ediyor
"Ülkemizin kendi elindedir"
"Ülkemizin kendi elindedir"
12-18 Aralık 2018 Tutum Yatırım ve Yerli Malı Haftası dolayısıyla Saadet Partisi Kadın Kolları Başkanı Mihriban Geldi bir basın açıklaması yaptı. Geldi; " Bizler, yerli üretim yerli tüketim ve milli kalkınmanın hayat bulması için çalışıyoruz. Ülkemizin Saadet´i, dışarıda değil yine ülkemizin kendi elindedir." dedi.
Turkcell´den yepyeni bir GNÇ
Turkcell´den yepyeni bir GNÇ
Turkcell gençleri özel içeriklerle buluşturduğu GNÇ uygulamasını yeniledi
"Umarım bu sevinç ve gurur artarak devam eder"
"Umarım bu sevinç ve gurur artarak devam eder"
"Umarım bu sevinç ve gurur artarak devam eder"
Ayhan; sorunları dinlemeye devam ediyor
Ayhan; sorunları dinlemeye devam ediyor
Sivas Valisi Salih Ayhan, Makamında Sivas Halkını Misafir Etmeye Devam Ederken Sorunları Dinlemeye Devam Ediyor
Ayhan, Yatırımları Yerinde İnceledi
Ayhan, Yatırımları Yerinde İnceledi
Sivas, kamu binalarının yenilenmesi ve eğitimin fiziki alt yapısının güçlendirilmesi yönünde önemli yatırımlara ev sahipliği yapıyor. Bu kapsamda Sivas Valisi Salih Ayhan, projeleri yerinde görmek ve inceleme yapmak üzere bir dizi temaslarda bulundu.
Havamız kirleniyor
Havamız kirleniyor
Sivas merkezde 3 adet bulunan ´Ulusal Hava Kalite İzleme´ istasyonlarından elde edilen verilerden edindiğimiz bilgiler doğrultusunda, Kış aylarının gelmesi ile birlikte, Sivas merkezde hava kirliliği 50 ile100 mikrogram arasında orta değerde seyretmekte.
Birkaç Günde Yardım Topladılar
Birkaç Günde Yardım Topladılar
Akademi Yeni Çizgi Okullarını 2. Sınıf öğrencileri, gıda, temizlik ürünü, oyuncak ve benzeri gibi yardımlar toplayarak Hayat Ağacı Derneğine bağışladı.
Yekeler´e, YÖK´den Görev
Yekeler´e, YÖK´den Görev
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve akademisyenleri yaptığı çalışmalarla sadece ilimizde değil ülke sathında da dikkat çekiyor.
Milli güreşçi Taha Akgül AA´nın "Yılın Fotoğrafları" oylamasına katıldı
Milli güreşçi Taha Akgül AA´nın "Yılın Fotoğrafları" oylamasına katıldı
Milli güreşçi Taha Akgül AA´nın "Yılın Fotoğrafları" oylamasına katıldı
Ayhan; Şarkışla´yı Ziyaret Etti
Ayhan; Şarkışla´yı Ziyaret Etti
Üçüncü Lige çıkma yolunda emin adımlarla ilerleyen Şarkışla Belediyespor´a destek olmak amacıyla Şarkışla ilçesine giderek karşılaşmayı takip eden Sivas Valisi Salih Ayhan, ilçede ayrıca bir takım temaslarda bulundu.
Geçimlerini mısır satarak sağlıyorlar
Geçimlerini mısır satarak sağlıyorlar
Geçimlerini mısır satarak sağlıyorlar
Ayhan´dan; 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı
Ayhan´dan; 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı
Ayhan´dan; 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı
Kışın vazgeçilmezi kestane el yakıyor!..
Kışın vazgeçilmezi kestane el yakıyor!..
Kışın vazgeçilmezi kestane el yakıyor!..
"Ayağı yere basan projeler ortaya koyun"
"Ayağı yere basan projeler ortaya koyun"
Sivas Valisi Salih Ayhan il, ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının müdürleri, bu amaçla hizmet eden sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldi.
Balkabağının tam mevsimi
Balkabağının tam mevsimi
Balkabağının tam mevsimi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Tek olan şey bölünme kabul etmez, gerçek tekdir.

Hz. Muhammed
Gülşah Akkaş Yaman
Gülşah Akkaş Yaman
Ümit kesmeyin;
Coşkun GÖKKUŞ
Coşkun GÖKKUŞ
DERBY DEĞİL DÖĞÜŞ...
İBRAHİM TENEKECİ
İBRAHİM TENEKECİ
İyilik yolunda olmak
MUSTAFA KUTLU
MUSTAFA KUTLU
Bilenlerle bilmeyenler
Ahmet ÖZDEMİR
Ahmet ÖZDEMİR
Yahya Kemal ve kökü mazide ati olmak
İsmail Dursun
İsmail Dursun
Vali Salih Ayhan´ın Sivasspor Projesi
Yusuf Ziya Cömert
Yusuf Ziya Cömert
Biraz daha teori çalışalım
Kemal Öztürk
Kemal Öztürk
Yeni bir konferans modeline ihtiyaç var
İbrahim KAHVECİ
İbrahim KAHVECİ
Acı reçete!
YUSUF KAPLAN
YUSUF KAPLAN
Rağmen Tavrı ve Nebevî Şahitlik Yolculuğu
D. Mehmet Doğan
D. Mehmet Doğan
Mütesettir Anıtkabir!
Mehmet Şevket EYGİ
Mehmet Şevket EYGİ
Şeriat aziz eder yüceltir
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu
Müslüm Baba
Yusuf Ziya Ünsal
Yusuf Ziya Ünsal
Çakmak Taşındaki Ümit
BERAT DEMİRCİ
BERAT DEMİRCİ
LEGO VE DİJİTAL RUHLAR DÜNYASI
Prof. Mustafa Çağrıcı
Prof. Mustafa Çağrıcı
Ahlak merkezli dindarlıktan nerelere?
Ö. EMİR DOĞAN
Ö. EMİR DOĞAN
EV ÖDEVİ Mİ!...
Aydın Ünal
Aydın Ünal
Aday belirlemek artık kolay değil
Salih Tuna
Salih Tuna
Kadir Mısırlıoğlu´nun fesi, PKK´nın kalpağı
Selahattin Çerik
Selahattin Çerik
Şükürname!
Müjgan Üçer
Müjgan Üçer
SİVAS HALAYINA DURAN GENÇLER
Muzaffer Gücer
Muzaffer Gücer
SİVASIN ÇERMİKLERİ
Osman Nuri Kesici
Osman Nuri Kesici
25 Eylül Dünya Eczacılar günü...
Mahmut Erol Kılıç
Mahmut Erol Kılıç
Bilgilendirme notu
Muhsin Kaya
Muhsin Kaya
SİVAS´A SELAM YOLA DEVAM
Talha Gurbetçi
Talha Gurbetçi
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Bülent Bakiler
DÜŞMANIYIM ASALETİN KELİMELERDE BİLE”
Sami Akkuş
Sami Akkuş
DUA EDİN...
Ergün Diler
Ergün Diler
Kıbrıs planı
Gülşah YARLI
Gülşah YARLI
Sezona veda
Fikret ÜNSAL
Fikret ÜNSAL
DEDİKODUSU ÇIKARSA OLUR
Aziz Erdoğan
Aziz Erdoğan
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR
Zübeyir Kamil Akkaya
Zübeyir Kamil Akkaya
Batı´ya Doğru - Taklit Bitti, Tahkik Başladı!
Salih Şahin
Salih Şahin
OSMANLI ARAPLARI NASIL SÖMÜRDÜ!
S. Emrah GÖKTAŞI
S. Emrah GÖKTAŞI
Sivil toplum
Osman Nuri KESİCİ
Osman Nuri KESİCİ