“Tanıtım platformuna ihtiyacımız var”
İl Kültür Ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, “İlimizde bir tanıtım platformu oluşturulmalı, sektör işletmeleri ve Sivil Toplum Kuruluşları tanıtım faaliyetlerine sahip çıkıp daha etkili olmalı, tanıtımlarda kurum, kuruluş yerine Sivas ön plana çıkarılmalı” dedi
Tarih: 16.4.2018 18:49:50/ 473okunma / 1yorum

Hakan BAKAR

16 – 22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası açılış etkinlikleri Sivas Şemsi Sivasi İl Halk Kütüphanesinde düzenlenen program ile başladı.

Programa Sivas valisi Davut Gül, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, İl Kültür Ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, İl protokolü, davetliler ve öğrenciler katıldı.

“HER SİVAS´LI BİR TANITIM ELÇİSİDİR”

Programda konuşan Sivas Valisi Davut Gül, Sivas turizme çok ciddi anlamda katkı sağlayan bir şehirdir diyerek şunları söyledi. “Son 15 yılda özellikle restorasyon yapılan binaların gözümüzde çok güzel canlandığını sizlerde fark ediyorsunuz. Bizim yapmamız gereken olumsuzlukları ortadan kaldırmak. Yaşadığımız şehri daha güzel hale getirmek. Bugün hızlı tren´in geciktiğini tartışma yapmamalıyız. Hızlı tren 2019 yılında yılın da Sivas´a gelecek. Bizim bu saatten sonra 2019 yılına hazırlığımızı iyi bir şeklide yapmamız lazım. Genel değerlerimizi muhafaza ederek. Tarihi eserlerimizden tutunda, yemeğimize, musikimize kadar birçok konuyu iyi bir şeklide yeniden baştan aşağıya hazırlamamız lazım. Eski hastane alanı ve o bölge 170 bin metre kare bir alandan oluşmakta. Bizler bir dönüşüm için adım attık. O bölgenin tamamen gün yüzüne çıkması için çalışmalar başlattık. İnanıyorum ki orada yer alan değerli bölümler dışında kalan alan tamamen yeşil alan olacak ve şehrin en önemli nefes alan bir yeri konumuna gelecek. Şehir merkezindeki değerli arazilerin vatandaşların kullanması için çok ciddi adımlar atıyoruz o yüzden herkes rahat olsun. Her Sivaslı bir tanıtım elçisidir. Sosyal medyadan çok güzel bir şekilde çektiğimiz fotoğrafları paylaşabiliriz. Böylece tüm dünyaya kendimizi daha iyi ifade etmiş ve tanıtmış oluruz. Turizm haftamızın herkese hayırlar getirmesini dileyerek” konuşmasına son verdi.

“BEDAVA OLANIN KIYMETİ OLMAZ”

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın Sivas´ın kıymetini iyi bilmeliyiz. Dışarıdan gelenler şehirdeki değişiklikleri çok iyi fark ediyor. Bizim eksiğimiz diğer şehirlere nazaran çok az diyerek sözlerini şu şekilde sürüdü. “Yurtdışına gidip farklı ülkeleri ziyaret ettiğimiz zaman ortalama 30-40 Euro kişi başı ücret ödeyerek tarihi eserleri incelediğimiz zaman Sivas´ta ne kadar büyük bir potansiyel olduğunu görüyoruz. Bizimkiler ise bırakın 30-40 Euro´yu 1 lira bile olsa bunun parasını Valilik veya Belediye ödesin diye sesler çıkıyorlar. Öncelikle bu anlayışı hep birlikte yıkmak lazım. “Ben Sivas´ı bir Sivaslı´dan dinlediğim zaman Sivas´ın hiçbir turizme yönelimini yok gibi algılıyorum. Ama Sivas´a ilk kez gelip gören veya uzun zamanlar ilimizden ayrı kalan insanlar gelip Sivas´ı gördüğü zaman biz ne güzel işler yapmışız diyorum. Bu da biz gerçek anlamda sahip olduklarımızın farkında olmadığımızı kanıtlıyor. Turizm bir ilimdir. Gelişmesine ve ekonomisine katkı sunan bir kurumdur. Bir şeyi bedava yaparsanız kıymeti olmaz. 1 lira da olsa ücretli olması lazım ki oranın bir kıymeti olsun. Biz kongre binamızdan veya Divriği Ulu Camii´nden ücret almıyoruz ama almamız lazım” diye konuştu.

“SİVAS TURİZMDE VARLIĞI OLAN BİR ŞEHİRDİR”

İl Kültür Ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü 2018 Yılı Turizm Haftası Açılış programı Konuşmasında; 2018 Yılı Turizm Haftasının sektörümüze ve Ülkemize hayırlar getirmesini dileyerek başladı. Sivas turizmde Vizyonu olan bir şehirdir diyen Pürlü şöyle devam etti. “Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan büyük destekler almaktayız. Sivas turizmde varlığı olan bir şehirdir. Turizm Merkezleri, hava limanı, duble yolları, Otelleri, Acenteleri, Restoranları, restore edilmiş tarihi eserleri, yaşayan kültürü, bu altyapıya uzanan turizm potansiyeli ve düzenli artış gösteren geceleme rakamlarıyla dikkatleri üzerine çekmeye devam etmektedir. Öncelikle Sivas bu varlığından haberdar olmalıdır.  Böylesine önemli bir potansiyele sahip olan Sivas, acaba Türkiye Turizminin neresindedir? Turizm etkinliklerinin önemli bir sonucu olan ziyaretçi sayılarından hareketle bu sorunun bir bölümünü cevaplamak mümkündür. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın 2016 Yılı Geceleme İstatistiklerine göre İlimizin Türkiye´deki yerini şöyle belirleyebiliriz: (2016 yılı bilgilerinin esas alınması, 2017 yılı istatistiklerinin henüz yayınlanmamış olmasındandır.) 2016 yılında İlimizde 741.985 kişi gecelemiştir. Bu ziyaretçilerin 24.000´i yabancı kalan kısmı yerlidir. Bu rakamlar diğer İllerle kıyaslandığında şu sonuçlara ulaşılmıştır” şeklinde ifade etti.

“İLİMİZDE BİR TANITIM PLATFORMU OLUŞTURULMALI”

İl Kültür Ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü yapılacak çalışmalar hakkında da bilgi verdi. “Kalkım Balıklı Kaynak Termal Turizm Merkezi´nin altyapı çalışlarına kaynak temin edilmesi. Koyulhisar Söbüce Yaylasının Yayla Turizmi Merkezi İlan edilme sürecinin takip edilmesi. Yukarı Kızılırmak Kültür ve Doğa yolu Projesinin Zara-İmranlı etabında fotoğraflama ve haritalama çalışmalarının tamamlanması. Sivas-Zara etabının tanıtımına devam edilmesi. Sıcak Çermik, Kangal Balıklı Kaplıca, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, Sivas Kent Meydanı ve Selçuklu Eserleri, Yıldızdağı, Kangal Köpeği, Sivas Yemekleri ve Sivas Doğal Tuzunun öncelikli olarak tanıtılması.  Sonuç olarak söylemek gerekirse, İlimizde bir tanıtım platformu oluşturulmalı, sektör işletmeleri ve Sivil Toplum Kuruluşları tanıtım faaliyetlerine sahip çıkıp daha etkili olmalı, tanıtımlarda kurum, kuruluş yerine Sivas ön plana çıkarılmalı, girişimcilerimiz ise öncelikli olarak otelcilik alanında yatırım yapmalıdırlar” diyerek herkese teşekkür etti.

2018 Yılı Turizm Haftası Açılış Konuşmaların ardından Prof. Dr Öcal Usta Küreselleşme ve Turizm konulu konferans verdi.  Konferans sonrası ise İl protokolü ve katılımcılar çini sergisinin açılışını yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Tanıtım platformuna ihtiyacımız
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yakup YILMAZ
17.4.2018 08:08:32
Günaydın Sayın Müdürüm
19 Eylül Gaziler Günü Anma Etkinlikleri Düzenlendi
19 Eylül Gaziler Günü Anma Etkinlikleri Düzenlendi
19 Eylül Gaziler Günü Anma Etkinlikleri Düzenlendi
“Ne aldanan olacağız, ne de aldatan”
“Ne aldanan olacağız, ne de aldatan”
Temiz, “Biz değerlerimizi koruyarak, ona sadık kalarak bir sendikacılık yapacağız. Haktan ayrılmayacağız kazanmak için yanlış yollara sapmayacağız. Kimseye zulmetmeyeceğiz, hiç kimsenin zulmetmesine de asla izin vermeyeceğiz. Ne aldanan olacağız, ne de aldatan.” dedi
Sivas´ta 10 gün mastercard ile ulaşım ücretsiz
Sivas´ta 10 gün mastercard ile ulaşım ücretsiz
“Ulaşım kartı temassız mastercard” Herkes için büyük bir kolaylık. Bu uygulama Sivas´ta bugünden geçerli olmak üzere her bir Mastercard kullanıcısı için 10 gün boyunca ilk binişte ücret alınmayacak. Mastercard sahibi vatandaşlarımızın bu uygulamaya alışmaları amacıyla ilk 10 günü ücretsiz olarak ayarladık.”dedi
İddialar cevap bekliyor
İddialar cevap bekliyor
Sivas Belediyesine ait Özgecan Hanımlar Yaşam Merkezinde mobbing uygulandığı iddia ediliyor.
Amigodan vefalı davranış
Amigodan vefalı davranış
Kayserispor Sivasspor olaylarının 51. Anma yıldönümünde amigo Hikmet Kefer´den anlamlı bir anma günü etkiliği.
Karaca´dan SGC´ye Ziyaret
Karaca´dan SGC´ye Ziyaret
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca Sivas Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti.
Ambalaj Sektöründen İhracat Atağı
Ambalaj Sektöründen İhracat Atağı
Ambalaj sektöründen 6 ayda 539 milyon dolarlık katkı
Pamuk eller cebe
Pamuk eller cebe
Caddelere ücretli otopark yeniden geliyor. 25 Eylül de Sivas Belediyesi encümen salonunda gerçekleşecek ihale sonrası caddelerde araçlar için park yeri olarak geçen bölümler vatandaşlar için bundan sonra pamuk eller cebe dedirtecek.
Gelin Arabaları da Teknolojiye Uydu
Gelin Arabaları da Teknolojiye Uydu
Düğün sezonunun devam etmesi gelin arabası süsleyen esnafın yüzünü güldürüyor.
Koyulhisar´da yangın
Koyulhisar´da yangın
Sivas´ın Koyulhisar ilçesinde meydana gelen yangın, hasara neden oldu.
Eyüpsultan Belediyesinden Gıda Bankası´na ziyaret
Eyüpsultan Belediyesinden Gıda Bankası´na ziyaret
İstanbul Eyüpsultan Belediyesi yetkilileri, Hayat Ağacı Derneği bünyesindeki Gıda Bankası´nda incelemelerde bulundu.
KÖKSAL TESK DENETİMİNDE SİVASI TEMSİL EDECEK
KÖKSAL TESK DENETİMİNDE SİVASI TEMSİL EDECEK
Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Denetim Kurulu Başkanlığına birkez daha seçildi
Milli İHA´lara gezici üs
Milli İHA´lara gezici üs
Türk savunma sanayisinin İHA/SİHA üreticisi Baykar, İHA ve SİHA´ların yer kontrol istasyonunu bir kamyona entegre ederek mobil hale getirdi.
2016´da Dünya´da 7 Milyon Tur attık!
2016´da Dünya´da 7 Milyon Tur attık!
TUİK´in ilk kez veri oluşturduğu Taşıt-kilometre istatistiklerinde motorlu kara taşıtları 280 milyar 993 milyon kilometre olarak hesaplandı. Dünyanın çevresi 40 bin 75 kilometre olduğunu düşündüğümüzde 7 milyon 11 bin tur atılmış oluyor. Otomobiller bir yılda ortalama 13 bin 117 kilometre yaptı.
NASA Ay´ın yörüngesine istasyon inşa etmeyi planlıyor
NASA Ay´ın yörüngesine istasyon inşa etmeyi planlıyor
NASA, astronotlar için Ay´ın yörüngesinde uzay istasyonu kurmayı planlıyor.
“Anadolumuz Nuh´un Gemisidir”
“Anadolumuz Nuh´un Gemisidir”
Kaplan “Dünyada mazlumların imdadına koşmakta birinci sıradayız. Anadolu Nuhun gemisidir. Osmanlı insanlığın geleceğiydi. Ünlü bir tarihçi der ki, Osmanlı çökmemiştir. Osmanlı durdurulmuştur. Osmanlının en büyük hatası aşırı özgüveninin olmasıydı. Aşağılık kompleksi ne kadar tehlikeliyse, aşırı özgüven duygusu da o kadar tehlikelidir.” dedi.
“Hizmet kalitesi fiziki şartlar ile düzeltilir”
“Hizmet kalitesi fiziki şartlar ile düzeltilir”
Sivas Valisi Davut Gül, kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştirdiği faaliyetlerin kamuoyuna duyurulması amacıyla toplantılar gerçekleştirmeye devam ediyor.
"TAŞIT-KİLOMETRE İSTATİSTİKLERİ”
"TAŞIT-KİLOMETRE İSTATİSTİKLERİ”
TUİK tarafından ilk kez açıklanacak olan "Taşıt-Kilometre İstatistikleri, 2016” rakamları açıklanacak.
"Çocukların Dilendirilmesi Asla Kabul Edilemez"
"Çocukların Dilendirilmesi Asla Kabul Edilemez"
Zabıta Teşkilatı´nın kuruluşunun 192. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Sivas Belediyesi Zabıta Müdürü Zekeriya Kayalı ve beraberindeki zabıtalar, Sivas Valisi Davut Gül´ü makamında ziyaret etti.
FETÖ´nün "askeri mahrem yapılanması"na yönelik operasyon
FETÖ´nün "askeri mahrem yapılanması"na yönelik operasyon
Sivas merkezli 4 ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 4 zanlıdan 2´si tutuklandı
Bakiler´den Gazetemize ziyaret
Bakiler´den Gazetemize ziyaret
Gazeteci-Yazar hemşerimiz Yavuz Bülent Bakiler gazetemizi ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Muhakkak ki kulak, göz, kalp, bunların her biri kendi fiillerinden mesul tutulacaklardır.

Hz. Muhammed