“Tanıtım platformuna ihtiyacımız var”
İl Kültür Ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, “İlimizde bir tanıtım platformu oluşturulmalı, sektör işletmeleri ve Sivil Toplum Kuruluşları tanıtım faaliyetlerine sahip çıkıp daha etkili olmalı, tanıtımlarda kurum, kuruluş yerine Sivas ön plana çıkarılmalı” dedi
Tarih: 16.4.2018 18:49:50/ 673okunma / 1yorum

Hakan BAKAR

16 – 22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası açılış etkinlikleri Sivas Şemsi Sivasi İl Halk Kütüphanesinde düzenlenen program ile başladı.

Programa Sivas valisi Davut Gül, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, İl Kültür Ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, İl protokolü, davetliler ve öğrenciler katıldı.

“HER SİVAS´LI BİR TANITIM ELÇİSİDİR”

Programda konuşan Sivas Valisi Davut Gül, Sivas turizme çok ciddi anlamda katkı sağlayan bir şehirdir diyerek şunları söyledi. “Son 15 yılda özellikle restorasyon yapılan binaların gözümüzde çok güzel canlandığını sizlerde fark ediyorsunuz. Bizim yapmamız gereken olumsuzlukları ortadan kaldırmak. Yaşadığımız şehri daha güzel hale getirmek. Bugün hızlı tren´in geciktiğini tartışma yapmamalıyız. Hızlı tren 2019 yılında yılın da Sivas´a gelecek. Bizim bu saatten sonra 2019 yılına hazırlığımızı iyi bir şeklide yapmamız lazım. Genel değerlerimizi muhafaza ederek. Tarihi eserlerimizden tutunda, yemeğimize, musikimize kadar birçok konuyu iyi bir şeklide yeniden baştan aşağıya hazırlamamız lazım. Eski hastane alanı ve o bölge 170 bin metre kare bir alandan oluşmakta. Bizler bir dönüşüm için adım attık. O bölgenin tamamen gün yüzüne çıkması için çalışmalar başlattık. İnanıyorum ki orada yer alan değerli bölümler dışında kalan alan tamamen yeşil alan olacak ve şehrin en önemli nefes alan bir yeri konumuna gelecek. Şehir merkezindeki değerli arazilerin vatandaşların kullanması için çok ciddi adımlar atıyoruz o yüzden herkes rahat olsun. Her Sivaslı bir tanıtım elçisidir. Sosyal medyadan çok güzel bir şekilde çektiğimiz fotoğrafları paylaşabiliriz. Böylece tüm dünyaya kendimizi daha iyi ifade etmiş ve tanıtmış oluruz. Turizm haftamızın herkese hayırlar getirmesini dileyerek” konuşmasına son verdi.

“BEDAVA OLANIN KIYMETİ OLMAZ”

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın Sivas´ın kıymetini iyi bilmeliyiz. Dışarıdan gelenler şehirdeki değişiklikleri çok iyi fark ediyor. Bizim eksiğimiz diğer şehirlere nazaran çok az diyerek sözlerini şu şekilde sürüdü. “Yurtdışına gidip farklı ülkeleri ziyaret ettiğimiz zaman ortalama 30-40 Euro kişi başı ücret ödeyerek tarihi eserleri incelediğimiz zaman Sivas´ta ne kadar büyük bir potansiyel olduğunu görüyoruz. Bizimkiler ise bırakın 30-40 Euro´yu 1 lira bile olsa bunun parasını Valilik veya Belediye ödesin diye sesler çıkıyorlar. Öncelikle bu anlayışı hep birlikte yıkmak lazım. “Ben Sivas´ı bir Sivaslı´dan dinlediğim zaman Sivas´ın hiçbir turizme yönelimini yok gibi algılıyorum. Ama Sivas´a ilk kez gelip gören veya uzun zamanlar ilimizden ayrı kalan insanlar gelip Sivas´ı gördüğü zaman biz ne güzel işler yapmışız diyorum. Bu da biz gerçek anlamda sahip olduklarımızın farkında olmadığımızı kanıtlıyor. Turizm bir ilimdir. Gelişmesine ve ekonomisine katkı sunan bir kurumdur. Bir şeyi bedava yaparsanız kıymeti olmaz. 1 lira da olsa ücretli olması lazım ki oranın bir kıymeti olsun. Biz kongre binamızdan veya Divriği Ulu Camii´nden ücret almıyoruz ama almamız lazım” diye konuştu.

“SİVAS TURİZMDE VARLIĞI OLAN BİR ŞEHİRDİR”

İl Kültür Ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü 2018 Yılı Turizm Haftası Açılış programı Konuşmasında; 2018 Yılı Turizm Haftasının sektörümüze ve Ülkemize hayırlar getirmesini dileyerek başladı. Sivas turizmde Vizyonu olan bir şehirdir diyen Pürlü şöyle devam etti. “Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan büyük destekler almaktayız. Sivas turizmde varlığı olan bir şehirdir. Turizm Merkezleri, hava limanı, duble yolları, Otelleri, Acenteleri, Restoranları, restore edilmiş tarihi eserleri, yaşayan kültürü, bu altyapıya uzanan turizm potansiyeli ve düzenli artış gösteren geceleme rakamlarıyla dikkatleri üzerine çekmeye devam etmektedir. Öncelikle Sivas bu varlığından haberdar olmalıdır.  Böylesine önemli bir potansiyele sahip olan Sivas, acaba Türkiye Turizminin neresindedir? Turizm etkinliklerinin önemli bir sonucu olan ziyaretçi sayılarından hareketle bu sorunun bir bölümünü cevaplamak mümkündür. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın 2016 Yılı Geceleme İstatistiklerine göre İlimizin Türkiye´deki yerini şöyle belirleyebiliriz: (2016 yılı bilgilerinin esas alınması, 2017 yılı istatistiklerinin henüz yayınlanmamış olmasındandır.) 2016 yılında İlimizde 741.985 kişi gecelemiştir. Bu ziyaretçilerin 24.000´i yabancı kalan kısmı yerlidir. Bu rakamlar diğer İllerle kıyaslandığında şu sonuçlara ulaşılmıştır” şeklinde ifade etti.

“İLİMİZDE BİR TANITIM PLATFORMU OLUŞTURULMALI”

İl Kültür Ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü yapılacak çalışmalar hakkında da bilgi verdi. “Kalkım Balıklı Kaynak Termal Turizm Merkezi´nin altyapı çalışlarına kaynak temin edilmesi. Koyulhisar Söbüce Yaylasının Yayla Turizmi Merkezi İlan edilme sürecinin takip edilmesi. Yukarı Kızılırmak Kültür ve Doğa yolu Projesinin Zara-İmranlı etabında fotoğraflama ve haritalama çalışmalarının tamamlanması. Sivas-Zara etabının tanıtımına devam edilmesi. Sıcak Çermik, Kangal Balıklı Kaplıca, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, Sivas Kent Meydanı ve Selçuklu Eserleri, Yıldızdağı, Kangal Köpeği, Sivas Yemekleri ve Sivas Doğal Tuzunun öncelikli olarak tanıtılması.  Sonuç olarak söylemek gerekirse, İlimizde bir tanıtım platformu oluşturulmalı, sektör işletmeleri ve Sivil Toplum Kuruluşları tanıtım faaliyetlerine sahip çıkıp daha etkili olmalı, tanıtımlarda kurum, kuruluş yerine Sivas ön plana çıkarılmalı, girişimcilerimiz ise öncelikli olarak otelcilik alanında yatırım yapmalıdırlar” diyerek herkese teşekkür etti.

2018 Yılı Turizm Haftası Açılış Konuşmaların ardından Prof. Dr Öcal Usta Küreselleşme ve Turizm konulu konferans verdi.  Konferans sonrası ise İl protokolü ve katılımcılar çini sergisinin açılışını yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Tanıtım platformuna ihtiyacımız
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yakup YILMAZ
17.4.2018 08:08:32
Günaydın Sayın Müdürüm
Şehitler anılacak
Şehitler anılacak
Şehitler anılacak
Yeni Zellanda teröristi Sivas´a da gelmiş
Yeni Zellanda teröristi Sivas´a da gelmiş
Yeni Zelanda´da camilere saldıran teröristin, Türkiye ziyareti ve ayrıntıları açıklandı. Yeni Zellanda´da iki camiye saldırarak 50 kişinin ölümüne yol açan teröristin Türkiye gezisinde Sivas´a da geldiği belirtildi. İrtibatta olduğu kişiler ise araştırılıyor.
“Demirağ´a özel teşvik vereceğiz”
“Demirağ´a özel teşvik vereceğiz”
Sivas´a gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Demirağ Organize sanayi sitesi için özel teşvik tasarlayacaklarını belirterek, ‘´Sivas´ı endüstri bölgesi haline dönüştürerek, inşallah burayı katma değerli bir merkez haline getireceğiz. Türkiye´nin en önemli sanayi alanlarından bir tanesi olacak´´ müjdesini verdi.
´Hayata Şiirle Bakmak´
´Hayata Şiirle Bakmak´
´Hayata Şiirle Bakmak´
“Her üç Sivaslının ikisinin sorunu şehirdeki işsizliktir”
“Her üç Sivaslının ikisinin sorunu şehirdeki işsizliktir”
Ulaştırma ve Demiryolu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker 31 Mart yerel seçimlerinde aday olan siyasi partilerin belediye başkan adaylarına çağrıda bulunarak,  “TCDD ve TÜDEMSAŞ Lojmanları İçin Rant Projesi Geliştirenler, TÜDEMSAŞ´ı Geliştirmek İçin Proje Geliştiremiyor.” diye sordu.
Afet ve Korunma bilinci eğitimleri verildi
Afet ve Korunma bilinci eğitimleri verildi
Afet ve Korunma bilinci eğitimleri verildi
Kahraman Tazeoğlu, Kitaplarını İmzaladı
Kahraman Tazeoğlu, Kitaplarını İmzaladı
Kahraman Tazeoğlu, Kitaplarını İmzaladı
Siparişlere yetişemiyorlar
Siparişlere yetişemiyorlar
Gürünlü kadınlar, Milli Eğitim Bakanlığınca hayata geçirilen “Girişimcilikte Önce Kadın Projesi” kapsamında İlçe Halk Eğitim Merkezi bünyesinde ürettikleri çantalarla ev ekonomisine katkı sağlıyor.
“Destanın Adı Çanakkale” Sergisi Açıldı
“Destanın Adı Çanakkale” Sergisi Açıldı
Sivas Valisi Salih Ayhan, Lütfi Abay ilkokulu öğrencileri tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi´nin 104. yıl dönümü sebebiyle hazırlanan “Destanın Adı Çanakkale” konulu serginin açılışını gerçekleştirdi.
“YENİ BİR AŞK İLE GELİYORUZ”
“YENİ BİR AŞK İLE GELİYORUZ”
Sivaslı hemşehrilerimiz geçmişi çok iyi bilirler. 1984 ile 2004 yılları arasında inançla yapılan çalışmalar bu gün olmuş hala herkesin dilinde. Biz yeni bir kan, yeni bir aşk ile şehrimiz için hazırladığımız projeleri Sivas´ımıza kazandırmak için geliyoruz. Halkımız bize çok güzel teveccüh gösteriyor. Yapılan seçim çalışmalarımız herkes tarafından takip ediliyor ve takdir topluyor.”dedi.
Türk Ocakları Sivas Şubesinde Nevruz Coşkusu
Türk Ocakları Sivas Şubesinde Nevruz Coşkusu
Türk Ocakları Sivas Şubesi büyük bir katılımla baharın müjdecisi olan Nevruz Bayramını kutladı.
Bakan Varank Sivas´a geliyor
Bakan Varank Sivas´a geliyor
Bakan Varank Sivas´a geliyor
Sirer Doğan Gazetemizi ziyaret etti
Sirer Doğan Gazetemizi ziyaret etti
Sirer Doğan Gazetemizi ziyaret etti
Aşık Veysel Türkülerle Anıldı
Aşık Veysel Türkülerle Anıldı
Aşık Veysel Türkülerle Anıldı
Aşık Veysel Gülhane Parkı´nda Anıldı
Aşık Veysel Gülhane Parkı´nda Anıldı
Özdemir, “Aşık Veysel Şatıroğlu, Kırk yaşına kadar belli bir çevrenin dışına çıkmamış, gözleri görmeyen Âşık Veysel´in, gönül gözü açık. Gören bir kimseden daha anlamlı olarak hayatı görmüş ve yaşamış, aydınlık iç dünyasını bize şiirleriyle yansıtmıştır. Dedi
Hz. Ali´nin doğumu kutlandı
Hz. Ali´nin doğumu kutlandı
Sivas Cemevi´nde Hz. Ali´nin doğumu kutlandı
Askeri bando takımı Down Sendromlu çocuklar için çaldı
Askeri bando takımı Down Sendromlu çocuklar için çaldı
21 Mart Down Sendromlular günü dolayısıyla Askeri bando takımının desteğiyle farkındalık oluşturmak adına Down Sendromlu çocuklara özel eğitim veren iki rehabilitasyon merkezinin bir araya gelerek ortaklaşa yaptığı etkinlikte Down Sendromlu çocuklar Askeri bando takımının çaldığı müzikler ile neşe doldular.
40 kişi Çanakkale´ye gidecek
40 kişi Çanakkale´ye gidecek
40 kişi Çanakkale´ye gidecek
Doğal Afed semineri düzenelendi
Doğal Afed semineri düzenelendi
Doğal Afed semineri düzenelendi
100 yıllık tespih 4 bin 500 lira
100 yıllık tespih 4 bin 500 lira
Sivas´ta tespih satışı yapan Abdurrahman Kömüş, Osmanlı döneminden kalma 100 yıllık tespihlere büyük ilgi olduğunu söyledi. 4 bin 500 liraya satılan tarihi tespihlerin fiyatının, büyüklüğüne göre 30 liraya kadar satılanı olduğunu belirtti.
“10 Bin kişilik yurt işleri düşürdü”
“10 Bin kişilik yurt işleri düşürdü”
Sivas Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret etti.
Çavuşbaşlılar dayanışma gününde bir araya geldiler
Çavuşbaşlılar dayanışma gününde bir araya geldiler
Sivas´ın en köklü mahallelerinden biri olan, halk arasında Çavuşbaşı olarak bilinen, Yüceyurt Mahallesi sakinleri geleneksel hale getirdikleri etkinlikte bir araya geldiler.
‘Beyaz Hüzün´e büyük ilgi
‘Beyaz Hüzün´e büyük ilgi
Sarıkamış´ın anlatıldığı “BEYAZ HÜZÜN” Tiyatrosu Atatürk Kültür Merkezi´nde sergilendi. Salonun hınca hınç dolu olması ise sevinçle karşılandı.
Okul bahçesinde Nevruz ateşi yaktılar
Okul bahçesinde Nevruz ateşi yaktılar
Kılıçarslan İlkokulu öğrencileri, okul bahçesinde Nevruz kutlamaları yaptı. Öğrenciler, Nevruz kutlamaları için tarihte kurulan 16 Türk devletinin bayraklarını hazırladılar. Okul bahçesinde yakılan Nevruz ateşinden okul müdürü ve öğretmenler atladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
SAYFA EDİTÖRÜ

 

 

 

booked.net
Cennet için ibadet geçersizdir?

Hacı Bektaşı Veli
Bir adim atmak icin 200 kasinizi kullanirsiniz.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59