“Tanıtım platformuna ihtiyacımız var”
İl Kültür Ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, “İlimizde bir tanıtım platformu oluşturulmalı, sektör işletmeleri ve Sivil Toplum Kuruluşları tanıtım faaliyetlerine sahip çıkıp daha etkili olmalı, tanıtımlarda kurum, kuruluş yerine Sivas ön plana çıkarılmalı” dedi
Tarih: 16.4.2018 18:49:50/ 436okunma / 1yorum

Hakan BAKAR

16 – 22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası açılış etkinlikleri Sivas Şemsi Sivasi İl Halk Kütüphanesinde düzenlenen program ile başladı.

Programa Sivas valisi Davut Gül, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, İl Kültür Ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, İl protokolü, davetliler ve öğrenciler katıldı.

“HER SİVAS´LI BİR TANITIM ELÇİSİDİR”

Programda konuşan Sivas Valisi Davut Gül, Sivas turizme çok ciddi anlamda katkı sağlayan bir şehirdir diyerek şunları söyledi. “Son 15 yılda özellikle restorasyon yapılan binaların gözümüzde çok güzel canlandığını sizlerde fark ediyorsunuz. Bizim yapmamız gereken olumsuzlukları ortadan kaldırmak. Yaşadığımız şehri daha güzel hale getirmek. Bugün hızlı tren´in geciktiğini tartışma yapmamalıyız. Hızlı tren 2019 yılında yılın da Sivas´a gelecek. Bizim bu saatten sonra 2019 yılına hazırlığımızı iyi bir şeklide yapmamız lazım. Genel değerlerimizi muhafaza ederek. Tarihi eserlerimizden tutunda, yemeğimize, musikimize kadar birçok konuyu iyi bir şeklide yeniden baştan aşağıya hazırlamamız lazım. Eski hastane alanı ve o bölge 170 bin metre kare bir alandan oluşmakta. Bizler bir dönüşüm için adım attık. O bölgenin tamamen gün yüzüne çıkması için çalışmalar başlattık. İnanıyorum ki orada yer alan değerli bölümler dışında kalan alan tamamen yeşil alan olacak ve şehrin en önemli nefes alan bir yeri konumuna gelecek. Şehir merkezindeki değerli arazilerin vatandaşların kullanması için çok ciddi adımlar atıyoruz o yüzden herkes rahat olsun. Her Sivaslı bir tanıtım elçisidir. Sosyal medyadan çok güzel bir şekilde çektiğimiz fotoğrafları paylaşabiliriz. Böylece tüm dünyaya kendimizi daha iyi ifade etmiş ve tanıtmış oluruz. Turizm haftamızın herkese hayırlar getirmesini dileyerek” konuşmasına son verdi.

“BEDAVA OLANIN KIYMETİ OLMAZ”

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın Sivas´ın kıymetini iyi bilmeliyiz. Dışarıdan gelenler şehirdeki değişiklikleri çok iyi fark ediyor. Bizim eksiğimiz diğer şehirlere nazaran çok az diyerek sözlerini şu şekilde sürüdü. “Yurtdışına gidip farklı ülkeleri ziyaret ettiğimiz zaman ortalama 30-40 Euro kişi başı ücret ödeyerek tarihi eserleri incelediğimiz zaman Sivas´ta ne kadar büyük bir potansiyel olduğunu görüyoruz. Bizimkiler ise bırakın 30-40 Euro´yu 1 lira bile olsa bunun parasını Valilik veya Belediye ödesin diye sesler çıkıyorlar. Öncelikle bu anlayışı hep birlikte yıkmak lazım. “Ben Sivas´ı bir Sivaslı´dan dinlediğim zaman Sivas´ın hiçbir turizme yönelimini yok gibi algılıyorum. Ama Sivas´a ilk kez gelip gören veya uzun zamanlar ilimizden ayrı kalan insanlar gelip Sivas´ı gördüğü zaman biz ne güzel işler yapmışız diyorum. Bu da biz gerçek anlamda sahip olduklarımızın farkında olmadığımızı kanıtlıyor. Turizm bir ilimdir. Gelişmesine ve ekonomisine katkı sunan bir kurumdur. Bir şeyi bedava yaparsanız kıymeti olmaz. 1 lira da olsa ücretli olması lazım ki oranın bir kıymeti olsun. Biz kongre binamızdan veya Divriği Ulu Camii´nden ücret almıyoruz ama almamız lazım” diye konuştu.

“SİVAS TURİZMDE VARLIĞI OLAN BİR ŞEHİRDİR”

İl Kültür Ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü 2018 Yılı Turizm Haftası Açılış programı Konuşmasında; 2018 Yılı Turizm Haftasının sektörümüze ve Ülkemize hayırlar getirmesini dileyerek başladı. Sivas turizmde Vizyonu olan bir şehirdir diyen Pürlü şöyle devam etti. “Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan büyük destekler almaktayız. Sivas turizmde varlığı olan bir şehirdir. Turizm Merkezleri, hava limanı, duble yolları, Otelleri, Acenteleri, Restoranları, restore edilmiş tarihi eserleri, yaşayan kültürü, bu altyapıya uzanan turizm potansiyeli ve düzenli artış gösteren geceleme rakamlarıyla dikkatleri üzerine çekmeye devam etmektedir. Öncelikle Sivas bu varlığından haberdar olmalıdır.  Böylesine önemli bir potansiyele sahip olan Sivas, acaba Türkiye Turizminin neresindedir? Turizm etkinliklerinin önemli bir sonucu olan ziyaretçi sayılarından hareketle bu sorunun bir bölümünü cevaplamak mümkündür. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın 2016 Yılı Geceleme İstatistiklerine göre İlimizin Türkiye´deki yerini şöyle belirleyebiliriz: (2016 yılı bilgilerinin esas alınması, 2017 yılı istatistiklerinin henüz yayınlanmamış olmasındandır.) 2016 yılında İlimizde 741.985 kişi gecelemiştir. Bu ziyaretçilerin 24.000´i yabancı kalan kısmı yerlidir. Bu rakamlar diğer İllerle kıyaslandığında şu sonuçlara ulaşılmıştır” şeklinde ifade etti.

“İLİMİZDE BİR TANITIM PLATFORMU OLUŞTURULMALI”

İl Kültür Ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü yapılacak çalışmalar hakkında da bilgi verdi. “Kalkım Balıklı Kaynak Termal Turizm Merkezi´nin altyapı çalışlarına kaynak temin edilmesi. Koyulhisar Söbüce Yaylasının Yayla Turizmi Merkezi İlan edilme sürecinin takip edilmesi. Yukarı Kızılırmak Kültür ve Doğa yolu Projesinin Zara-İmranlı etabında fotoğraflama ve haritalama çalışmalarının tamamlanması. Sivas-Zara etabının tanıtımına devam edilmesi. Sıcak Çermik, Kangal Balıklı Kaplıca, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, Sivas Kent Meydanı ve Selçuklu Eserleri, Yıldızdağı, Kangal Köpeği, Sivas Yemekleri ve Sivas Doğal Tuzunun öncelikli olarak tanıtılması.  Sonuç olarak söylemek gerekirse, İlimizde bir tanıtım platformu oluşturulmalı, sektör işletmeleri ve Sivil Toplum Kuruluşları tanıtım faaliyetlerine sahip çıkıp daha etkili olmalı, tanıtımlarda kurum, kuruluş yerine Sivas ön plana çıkarılmalı, girişimcilerimiz ise öncelikli olarak otelcilik alanında yatırım yapmalıdırlar” diyerek herkese teşekkür etti.

2018 Yılı Turizm Haftası Açılış Konuşmaların ardından Prof. Dr Öcal Usta Küreselleşme ve Turizm konulu konferans verdi.  Konferans sonrası ise İl protokolü ve katılımcılar çini sergisinin açılışını yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Tanıtım platformuna ihtiyacımız
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yakup YILMAZ
17.4.2018 08:08:32
Günaydın Sayın Müdürüm
“YAŞAM KAYNAĞI” MESLEK SAHİBİ YAPIYOR
“YAŞAM KAYNAĞI” MESLEK SAHİBİ YAPIYOR
“Yaşam Kaynağı” projesi kapsamında TÜDEMSAŞ´da eğtimlerini tamamlayan kursiyerlere düzenlenen törenle sertifikaları verildi.
Projelere 11 milyondan fazla destek
Projelere 11 milyondan fazla destek
Orta Anadolu (ORAN) Kalkınma Ajansı, "Kentsel Sosyal Altyapının İyileştirilmesi", "Yeni ve Yenilebilir Tarım Uygulamaları" mali destek programında destek almaya hak kazanan projelere 11 milyon liradan fazla destek sağlayacak.
Gelinlik giyme hayalleri gerçek oldu
Gelinlik giyme hayalleri gerçek oldu
15 genç kız ömürleri boyunca unutamayacakları bir gece yaşadı. Özel eğitim merkezi tarafından 15 genç kız için kına gecesi ve düğün organizasyonu gerçekleştirildi
“Şairlerimiz Sivas´a Ayrı Bir Değer Katıyor”
“Şairlerimiz Sivas´a Ayrı Bir Değer Katıyor”
Vali Davut Gül, “Şairlerimiz Sivas´a Ayrı Bir Değer Katıyor”
Erken sünnet psikolojik travmayı önlüyor
Erken sünnet psikolojik travmayı önlüyor
Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Aluç: “Yeni doğan sünnetin çocuklarda psikolojik travmayı önlüyor”
Özveri gösterilmiyor
Özveri gösterilmiyor
Selçuklular döneminde İpekyolu için geçiş güzergâhı olarak yapılan Eğri Köprü´nün bugünlerde ki görüntüsü yine içler açısı.
Eş zamanlı Operasyonlara Devam
Eş zamanlı Operasyonlara Devam
Sivas İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre; Sivas, Kocaeli ve İzmir illerinde eşzamanlı operasyonların yapıldı ve 14 şüphelinin tamamının yakalandığı açıklandı.
Kredili Konut Satışları Düştü
Kredili Konut Satışları Düştü
Sivas´ta yılın ilk 6 ayında 4 bin 474 konut satışmış oldu. Geçen yılın aynı döneminde ilimizde 4 bin 430 konut satılmıştı. Aynı dönemde ipotekli satışlarda ise 296 konut düşüş yaşanırken Haziran 2017´de 212 kredili satılırken Haziran 2018´de 352 satış gerçekleşerek kredili satışlarda Haziran ayında artmış oldu. Haziran ayı içerisinde 570 konutun ilk satışı gerçekleşti.
KURBAN HİSSE BEDELİ BİN 250 TL
KURBAN HİSSE BEDELİ BİN 250 TL
Hayat Ağacı Derneğinde vekâletle kurban kampanyası kapsamında bu yılda bir kurban hisse bedeli tüm masraflar dâhil bin 250 TL olarak belirlendi. Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın kurban kampanyasının ayrıntıları ile ilgili açıklama yaptı
“Tarım İlimiz ekonomisinin lokomotifidir”
“Tarım İlimiz ekonomisinin lokomotifidir”
Sivas Çelebiler Köyü, Okatan Çiftliğinde Hasat Bayramı Etkinliği düzenlendi
“Bürokrasi kırtasiyeciliği ortadan kalkmalı”
“Bürokrasi kırtasiyeciliği ortadan kalkmalı”
Gül “Bürokrasi kırtasiyeciliği ortadan kalkmalı. Herkes olabildiğince işini hızlı ve düzgün yapmalı.” dedi.
Yurtlara ilçelerin adı verilecek
Yurtlara ilçelerin adı verilecek
Sivas´ta Cumhuriyet Üniversitesine gelen öğrencilerin kalacağı yurtların inşaat çalışmalarını yerinde inceleyen Sivas Valisi Davut Gül, “her bir yurda Sivas´ın ilçelerinin adını vereceğiz. Böylece Sivas´a gelen öğrenci arkadaşlarımız şehrimizin ilçelerini öğrenmiş olacaklar. Hem de şehrimizin tanıtımına katkıda bulunmuş olacağız” dedi
“Yatırımcının önünü açıp  engelleri ortadan kaldıracağız”
“Yatırımcının önünü açıp engelleri ortadan kaldıracağız”
STSO Başkanı Eken “Yeni yatırımcılar için de görüşmelere başlayacağız. Yatırımcının önünü açacağız, engelleri kaldıracağız. Odamızın tüm organlarıyla bir bütün halinde, omuz omuza çalışarak güzel işler yapacağımıza inanıyoruz.”dedi.
Eski sanayi sitesi için yıllardır beklenen;  Geri sayım başladı
Eski sanayi sitesi için yıllardır beklenen; Geri sayım başladı
Geçtiğimiz yıllarda eski sanayi sitesinde yapılacak olan kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde Sivas Belediyesi uzun süren tartışmalar ve yaşanan olayların ardından “Sivas Sembol Kentsel Dönüşüm Projesi"ni hayata geçirmek için geri sayımı başlattı.
Sivas Çimento´dan Örnek Davranış
Sivas Çimento´dan Örnek Davranış
Sosyal sorumluluk projeleriyle adından söz ettiren Votorantim Sivas Çimento Fabrikası , örnek bir çalışmaya daha imza attı.
Örnek davranış
Örnek davranış
Tahrip olan bazı köy yollarının altyapı yapımı üstlenen maden ocağı işletme sahiplerine Vali Davut Gül, teşekkür belgesi takdim etti
Şehir efsanelerine son verelim
Şehir efsanelerine son verelim
Sivas Valisi Davut Gül Sağlık konusu hakkında Sivas´ta şehir efsanesi olarak kulaktan kulağa yayılan konulara açıklık getirdi. Gül Sivas Yeni Numune Hastanesinde yemekhanenin bulunduğu zemin katta ve diğer bölümlerde inceleme yaparak şunları dedi. “Hastane için yıkılacak, altı bataklık, su çekiyor, sağlam değil gibi sözlerin olduğunu, yıkımı gerektirecek bir durumun söz konusu olmadığını. Çürük bir tabloda ortada yok. Bina sapa sağlam. Vatandaşlarımıza elli yıl, yüz yıl hizmet edecek konumda. Kullanılan fayanslar kırılmış olabilir yaşanan sorunlar olabilir ama öyle yıkılacak falan gibi şeylerin söz konusu olmadığını.” söyledi
Burun Kanamasına Dikkat!
Burun Kanamasına Dikkat!
Sivas Numune Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Cemil Güler, iklim koşulları ile ilişkilendirilen burun kanamalarına ne şekilde müdahale edilmesi gerektiği ve tedavi seçenekleri hakkında bilgiler paylaştı.
‘Sarıkız´ böceği hakkında bilgilendirildiler
‘Sarıkız´ böceği hakkında bilgilendirildiler
Damlacık köyü halkı paniğe neden olan ‘sarıkız´ böceği hakkında bilgilendirildi
Bugün de 77 kişi gitti
Bugün de 77 kişi gitti
Sivas´tan 2017 yılında günlük 77 kişi göç etti.
15 Temmuz´da İlçelerimiz
15 Temmuz´da İlçelerimiz
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü İlçelerimizde yapılan törenler ile gerçekleştirildi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma.

Hz. Muhammed