Anahtar Kelimeler: SULAMA KALMADI(VİDEO)

YAZARLAR

SULAMA SUYU KALMADI(VİDEO)

Merkez Çallı köyünde sulama suyu kalmadığı için harekete geçen İl Özel İdare, bölgeye Çallı köyü sulama tesisi projesi kazandırıyor. Proje tamamlandığında 470 dekar alanda sulama yapılması hedeflendi

Haber Merkezi/

Kırsal kalkınmanın sağlanması noktasında çalışmalarını aralıksız sürdüren Sivas İl Özel İdaresi, tarım alanların korunması ve desteklenmesi noktasında 2021 yılı yatırım programında yer alan Sivas Merkez Çallı köyü sulama tesisi projesini hayata geçiriyor. Projesi tamamlanan ve Eylül ayının sonunda ihalesi yapılan sulama tesisisin inşaatına başlandı.

Ülkemizde ve dünya genelinde etkili olan kuraklığa bağlı olarak yaz aylarında su sıkıntısı yaşanabildiğini ifade eden İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürü Adnan Tuç, “Yapılan etüt çalışmaları neticesinde gerek membada kalan köylerin kullanımından dolayı gerekse alüvyon zemin geçiriminden dolayı Çallı köyünde sulama suyu kalmamıştı. Bu sebeple alüvyon tabaka önüne bir bent yapılarak yüzeyin altındaki yer altı sularının şişirilerek rögarda toplanması ve sulama sahasına isalesi planlanmakta. Çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor” dedi.