Anahtar Kelimeler: BÖYLE YAPILIR

ŞOV BÖYLE YAPILIR

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, 2020 yılı değerlendirme ve 2021 yılında yapılacak projeler hakkında yoğun katılımlı basın toplantısı düzenledi

Erhan CEYLAN/

Düzenlediği basın toplantısında adeta ‘Şov Böyle Yapılır’ dedirten TSO Başkanı Eken, yerel bir gazetede ‘TSO Başkanı Şov Yapıyor’ başlığıyla yer alan habere ise, ‘Yalan haber’ dedi, iddia sahiplerini sert sözlerle eleştirdi.

Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) binasının altında yer alan düğün salonu işletmecisinin bir gazeteye verdiği demeç, gündem konusu oldu.
Gazeteye ve adı geçen işletmeciye, 2020 yılı değerlendirme ve 2021 yılında yapılacak projeler toplantısında cevap veren TSO Başkanı Mustafa Eken, “Sivas, istihdam, sorunların çözümü, Demirağ OSB ve en önemlisi de kimsenin hakkını kimseye yedirmemek için evet şov yapıyoruz” dedi.

Eken, düğün salonu işletmecisinin kirasını yüzde 300 artırdığını, yakınına verdiği, hatta masa üzerindeki örtüyü dahi almadan çıktığını iddia etmesi üzerine yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;
“Sürekli üyelerinin kiralarının düşürülmesini talep eden, sürekli kamu kurumlardan destek isteyen, sürekli kapı kapı dolanıp zam yapmayın artış yapamayın, 3-6 ay kira alamayın diyen bir oda kendi kiracısından yüzde 300 zam alabilme ihtimalinin yüzde bir olabileceğini buradaki herkesin bilmesi lazım. O kadar da acemi değilizdir değil mi? O arkadaşımız burayı evet doğru 75 bin liradan kiralamış doğru ama 2014 yılında 5 sene 75 bin liradan burada oturmuş. Odamızın eski yönetimi ile kendisinin arasında olan bir şey bilemem.

BİR BÜFE BİLE 75 BİN LİRA KİRA ÖDERKEN

Biz göreve geldiğimizde büfe esnafı bile 75 bin lira kira öderken oda binasının aşağısında bulunan koskoca düğün salonunun 75 bin lira olamayacağını söyledik. Üyelerimizin hakkını yediremem. Ne bir üyemizin hakkını 8 bin üyeye ne de 8 bin üyenin hakkını 1 üyemize yediremem. Kendileri bize yalvardı bir yıl daha oturma talep ettiler. 215 bin liradan burada oturdular. Peki yüzde 300 zam yaptıysak neden oturmuşlar ben anlamadım. Artı arkadaşın şöyle bir iddiası daha var, ‘İçerisinde örtülerimi dahi bıraktım’ diyor.

KAMUOYUNU YANITMAYALIM
Elimizde tutanaklarımız mevcuttur. Tamamı odaya ait demirbaştır. O tutanakta demirbaş olarak kiralanıp verildiği yer almaktadır. İşte bunlarla birlikte orası 75 bin liraya kiraya verilmiş. Lütfen kamuoyunu yanıltmayalım. Kendi reklamını yapmak için odayı kullanmayın. Bu odanın adı öyle küçük bir oda değil. Bu oda öyle basit bir açıklama ile gazetelerde manşet yapılacak bir oda değil. Burada üzüntümü dile getiriyim. Bu haberi gazetede yayımlayan gazeteci arkadaşlarıma da sitemim var.

EN BÜYÜK ŞOVCUYUM

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ilinin sorunlarını dile getiriliyorsa şovcu oluyorsa en büyük şovcuyum ben. Evet Demirağ OSB’yi, işsizliği, ilin gelişmesini savunmak şovsa şovcuyuz. Sivas’ta ne kadar esnaf varsa bizim kiracımız. Onların hakkını korumak zorundayız. Bunu manşet yapmak bir üyenin beyanlarını manşete taşıyarak odanın şov yapmakla suçlanması gayretleri boşa çıkarmaya yöneliktir. Eğer biz şov yapıp üyelerimizin hakkını yiyorsak zaten bu koltukta oturmayız arkadaşlar.

YAKINIM DENİLEN KİŞİ 300 BİN LİRA VERDİ

Biz bu koltuklardan nemalanmaya gelmedik. Bütün masrafları cebimizden yapıyoruz.  Ben burayı kendi yakınıma vermişim. Kendi yakınım dediği kişide buraya 300 bin lira yatırmış. Böyle yakına can kurban. Benim yakınlarım bile demek ki memleketin menfaatini düşünüyor. Bu parayı yatıran arkadaşı tanımam bilmem, ilk kez ihalede gördüm. Velev ki o adam benim yakınım adamın yatırdığı para 300 bin lira.”