Anahtar Kelimeler: SOSYAL MEDYANIN ADINA!

YAZARLAR

SOSYAL MEDYANIN GÜCÜ ADINA!

Şarkıcı Haluk Levent’in önderliğinde dayanışma ve yardımlaşma amacıyla kurulan AHBAP, ilimizde oluşturulan gönüllüler ekibi ile birçok yüreğe dokundu

Ayşe Mine EĞÜZ

Amacı, toplumda yardımlaşma bilincinin güçlenmesini sağlamak, iyi insan ve iyi toplum inşasına hizmet etmek olan Ahbap Sivas Şehir Yönetimi, gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

31 Temmuz 2017 tarihinde Dernekler Yasası ile resmi dernek olarak kurulan Ahbap Derneğinin yanı sıra Ahbap Platformu, gönüllülerin yer aldığı, dayanışmaya, paylaşıma ve sevgi üzerinden aidiyete dayalı değer sistemleri ile çalışan bir iş birliği hareketi olarak yardım bekleyen insanların ve sokak hayvanlarının yanında yer alıyor.

Toplamda ilimizde AHBAP gönüllü sayısının 370 olduğunu söyleyen Ahbap Şehir Yönetimi, “Ahbap olmanın özü din, ırk, dil, sosyal statü gözetmeksizin insanlara ve diğer tüm canlılara sevgi ön yargısı ile bakmaktır. AHBAP Platformundaki tüm Ahbaplar yasal olarak "gönüllü" statüsündeler. Bir sivil toplum örgütü olarak AHBAP kendine slogan olarak; Bizler bir canlının, bir insanın hayatına dokunduğumuz, onu iyileştirdiğimiz, ihtiyaçlarını karşıladığımız, sesini duyduğumuz ve tebessümüne şahit olduğumuz kadar varız. İyilikleri yaymak için ufak da olsa bir yerden başlamak gerektiğine inanıyoruz, küçük sandığımız dokunuşlarla daha büyük bir tabloda değişiklik inşa etmek istiyoruz. Yaptığımız tüm işleri sevgiyle besleyip gerçeğe ulaştırma hedefindeyiz” ifadelerine yer verdi.

4 YAŞINDAKİ NİSA NUR

İhtiyacı olan aileler ile iletişime geçip onların daha huzurlu ve mutlu bir hayatının olması adına çalışmalar yaptıklarını vurgulayan gönüllüler, “Çalışmalarımızda sadece aracı görevinde olup, sosyal medyayı da aktif kullanıp daha fazla hayırsevere ulaşıyoruz. Şu an hâlâ tedavi sürecinde olan 4 yaşındaki Nisa Nur isimli kızın geçirdiği talihsiz bir kaza sonucu yüzünde ve kafasında oluşan yanıkların tedavisinde destek sağladık. Nisa Nur’un ailesine ulaşan hayırsever bir Doktor küçük kızın ameliyatını gerçekleştirerek tüm masrafları üstlendi” dedi.

AKILLI MAMA KAPLARI

Bu arada AHBAP Platformunun bünyesinde oluşturulan Bilim ve Teknoloji Çalışma Grubu, sokak hayvanları için güneş enerjisi ile çalışan mama kabı geliştirdi. Sistem sayesinde hiçbir müdahaleye ihtiyaç duymadan güneş enerjisiyle otomatik olarak 8 saate bir mama kaplarının doluluk oranlarına göre kaplara su ve mama doluyor.