YAZARLAR

?Sorumluluğumuzun farkında olmalıyız?

Kaya, ?Bizler kökü mazide atiyiz. Ayaklarımız geçmişe sağlam basacak ama geleceğe de başı dik ufku açık bir şekilde yürüyeceğiz.? dedi.

Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Bahçeşehir Koleji Sivas Kampüsü tarafından düzenlenen ?Meslek Uzmanları ile Kariyer Söyleşileri´ programına katıldı.

?Sınırları kaldıranlar, dünyayı tanıyanlar, en iyisini arayanlar´ sloganıyla ?Master 6´ adlı program Bahçeşehir Sivas Kampüsü konferans salonunda gerçekleştirildi. Lise öğrencilerinin katıldığı söyleşi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunması ile başladı. Daha sonra Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya´nın hayatının anlatıldığı kısa film gösterildi.

Moderatör öğrenciler eşliğinde gerçekleştirilen program, Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya´nın kendisini tanıtması ile başladı. Salonu dolduran öğrencilerin birbirinden renkli soruları programa renk kattı.

?Kültür ve medeniyetimizin bizlere yüklediği değerlerin farkında olmalıyız?

?Tarih, zaman ve mekân bizlere sorumluluk yüklüyor. Sivas´ta olduğumuz için biz bu sorumluluğu omuzlarımızda daha da fazla hissediyoruz´ diyen Genel Sekreter Kaya, sözlerine şöyle devam etti: ?Peki nedir bu sorumluluk? Kültür ve medeniyetimizin bizlere yüklediği değerlerin farkında olmak ve bu değerler üzerinden de geleceğe emin adımlarla yürümek. Tarihi Kent Meydanına baktığımızda; Selçukludan, Osmanlıdan kalan eserleri ve günümüzün mimarisini görüyoruz. Bu eserlere baktığımız zaman; ecdadımızın bir kül olarak, bir bütün olarak her türlü ilme vakıf olduğunu anlıyoruz. Gökmedrese´ye bakıyoruz; sanat orada, estetik orada, mimari orada, eğitim orada, fen bilimlerine hâkimiyet orada. Ecdadımız 800 yıl evvel öyle eserler bırakıyor ki, onlar bugün dahi yaşıyor ve bizlere bir sorumluluk yüklüyor. Siz bu ecdadın torunlarısınız. Bizlerin de bu sorumluluğun farkında olarak, kendimizi en iyi şekilde yetiştirmesi gerekiyor. Kongre Müzesine baktığımızda; Milli Mücadeleye, Atatürk´e ev sahipliği yapmış ve kurtuluş mücadelesinde bir güneş gibi doğmuş bir şehirdeyiz. Milli Mücadelenin ezilen toplumlara bir umut olduğunu, bu aziz milletin zalime karşı durduğunu, yedi düvele karşı mücadele ettiğini ve mazluma kucak açtığını görüyoruz. Bizler kökü mazide atiyiz. Ayaklarımız geçmişe sağlam basacak ama geleceğe de başı dik ufku açık bir şekilde yürüyeceğiz? ifadelerini kullandı.

Genel Sekreter Kaya konuşmasına şu şekilde devam etti: ?Ülkemiz gerçekten büyük bir kalkınma hamlesi gösterdi. Maddi manada kalkındık ama bir sonraki aşama manevi boyutta, insan boyutunda kalkınma ile gelecek. Bunu da nasıl sağlayacağız? Emin bir birey olacağız, emin bir toplum olacağız, emin bir devlet olacağız. Kültür ve medeniyetimizin bize sunmuş olduğu o irfanı benimseyerek ulaşacağız? dedi.

Hayatta örnek aldığı kişilerin kim olduğuna yönelik yöneltilen soruya, ?Hepinizin olduğu gibi benim içinde annem babam çok değerlidir. Çünkü ben asıl okulun aile olduğuna inanıyorum. Onlar bize sevgiyi, saygıyı, yardımlaşmayı, halden anlamayı, terbiye kurallarını gösterdiler. Bunları örnek olarak yaptılar. O yüzden onların yeri ve kıymeti hiçbir zaman ölçülmez. Bununla beraber öğretmenlerimin her birinin yeri de benim için ayrıdır? ifadelerini kullandı.

Sivasspor´un başarısı hakkında neler düşündüğünün sorulması üzerine ise, ?Marifet iltifata tabidir. Sivasspor´a hakkını teslim etmek lazım. Anadolu takımlarının başarılı olmasını arzu ediyorum. Eskiden İstanbul takımları Anadolu´dan 3 puanı alır giderdi. Artık öyle değil. Sivasspor çok başarılı. Bu futbolcuların, teknik heyetin ve yönetimin ortak başarısı. Sivasspor şu an lider. Dilerim şampiyon olur, futbolumuzda yeni sesleri duyarız. Buna Türk futbolunun da ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.? şeklinde konuştu.

Söyleşi soru ve cevaplar ile devam ederken, verilen ara da öğrenciler tarafından söylenen türküler de beğeniyle dinlendi. Söyleşi sonunda ise günün anısına Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya´ya çiçek takdim edildi. /Hakan BAKAR