Anahtar Kelimeler: SOMUN EKMEĞİNE GÜNDEMDE

YAZARLAR

SOMUN EKMEĞİNE ZAM GÜNDEMDE

İlimizde somun ekmeğine yapılacak zam gündemdeyken somun ekmeği üreticilerinden konuyla ilgili açıklama geldi. Ekmeğe zammın elzem olduğunu söyleyen üreticiler fiyatın 2 buçuk lira olmasını ön gördü

Ayşe Mine EĞÜZ/

Hayatın her alanında yükselen maliyet artışlarıyla beraberinde gelen zamlar somun ekmeğine de yansıdı. İlimizde şu an 1 lira 75 kuruştan satılan ekmeğe üreticiler tarafından 75 kuruşluk bir artış ön görülürken yetkililer tarafından 25 kuruşluk bir artış olması gündemde

Konu hakkında açıklama yapan ekmek üreticisi Muhammed Emin Yıldırım, “Zammın mecburen yapılması gerekiyor çünkü girdilerimiz çok arttı. Un fiyatları çok arttı. Normalde 150 liraya aldığımız un şu an 300 ila 350 lira arasında değişiklik gösteriyor. Un fiyatlarında iki katı bir artış söz konusu. Hal böyle olunca ekmeğe zam elzem. Ekmek fiyatları maliyet raporlarına göre belirleniyor. Bu maliyet raporlarına da bağlı bulunduğumuz odalarda komisyonlar karar veriyor. Bizden maliyet istiyorlar. Un, işçilik, yakıt gibi bir fırında kullanılan üretim aşamasındaki giderleri onlara belirtiriz. Onlar da ortalama bir maliyet gideri çıkarıyor. Sonradan da bağlı bulunduğumuz oda meclisten karar çıkarttırıp ona göre zam veriyor” diye konuştu.

‘FIRINCI ESNAFIMIZ FEDAKAR’

Sivas’ta ekmek fiyatlarının 4 lira olacağı söylemlerine inanmadığını söyleyen Yıldırım, “Gerçek maliyete vurduğumuz zaman 4 liraları görebilir ama fırıncı esnafı fedakar. Bu halk şu anda 4 lira ekmek tüketemez diye ön görüyoruz. Talebimiz bugün için 2 buçuk lira olması. Onu da zaten yetkililer vermiyor. Vali beyle görüşen arkadaşlarımızın beyanına göre, 2 buçuk liradan ekmek satılmayacağı ön görüyorlar. Biz de derdimizi anlatmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

‘ESAS OLAN UN FİYATLARI’

Asıl sorunun un fiyatlarından kaynaklandığının altını çizen Muhammed Emin Yıldırım, şunları ekledi; “Devlet ekmeklik unun 150 liradan satılacağını söylese ekmeğe zam yapmayız. Vatandaşın da zor durumda kalmasını istemiyiz. Zam taraftarı değiliz. Ama 1 torba unu 350 liraya aldığımız zaman sadece un maliyeti 1 lirayı geçiyor. Sonuçta 50 kilo undan 280-300 arası ekmek çıkıyor. Karşılığında doğalgaz gibi birçok giderimiz de var. Bütün bunların karşılanması için yine 2 buçuk lira bizi kurtarmıyor ama devletimizin vermiş olduğu ekonomik savaşta fırıncılar olarak devletimizin yanında olmaya çalışıyoruz. Tabi zarar etmeden ayakta kalmamız lazım. Zarar etmemiz gerekiyor ki ayakta kalabilelim. Kar edelim diye değil ayakta kalalım diye uğraşıyoruz. Biz de elimizden ne gelirse yapacağız. Şu an da öncelikle zararı durdurmamız gerekiyor. Şu an da 1 lira 75 kuruştan ekmek satılıyor Sivas’ta ama bu devam ettirilecek bir şey değil. Devam etmez çünkü çok ağır maliyetler var ve zarardayız.”