YAZARLAR

“Sızır şimdiye kadar ilçe olmalıydı”

Peker, “Gerek jeopolitik açıdan gerekse Turizm açısından İç Anadolu’nun incisi haline gelmiş olan Sızır’ın şimdiye kadar ilçe olması gerekirdi.” dedi.

Hakan BAKAR

Sivas Merkeze 135 km Kayseri merkeze 90 km olan Sivas'ın Gemerek İlçesine bağlı Sızır Beldesinin şimdiye kadar ilçe olması gerektiğini ifade eden Ulaştırma ve Demiryolu Çalışanları Hak Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker şunları ifade etti. “Bana göre Sızır, ilçe olma hakkını çoktan elde etmiştir. Gerek jeopolitik açıdan gerekse Turizm açısından İç Anadolunun incisi haline gelmiştir. Sulanabilir tarım arazisi açısından zengin kaynaklara sahip bir belde olan Sızır'a gereken önemin gösterilmediğini üzülerek ifade etmek istiyorum. Gerek Kültür ve Turizm Bakanlığı gerek Tarım Bakanlığının bölgemize gereken hassasiyeti göstermesi zaruri hale gelmiş. Yaz aylarında Yerli turist sayısı rakam olarak oldukça yüksek rakamlara ulaşmaktadır. Alabalık tesisi Şelale tesisiyle Sızır’ın çok önemli bir yer halinde olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Sızır şelalesine acilen master bir proje hazırlatılarak çevre düzenlemesi ve konaklama yerleri yapılarak günü birlik tatil için gelenlerin haftalık kalabilmeleri için otel ve apart tipinde binaların yapılması bölge esnafımıza ve Sızır beldemize ekonomik olarak katkı sağlayacaktır.” şeklinde ifade etti.

Peker, “Sızır halkı kendi imkanları ile belediye başkanı Sayın Ali Tamer’in öncülüğünde son derece modern jandarma karakolu ve düğün salonu yapmıştır. Maddi ve manevi olarak Karakola ve düğün salonuna destek veren tüm hemşerilerimize ve Belediye başkanı Sayın Ali Tamer beye bende bir Sızır’lı olarak teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıl içinde yatırım projesine alınan Gemerek Sızır Bağlantılı Çayıralan yolunun genişletilip yenilenmesinden sonra Sızır beldemiz dehada gelişmiş bir yer haline gelecektir. Bu vesile ile Yurt dışında, çeşitli illerde ve Sızır da ikamet eden Sızırlı hemşerilerimi en kalbi duygularımla selamlıyorum.” şeklinde konuştu.