Anahtar Kelimeler: SİZDE VARSA DİKKAT

YAZARLAR

SİZDE DE VARSA DİKKAT EDİN

Numune Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. İhsan Habiboğlu, reflü rahatsızlığıyla ilgili bilgi vererek bu hastalığın erişkinlerin yüzde 22’sinde görülebileceğini söyledi

Çetin POLAT/

Midenizdeki içerik yemek borunuza doğru hareket ettiğinde yani geri kaçtığında meydana gelen reflü rahatsızlığı hakkında Numune Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. İhsan Habiboğlu bilgi verdi. Habiboğlu, reflünün belirtileri, tedavi yöntemi ve hastalardaki beslenme alışkanlıklarını sıraladı.

İlk olarak reflünün erişkin nüfusun yüzde 22’sinde görülebileceğinin altını çizen Dr. Habiboğlu, şunları kaydetti; “Reflü hastalığı genellikle göğüs ağrısına neden olduğu için kalp veya göğüs hastalıkları ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Reflü’nün en yaygın tipik belirtisi göğüs bölgesinde yanma hissidir. Diğer reflü belirtileri arasında midede yanma, ekşime ve ağızda acı bir tat hissedilmesidir. En sık görülen atipik reflü belirtileri arasında sinüzit, kuru öksürük, ağız kokusu, seste kısılma ve diş çürümesi gibi bulgular görülmektedir. Yemek yedikten sonra hemen uzanmamak, dar elbiselerden uzak durulması sigaradan-alkolden uzak bir hayat sürmek, yağlı yemeklerden kaçınmak gerekiyor. Yatmadan 2-3 saat önce yemenin ve içmenin kesilmesi doğru olan bir harekettir. Özellikle tanı konan hastalarımızın sigara-alkolden uzak durması gerekmektedir. Bunların yanı sıra baharatlı yiyecekler, fast-food gıdalar, kızartmalar, domatesli ve salçalı yiyecekler, soğan, sarımsak, çikolata ve kahve tüketmekten mutlaka kaçınılmalıdır.”