YAZARLAR

Sivas üretimin kapılarını enerji ile aralayacak

Neredeyse tamamen tüketime yönelen Sivas, uzun süredir söylenen ancak gerçekleştirilemeyen üretimin kapılarını enerji sektöründe bugün atılacak olan temel ile aralamaya başlayacak.

AHMET ÇINAR

Neredeyse tamamen tüketime yönelen Sivas, uzun süredir söylenen ancak gerçekleştirilemeyen üretimin kapılarını enerji sektöründe bugün atılacak olan temel ile aralamaya başlayacak.

Sivas'ın günlük 350 ton civarındaki çöpünü Seyfebeli mevkiinde bulunan toplama merkezine taşıyan Belediye, hem temiz bir alan oluşturmak hem de mevcut çöpleri değerlendirerek hem Sivas hem Türkiye ekonomisine katkı sunmak için hazırladığı projenin temelini bugün iki Bakanın katılımı ile atacak.

Bugün saat 13.30'da Seyfebeli mevkiindei düzenli çöp depolama tesislerinin bulunduğu bölgede gerçekleştirilecek temel atma törenine Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz' katılacak.

2 bin 700 metrekarelik alana kurulacak tesiste metan gazından elektrik enerjisi üretilecek. Sivas'tan günlük toplanan  350 ton çöpten aylık 30 bin nüfuslu bir İlçenin elektrik ihtiyacını karşılamaya yetecek enerji üretimi hedeflenirken Üretilecek olan elektrik CEDAŞ'a satılacak.

15 yıllığına İhaleyi alan firma, Belediyeye yıllık 600 bin lira kira bedeli ödemenin yanı sıra ilk beş yılda satılan enerjiden elde edilen gelirin yüzde 5'ini, ikinci 5 yılda yüzde 10'unu ve üçüncü 5 yıllık dönemde yüzde 15'ini Belediye bütçesine katacak. Bu gelir ise Sivas'a yapılacak hizmetlerinde artmasını sağlayacak.

Hem çevre bakımından hem ekonomik açıdan birçok artıları olan proje aynı zamanda istihdam noktasında da Sivas'a katkı sağlamış olacak. Temeli atılacak olan tesiste Eylül ayından itibaren enerji üretimine başlanması hedefleniyor..

Belediye Seyfebeli'ndeki temel atma törenine katılmak isteyen vatandaşlar için bugün saat 13.00'dan itibaren kent meydanından  otobüs kaldırılacak.