Anahtar Kelimeler: SİVAS’ HÜCRELİ TEDAVİ

YAZARLAR

SİVAS’TA İLK KÖK HÜCRELİ TEDAVİ

Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde bir ilk gerçekleştirildi. Vücutta bulunan yağlardan edilen kök hücre ile kırışıklık, iz ve cilt yenileme gibi tedavi uygulanabilecek

Çetin POLAT/

Türkiye’de sayılı hastanelerde yapılan kök hücre yöntemi Sivas’ta da uygulanmaya başladı. Menüsküs yırtığı bulunan sporcuların tedavisinde kullanılan yöntem ile birlikte Cumhuriyet Üniversitesi’nde vücutta bulunan yağlardan elde edilen kök hücreler birçok tedavide kullanılabilecek.

Üniversite ilk kez iki aşamada gerçekleştirilen ameliyatların ilkini Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Neşe Kurt Özkaya, ikincisini ise Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Zekeriya Öztemur yaptı.

Ameliyatın yanı sıra kök hücrenin yapısı ve kullanım alanları hakkında bilgi veren Doç. Dr. Neşe Kurt Özkaya, vücutta karın cildi, bacak ve basen kısımlarındaki yağların liposuction yöntemiyle alınarak estetik amaçlı veya yara iyileşmesi, doku hacimi arttırılması gibi birçok alanda kullanıldığını belirterek, “Yağ grefti dediğimiz bu yağları bütün olarak kullanabildiğimiz gibi daha küçük parçacıklara ayırarak stromal vasküler fraksiyon haline getirmekteyiz ve böylece hücreleri açığa çıkararak kök hücre, mezenkimal hücre yoğunluğunu arttırıp daha çok faydalanabileceğimiz şekle getirerek de kullanabilmekteyiz” dedi.

Bu yöntemin kırışıklık tedavisinde, dokulara hacim arttırılması amaçlı, iz tedavisinde kontür düzeltilmesinde de kullanıldığını belirten Özkaya, “Hacim kaybında, ellerde, yüzde veya vücudun başka bir bölgesinde cildi yenilemek amaçlı veya desteklemek amaçlı yani rejenerasyon amaçlı kullanmaktayız. Aynı zamanda bu erişkin insanların karnından, kalçasından veya bacağından aldığımız bu yağları belirli bir işleme tabi tutarak farklı amaçlarda da kullanılmaktadır. Bunlar kontur düzeltme, yara iyileşmesi amaçlı da olabilir. Ayrıca tedavi edici olarak ortopedi ana bilim dalında da kullanılmaktadır” diye konuştu.