Anahtar Kelimeler: Sivas’ ekonomik daralma yaşanıyor

YAZARLAR

Sivas’ta ekonomik daralma yaşanıyor

Karasu, “salgın nedeniyle oluşan ekonomik daralmadan en fazla etkilenen iller sıralamasında Sivas yer almakta.”dedi.

Bahar HIZAR

CHP’li Karasu’dan koronavirüsün Sivas’a etkileri için araştırma önergesi

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, koronavirüs salgını nedeniyle Sivas ekonomisinin uğradığı zararın tespiti için araştırma önergesi verdi.

Karasu, salgın nedeniyle oluşan ekonomik daralmadan en fazla etkilenen iller sıralamasında Sivas’ın geldiğini vurgalayarak, ‘’Kent ekonomisinin genel olarak üniversite ve tarım kaynaklı olduğu Sivas ilimizde tarım faaliyetleri durmuş, üniversitenin de eğitim takvimini askıya alması ve esnafın da dükkanlarını açamaması nedeniyle kentte ekonomi durma noktasına gelmiştir’’ ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sunulan ekonomik paketlerin yetersiz kaldığını vurgulayan Karasu, ‘’İktidar, vatandaşa borç vererek borcunu kapatmasını istiyor, salgın döneminde açıklanan ekonomik paketlerin yetersiz kalması, esnaf, işçi ve çiftçilerimizin sorunlarını çözmekten uzak politikalar nedeniyle hali hazırda kısıtlı olan üretim mekanizmaları tamamen işleyemez durumda geldi’’ dedi.

Sivas’ta koronavirüs nedeniyle birçok işletmenin iflas noktasına geldiğini kaydeden Karasu, ‘’Sivas ilinde koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan ekonomik daralmaya çözüm üretmek ve kent ekonomisini yeniden ayağa kaldırmak, normale dönüş sürecinin en önemli ayağıdır.

Bu bağlamda; Sivas ilinde salgın döneminde yaşanan ekonomik daralmanın incelenmesi ve gereken tedbirlerin alınması amacıyla, Anayasa’nın 98, TBMM İç Tüzüğünün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılması gerekmektedir‘’ dedi.