“Sivas´ta KOSGEB´e kayıtlı KOBİ sayısı 9 bin 870”
Sivas´taki KOBİ´lerin genel durumuna değinen KOSGEP Sivas İl müdür vekili Bahattin Ünal toplam işletme sayısı 21 bin 885, toplam KOBİ sayısı 21 bin 866 olurken, Sivas´ta KOSGEB´e kayıtlı toplam KOBİ sayısının 9 bin 870 olduğunu ifade etti.
Tarih: 6.8.2018 17:09:53/ 313okunma / 0yorum

Hakan Bakar

 

Sivas Valisi Davut Gül, kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştirdiği faaliyetlerin kamuoyuna duyurulması amacıyla düzenlenen toplantılar kapsamında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Sivas Müdürlüğü´nü ziyaret ederek kurumun çalışmalarını hakkında bilgi aldı. Sivas KOSGEB İl müdürlüğü binası toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda bilgi aktaran Müdür Vekili Bahattin Ünal kurum çalışmaları hakkında bildi verdi.

 

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı.Kosgeb, Türkiye´deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki rolünü ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini artırmak ve sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla 1990 yılında 3624 sayılı Kanun ile kurulara o günden bu güne işletmelere destek sağlamaya devam ediyor.

 

Ünal, KOBİ´lerin rekabet güçlerini ve düzeylerini yükseltmek, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek ve KOBİ´lerin paylarını ve etkinliğini artırmak gibi amaçlarının olduğunu kaydetti. Yeni girişimci desteği projesi kapsamında ilimizde 2011 ile 2018 yılları arasında toplam 794 firmanın destek aldığını belirten Ünal, toplam gerçekleştirilen destek ödeme miktarının ise 11.460.998.58 lira olduğunu söyledi.

 

“YILLIK DESTEK ÖDEME TUTARIMIZ 949 MİLYON TL”

Ağırlıklı olarak sanayi işletmelerine destek verildiğini dile getiren Ünal, “yeni düzenleye göre KOBİ vasfı olan işletmelere de destek oluyoruz. Sivas´ta 9 bin 870 tane işlememiz KOSGEB´in veri tabanında kayıtlı. Yüzde yüz yerli bir bütçeye sahip olan Kosgeb´de10 tane destek programız yer almakta. Sivas ili ve ilçelerimizdeki KOBİ´ler bizlere internet üzerinden kolaylıkla başvurabilir. Ayrıca Kosgeb Müdürlük binaları her ilimizde mevcut durumda. Firmaların Payını ve etkinliğini artırmak, Rekabet güçlerini ve düzeylerini yükseltmek adına desteklerimiz devam edecektir. Kosgeb olarak yıllık destek ödeme tutarımız 949 Milyon TL. KOSGEB destek programlarının isimleri şu şeklide. Arge,  İnovasyon Ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı, Kobi tekno yatırım - kobi teknolojik ürün yatırım destek programı, Stratejik ürün destek programı, Teknopazar-teknolojik ürün tanıtım ve pazarlama programı, İşbirliği-güçbirliği destek programı, Kobigel – kobi gelişim destek programı, Genel destek programı, Girişimcilik destek programı, Gelişen işletmeler piyasası kobi destek programı, uluslararası kuluçka merkezi ve hızlandırıcı destek programı ve kredi faiz desteği programlarının olduğunu ifade.” etti.

 

“SİVAS´TA 2 MİLYON 637 BİN 797 LİRA ÖDEME YAPILMIŞTIR”

KOSGEB KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri kapsamında her yıl belirlenen finalistler, KOSGEB tarafından düzenlenen Yurtdışı İş Gezisi Programından bir defaya mahsus olmak üzere üst limitler dikkatte alınmaksızın %100 (yüz) oranında desteklenir. TSE ve TPE´den alınacak belgeler, bölge farkı aranmaksızın % 100 (yüz) oranında desteklenir. 2018 yılına ilişkin destek rakamının ise 5 trilyon 368 bin olarak yer verilmiştir diyen Ünal girişimcilik destek programından kimlerin yararlandığınada vurgu yaparak şu şekilde devam etti. ‘Küçük orta ölçekli işletmeler, girişimciler, işletici kuruluşlar kosgeb programlarından faydalanabilirler. Sivas ili KOBİGEL faaliyetlerine toplam başvuru sayısı 105, Projesi Devam eden İşletme Sayısı 15, Projesi Başarıyla Tamamlanan İşletme Sayısı 12, Projesi Değerlendirme Bekleyen İşletme Sayısı          : 16, Projesi Uygun Bulunmayan İşletme Sayısı 62 olurken Toplam gerçekleşen ödeme miktarı ise 2 milyon 637 bin 797 lira olarak geçmektedir.” Şeklinde konuştu.

 

“KOSGEB DESTEKLERİ TAMAMEN ÜCRETSİZ VE ARACISIZ VERİLMEKTEDİR”

Ünal, KOSGEB bünyesinde gerçekleştirilen diğer önemli faaliyetler ise şu şekilde sıraladı. “KOSGEB Destekleri tamamen ücretsiz ve aracısız verilmektedir, Destek Programlarında Yerli Malı Belgesi olan Makine-Teçhizat alımlarında destek oranına %15 ilave imkanı sağlanmakta, KOSGEB´in tüm desteklerine KOSGEB´in resmi internet sitesi üzerinden e-devlet şifresi ile elektronik ortamda başvuru yapılabilmekte, http://kobikampus.kosgeb.gov.tr  internet adresi üzerinden KOBİ´lere yönelik ücretsiz online eğitimler verilmektedir, Her Salı ve Perşembe günü saat 14´te Müdürlüğümüz konferans salonunda bilgilendirme yapılmaktadır, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ile Ar-ge ve Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi protokollerimiz bulunmaktadır, Sivas´taki KOBİ´lerimizin başarı hikayelerinin Mayıs 2018 KOSGEB Dergisi´nde yayımlanması sağlanmıştır.” dedi.

 

“KOSGEB DESTEĞİNDEN MUTLAKA YARARLANSINLAR”

Sivas Valisi Davut Gül bilgilendirme toplantısı sonrası yaptığı konuşmada KOSGEB´in 250´den az çalışanı ile 125 milyon ciroyu geçmeyen işletmelere destek verdiğini belirterek, ilimizde ise 19 işletmenin bu kriterleri aştığını, bunların haricindeki geriye kalan işletmelerin tamamının KOSGEB hizmetlerinden yararlanma hakkının olduğunu kaydetti. KOSGEB´in 2002 yılına kadar Sivas´ta destek verdiği işletme sayısının 123 adet olduğunu belirten Gül, 2002-2018 yılları arasında ise bin 951 işletmenin faydalandığını yaklaşık 15-16 kat artış yaşandığını, Sivas´taki KOBİ´lerin göstermiş oldukları ilgiyi, kamunun bu işe ayırmış olduğu finansmanı ve arkadaşlarımızın da bu işe harcadıkları emeği gösteriyor diyerek şöyle devam etti. “KOSGEB desteğinden İşletmelerimizin her türlü faydalanması mümkün. Destek verilen işletme sayısı her gecen gün de artmakta. Özellikle nitelikli elaman desteği çok önemli. Nitelikli elemanlarda Yüzde 60´nı KOSGEB karşılıyor. Kriterleri uyan işletmelerin  KOSGEB desteğinden mutlaka yararlansınlar. KOSGEB bünyesinde yeni destek programlarının olması da çok önemli. Yeni destek programlarında verilen destek rakamı da gayet yerinde. 5 milyon liraya kadar yeni destekler var. Savunma sanayide millileşme çok önemli işte bu yeni destek programında bunu ön planda tutup bu destekleri alırlar diye ümit ediyorum. İşletmeler ziyaret edilerek KOSGEB çalışmaları sahaya iyi bir şekilde aktarılabilir. Sivas´ta OSB´de kurulan İŞGEM içinde önemli destekler var. İşletmeler bu desteklerden faydalansınlar.” şeklinde konuştu.Video Tarihi: 6.8.2018 17:15:23
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sivas KOSGEB kayıtlı KOBİ sayısı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Köprü ve otoyollardan 1,8 milyar lira gelir
Köprü ve otoyollardan 1,8 milyar lira gelir
Türkiye´de geçen yıl köprü ve otoyollardan elde edilen gelir, bir önceki yıla göre yüzde 23,3 artarak 1 milyar 798 milyon 738 bin 189 lira oldu
Bakan´dan sözü kaptık
Bakan´dan sözü kaptık
Pakdemirli “Siz başvurunuzu yapın. Sivas´ın kenevir üretimi yapılacak olan iller arasına alınması için gerekli yasal düzenlemeyi yapacağımın sözünü veriyorum.”dedi.
Sebzeler el yakıyor
Sebzeler el yakıyor
Sebzeler el yakıyor
TİM İhracat 2019 Raporu açıklandı
TİM İhracat 2019 Raporu açıklandı
Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, "Dünyada en çok ticareti yapılan 200 ürün arasında, ülkemizin güçlü olduğu 47 ihracat ürünü var. Bizim bu ürünlerdeki ihracatımız ise 50 milyar dolar seviyesinde." dedi.
Emekliye çifte zam
Emekliye çifte zam
Milyonlarca emekliye yeni maaşları ödeniyor. Emekliler hem maaşlarını hem ek ödemelerini zamlı alıyor. 104 ile 518 lira arasındaki gelir artışı hesaplarda görülüyor.
Enflasyonun üstünde kira artışına önlem
Enflasyonun üstünde kira artışına önlem
Kira artış oranlarında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi yerine Tüketici Fiyat Endeksi´ndeki 12 aylık ortalamaların dikkate alınmasına yönelik düzenleme, ilgili taraflarca olumlu karşılandı.
Elektrik desteğinden 10 milyon kişi faydalanacak
Elektrik desteğinden 10 milyon kişi faydalanacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın açıkladığı düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların elektrik tüketimini devletin karşılamasına yönelik düzenlemenin detayları belli oldu.
Halkbank´tan kredi kartı yapılandırması
Halkbank´tan kredi kartı yapılandırması
Halkbank, kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanan ve birikmiş kredi kartı borcunu yapılandırmak isteyen müşterilerine "Halk Destek Kredisi" kullandıracağını duyurdu.
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel ekonomik büyüme tahminini bu yıl için yüzde 3,5´e, 2020 yılı için de yüzde 3,6´ya çekti
Kuruyemiş te fiyatlar katlanarak yükseliyor
Kuruyemiş te fiyatlar katlanarak yükseliyor
Kuruyemiş te fiyatlar katlanarak yükseliyor
DSİ´den Sivas´a bir müjde daha
DSİ´den Sivas´a bir müjde daha
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Sivas iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Yıldızeli Cizözü Barajı´nda su tutulmaya başlandı.
“Sivas gelişmeye devam ediyor"
“Sivas gelişmeye devam ediyor"
Sivas Valisi Salih Ayhan, Organize Sanayi Bölgesi´nde faaliyet gösteren işletmeleri ziyaret etti. İlimizde istihdama ve ekonomiye katkı sunan fabrikaları gezerek çalışmaları yerinde gören Vali Ayhan, ziyaretler öncesi 2019 yılının ilk Organize Sanayi Bölgesi (I. OSB) Müteşebbis Heyeti Toplantısına katıldı.
Kenevir Üretimi Değerlendirildi
Kenevir Üretimi Değerlendirildi
Tarım Platformu Üyeleri, Sivas´ta Kenevir Yetiştiriciliğini Değerlendirdi
Vakıf Katılım´dan kira sertifikası ihracı
Vakıf Katılım´dan kira sertifikası ihracı
Vakıf Katılım´dan yurt içi piyasaya yönelik 350 milyon TL´lik kira sertifikası ihracı
Vagon fren sistemi Türkiye´de üretilecek
Vagon fren sistemi Türkiye´de üretilecek
Yük vagonunda Hedef %100 yerlileşme projesi kapsamında fren sistemi üretimi yapan ve dünya çapında birçok ülkeyle ticari ilişkisi bulunan Knorr Bremse firmasının yöneticileri Sivas´ta TÜDEMSAŞ fabrikasında kompakt fren sisteminin yerli üretimi için bir araya geldiler.
Konut satışları yerinde saydı
Konut satışları yerinde saydı
Türkiye genelinde 2018 yılında bir milyon 375 bin 398 konut satış sonucu el değiştirdi. 2018 yılı konut satışlarında Sivas´ta ise10 bin 665 konut satışı gerçekleşti. 2017 rakamlarına bakıldığında 10 bin 654 konut satışı ile Sivas´ta konut satışları yerinde saymış oldu.
Emekliler yakıt ve kira desteği istiyor
Emekliler yakıt ve kira desteği istiyor
TÜED Genel Başkanı Ergün, kira fiyatlarındaki artış ve ısınma giderlerinin yükselmesinin emeklilerin hanehalkı tüketim harcamalarını artırdığını belirterek, "Kış aylarında yakıt ve kira desteğine ihtiyaç duyduğu açıkça ortadadır." dedi.
IPARD Proje Eğitim Protokolü İmzalandı
IPARD Proje Eğitim Protokolü İmzalandı
IPARD Proje Hazırlama İşbirliği ve Eğitim Protokolü´ İmza Töreni Düzenlendi
Sivaslı girişimci kadınlar buluştu
Sivaslı girişimci kadınlar buluştu
Sigortacı Suna Kendirli ve kuaförcülük yapan Şükran Alıncak Aydın öncülüğünde Sivas´ta farklı sektörlerde çalışan kadınlar ‘Güçlü ve Girişimci Kadınlarımızı Biraraya Getiriyoruz´ sloganıyla dün kahvaltıda buluştu.
“Bütün Projelere Destek Vermeye Hazırız”
“Bütün Projelere Destek Vermeye Hazırız”
Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) Yönetim Kurulu Toplantısı Kayseri Valisi ve ORAN Yönetim Kurulu Başkanı Şehmus Günaydın´ın başkanlığında Sivas´ta toplandı. 
İşsizlik Rakamları Açıklandı
İşsizlik Rakamları Açıklandı
Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından dün 2018 yılı Ekim dönemine ait işsizlik rakamları açıklandı. 2018 yılı Ekim döneminde İşsizlik oranı %11,6 seviyesinde gerçekleşti
Cirolar Düştü
Cirolar Düştü
Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından dün açıklanan ´Perakende Satış Endeksleri´, Kasım 2018´de Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %6,3 azalarak cirolar düştü
Türkiye Yeterlilikler Sisteminin ve Çerçevesinin Uygulanması AB Hibe Programı
Türkiye Yeterlilikler Sisteminin ve Çerçevesinin Uygulanması AB Hibe Programı
Türkiye Yeterlilikler Sisteminin ve Çerçevesinin Uygulanması Hibe Programı Teklif Çağrısı Yayınlandı
İş Sağlığı ve Güvenliğinin AB Hibe Projesi
İş Sağlığı ve Güvenliğinin AB Hibe Projesi
İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Hibe Programı Teklif Çağrısı Yayınlandı
Gülşah Akkaş Yaman
Gülşah Akkaş Yaman
Acziyetimiz, bir tek O´na !
İbrahim Tenekeci
İbrahim Tenekeci
Reklam ile hakikat arasında
Mustafa Kutlu
Mustafa Kutlu
Cemaatta rahmet ayrılıkta azap
İsmail Dursun
İsmail Dursun
Sivasspor´dan Kötü Başlangıç
Kemal Öztürk
Kemal Öztürk
‘Kutsal´ sömürü
Yusuf Ziya Cömert
Yusuf Ziya Cömert
‘Umarsızca Cennet´i aramak´
Ö. Emir Doğan
Ö. Emir Doğan
(KAMİ)GAZZE, UZAK ÜLKE DEĞİL; SEYİR GÜNLÜĞÜNE EKLEYEMEYİZ
Mehmet Şevket Eygi
Mehmet Şevket Eygi
İhlâssız din hizmeti olmaz
İbrahim Kahveci
İbrahim Kahveci
Bir zamanlar duyarlıydık...
D. Mehmet Doğan
D. Mehmet Doğan
Uygarlar ve Uygurlar!
Yusuf Kaplan
Yusuf Kaplan
Türkiye´nin önündeki takoz: FETÖ zihniyeti!
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu
‘Ben bir Türk´üm, dinim, cinsim uludur´
Yusuf Ziya Ünsal
Yusuf Ziya Ünsal
Bir Yıldız Daha Kaydı
Berat Demirci
Berat Demirci
ŞEHRİN GÖÇÜ VE “BİR ŞEHİRLİ”NİN GÖÇÜ
Ahmet Özdemir
Ahmet Özdemir
Gelenek mi, görenek mi, medeniyet mi?
Aydın Ünal
Aydın Ünal
Başörtüsü ve Vietnam Sendromu
Coşkun Gökkuş
Coşkun Gökkuş
Para/transfer
Prof. Mustafa Çağrıcı
Prof. Mustafa Çağrıcı
Bir çevirinin düşündürdükleri
Muhsin Kaya
Muhsin Kaya
SÜRPRİZ REKTÖRÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Salih Tuna
Salih Tuna
Kadir Mısırlıoğlu´nun fesi, PKK´nın kalpağı
Selahattin Çerik
Selahattin Çerik
Şükürname!
Müjgan Üçer
Müjgan Üçer
SİVAS HALAYINA DURAN GENÇLER
Muzaffer Gücer
Muzaffer Gücer
SİVASIN ÇERMİKLERİ
Osman Nuri Kesici
Osman Nuri Kesici
25 Eylül Dünya Eczacılar günü...
Mahmut Erol Kılıç
Mahmut Erol Kılıç
Bilgilendirme notu
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Bülent Bakiler
DÜŞMANIYIM ASALETİN KELİMELERDE BİLE”
Fikret Ünsal
Fikret Ünsal
DEDİKODUSU ÇIKARSA OLUR
Aziz Erdoğan
Aziz Erdoğan
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR
Zübeyir Kamil Akkaya
Zübeyir Kamil Akkaya
Batı´ya Doğru - Taklit Bitti, Tahkik Başladı!
Salih Şahin
Salih Şahin
OSMANLI ARAPLARI NASIL SÖMÜRDÜ!
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3142
EURO
6.0386
booked.net
Ayağa kalkarsan hizmet kastiyle kalk, eğer konuşacak olursan hikmetle konuş, oturacağın zaman hürmetle otur?

Hacı Bektaşı Veli
Ortalama bir kadin ortalama bir adamdan 5 inc (12,5 cm) daha kisadir.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59