“Sivas´ta KOSGEB´e kayıtlı KOBİ sayısı 9 bin 870”
Sivas´taki KOBİ´lerin genel durumuna değinen KOSGEP Sivas İl müdür vekili Bahattin Ünal toplam işletme sayısı 21 bin 885, toplam KOBİ sayısı 21 bin 866 olurken, Sivas´ta KOSGEB´e kayıtlı toplam KOBİ sayısının 9 bin 870 olduğunu ifade etti.
Tarih: 6.8.2018 17:09:53/ 119okunma / 0yorum

Hakan Bakar

 

Sivas Valisi Davut Gül, kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştirdiği faaliyetlerin kamuoyuna duyurulması amacıyla düzenlenen toplantılar kapsamında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Sivas Müdürlüğü´nü ziyaret ederek kurumun çalışmalarını hakkında bilgi aldı. Sivas KOSGEB İl müdürlüğü binası toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda bilgi aktaran Müdür Vekili Bahattin Ünal kurum çalışmaları hakkında bildi verdi.

 

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı.Kosgeb, Türkiye´deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki rolünü ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini artırmak ve sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla 1990 yılında 3624 sayılı Kanun ile kurulara o günden bu güne işletmelere destek sağlamaya devam ediyor.

 

Ünal, KOBİ´lerin rekabet güçlerini ve düzeylerini yükseltmek, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek ve KOBİ´lerin paylarını ve etkinliğini artırmak gibi amaçlarının olduğunu kaydetti. Yeni girişimci desteği projesi kapsamında ilimizde 2011 ile 2018 yılları arasında toplam 794 firmanın destek aldığını belirten Ünal, toplam gerçekleştirilen destek ödeme miktarının ise 11.460.998.58 lira olduğunu söyledi.

 

“YILLIK DESTEK ÖDEME TUTARIMIZ 949 MİLYON TL”

Ağırlıklı olarak sanayi işletmelerine destek verildiğini dile getiren Ünal, “yeni düzenleye göre KOBİ vasfı olan işletmelere de destek oluyoruz. Sivas´ta 9 bin 870 tane işlememiz KOSGEB´in veri tabanında kayıtlı. Yüzde yüz yerli bir bütçeye sahip olan Kosgeb´de10 tane destek programız yer almakta. Sivas ili ve ilçelerimizdeki KOBİ´ler bizlere internet üzerinden kolaylıkla başvurabilir. Ayrıca Kosgeb Müdürlük binaları her ilimizde mevcut durumda. Firmaların Payını ve etkinliğini artırmak, Rekabet güçlerini ve düzeylerini yükseltmek adına desteklerimiz devam edecektir. Kosgeb olarak yıllık destek ödeme tutarımız 949 Milyon TL. KOSGEB destek programlarının isimleri şu şeklide. Arge,  İnovasyon Ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı, Kobi tekno yatırım - kobi teknolojik ürün yatırım destek programı, Stratejik ürün destek programı, Teknopazar-teknolojik ürün tanıtım ve pazarlama programı, İşbirliği-güçbirliği destek programı, Kobigel – kobi gelişim destek programı, Genel destek programı, Girişimcilik destek programı, Gelişen işletmeler piyasası kobi destek programı, uluslararası kuluçka merkezi ve hızlandırıcı destek programı ve kredi faiz desteği programlarının olduğunu ifade.” etti.

 

“SİVAS´TA 2 MİLYON 637 BİN 797 LİRA ÖDEME YAPILMIŞTIR”

KOSGEB KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri kapsamında her yıl belirlenen finalistler, KOSGEB tarafından düzenlenen Yurtdışı İş Gezisi Programından bir defaya mahsus olmak üzere üst limitler dikkatte alınmaksızın %100 (yüz) oranında desteklenir. TSE ve TPE´den alınacak belgeler, bölge farkı aranmaksızın % 100 (yüz) oranında desteklenir. 2018 yılına ilişkin destek rakamının ise 5 trilyon 368 bin olarak yer verilmiştir diyen Ünal girişimcilik destek programından kimlerin yararlandığınada vurgu yaparak şu şekilde devam etti. ‘Küçük orta ölçekli işletmeler, girişimciler, işletici kuruluşlar kosgeb programlarından faydalanabilirler. Sivas ili KOBİGEL faaliyetlerine toplam başvuru sayısı 105, Projesi Devam eden İşletme Sayısı 15, Projesi Başarıyla Tamamlanan İşletme Sayısı 12, Projesi Değerlendirme Bekleyen İşletme Sayısı          : 16, Projesi Uygun Bulunmayan İşletme Sayısı 62 olurken Toplam gerçekleşen ödeme miktarı ise 2 milyon 637 bin 797 lira olarak geçmektedir.” Şeklinde konuştu.

 

“KOSGEB DESTEKLERİ TAMAMEN ÜCRETSİZ VE ARACISIZ VERİLMEKTEDİR”

Ünal, KOSGEB bünyesinde gerçekleştirilen diğer önemli faaliyetler ise şu şekilde sıraladı. “KOSGEB Destekleri tamamen ücretsiz ve aracısız verilmektedir, Destek Programlarında Yerli Malı Belgesi olan Makine-Teçhizat alımlarında destek oranına %15 ilave imkanı sağlanmakta, KOSGEB´in tüm desteklerine KOSGEB´in resmi internet sitesi üzerinden e-devlet şifresi ile elektronik ortamda başvuru yapılabilmekte, http://kobikampus.kosgeb.gov.tr  internet adresi üzerinden KOBİ´lere yönelik ücretsiz online eğitimler verilmektedir, Her Salı ve Perşembe günü saat 14´te Müdürlüğümüz konferans salonunda bilgilendirme yapılmaktadır, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ile Ar-ge ve Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi protokollerimiz bulunmaktadır, Sivas´taki KOBİ´lerimizin başarı hikayelerinin Mayıs 2018 KOSGEB Dergisi´nde yayımlanması sağlanmıştır.” dedi.

 

“KOSGEB DESTEĞİNDEN MUTLAKA YARARLANSINLAR”

Sivas Valisi Davut Gül bilgilendirme toplantısı sonrası yaptığı konuşmada KOSGEB´in 250´den az çalışanı ile 125 milyon ciroyu geçmeyen işletmelere destek verdiğini belirterek, ilimizde ise 19 işletmenin bu kriterleri aştığını, bunların haricindeki geriye kalan işletmelerin tamamının KOSGEB hizmetlerinden yararlanma hakkının olduğunu kaydetti. KOSGEB´in 2002 yılına kadar Sivas´ta destek verdiği işletme sayısının 123 adet olduğunu belirten Gül, 2002-2018 yılları arasında ise bin 951 işletmenin faydalandığını yaklaşık 15-16 kat artış yaşandığını, Sivas´taki KOBİ´lerin göstermiş oldukları ilgiyi, kamunun bu işe ayırmış olduğu finansmanı ve arkadaşlarımızın da bu işe harcadıkları emeği gösteriyor diyerek şöyle devam etti. “KOSGEB desteğinden İşletmelerimizin her türlü faydalanması mümkün. Destek verilen işletme sayısı her gecen gün de artmakta. Özellikle nitelikli elaman desteği çok önemli. Nitelikli elemanlarda Yüzde 60´nı KOSGEB karşılıyor. Kriterleri uyan işletmelerin  KOSGEB desteğinden mutlaka yararlansınlar. KOSGEB bünyesinde yeni destek programlarının olması da çok önemli. Yeni destek programlarında verilen destek rakamı da gayet yerinde. 5 milyon liraya kadar yeni destekler var. Savunma sanayide millileşme çok önemli işte bu yeni destek programında bunu ön planda tutup bu destekleri alırlar diye ümit ediyorum. İşletmeler ziyaret edilerek KOSGEB çalışmaları sahaya iyi bir şekilde aktarılabilir. Sivas´ta OSB´de kurulan İŞGEM içinde önemli destekler var. İşletmeler bu desteklerden faydalansınlar.” şeklinde konuştu.Video Tarihi: 6.8.2018 17:15:23
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sivas KOSGEB kayıtlı KOBİ sayısı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kiralar hala dövize bağlı
Kiralar hala dövize bağlı
Sivas´taki emlak sahiplerinin döviz üzerinden kira almaları şehir merkezinde kiracı olarak ticaret yapan esnafları bir hayli zor durumda bırakıyor.
Esnaf Dolar Artışından Dolayı Dertli
Esnaf Dolar Artışından Dolayı Dertli
İthal ürünleri satan esnaf doların sürekli yükselmesinden dolayı şikayetçi.
“İşe yerleştirmede dördüncü sırdayız”
“İşe yerleştirmede dördüncü sırdayız”
Canpolat, “son 3-4 ay içerisinde işe yerleştirme konusunda ilimizin 81 il içerisinde oran sıralamasında dördüncü sırada olduğunu söyledi.
Ekonomiye 16.4 milyar TL destek
Ekonomiye 16.4 milyar TL destek
Katılım bankacılığında referans kurum olma vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren Vakıf Katılım, 2018 yılı ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Vakıf Katılım bu dönemde, 13,1 milyar TL fon toplarken, reel sektöre 16.4 milyar TL finansman desteği sağladı.
"Herkes Kendi İşini Yapsın"
"Herkes Kendi İşini Yapsın"
Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, Kurban Bayramının yaklaşması nedeniyle bıçak imalatı yapan esnafları ziyaret etti.
"Sanayide milli atılım" Sivas´tan başlıyor
"Sanayide milli atılım" Sivas´tan başlıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "sanayide milli atılım" sloganıyla başlatılan şehirdeki sanayi sitelerinin dönüştürülmesine yönelik proje kapsamında, Sivas´ta şehir içindeki sanayi siteleri kent dışına taşınacak
İkinci El Oto Alım Satım Pazarı Durgun
İkinci El Oto Alım Satım Pazarı Durgun
Sivas´ta ikinci el oto alım satımı yapan esnaf doların artışından dolayı dertli.
"Ülkemiz ve Milletimiz İçin Daha Çok Çalışma Zamanı"
"Ülkemiz ve Milletimiz İçin Daha Çok Çalışma Zamanı"
Sivas Sanayi ve Ticaret Odası (STSO) Ağustos ayı olağan Meclis toplantısı Meclis Başkan Vekili Burhan Demirkaynak başkanlığında gerçekleştirildi.
Türkiye-Pakistan İş Forumu Düzenlendi
Türkiye-Pakistan İş Forumu Düzenlendi
MÜSİAD ve Pakistan Sarhad Ticaret Odası Ortaklığında Türkiye-Pakistan İş Forumu Düzenlendi
AVM´de kepenkler inmesin
AVM´de kepenkler inmesin
Piyasalarda yaşanan dövizdeki kur artışları Sivas´ta AVM´de kiracı olarak oturan mağaza sahiplerini zor duruma sokmakta.
Bayram Tatili Otobüs Firmalarını Hareketlendirdi
Bayram Tatili Otobüs Firmalarını Hareketlendirdi
Sivas´ta Kurban Bayramı öncesinde ailelerini ziyaret etmek amacıyla memleketlerine gidecek olan vatandaşlar, şimdiden biletlerini aldılar. Otobüs firmaları ise yoğunluktan dolayı yolcuların mağdur olmamaları için ek seferler düzenleyeceklerini söylediler.
Kayseri Şeker "Tarla Günleri"
Kayseri Şeker "Tarla Günleri"
Kayseri Şeker Fabrikası tarafından düzenlenen "Tarla günlerine" Kayseri, Yozgat, Sivas, Nevşehir ve Tokat illerindeki Kayseri Şeker ile sözleşmeli pancar ekimi yapan 21 Bölge çiftçileri büyük ilgi gösterdiler. Tarla Gününde Üniversite, Sanayici ve Çiftçileri Buluşturuldu.
Sivaslı Müşterileri ile Buluşuyor!
Sivaslı Müşterileri ile Buluşuyor!
Mercedes-Benz Türk´ün 2.El Hafif Ticari Araçlar faaliyetini yürüten Mercedes-Benz Certified ekibi 10-11 Ağustos 2018 tarihleri arasında Sivas´ta müşterileri ile buluşuyor.
Yükselen kurlara karşı ilk adım TİM´den geldi
Yükselen kurlara karşı ilk adım TİM´den geldi
Gülle; “Elimizdeki fonları Eximbank´a kullandırmaya hazırız”
"Ekonomiyi masaya yatırdık"
"Ekonomiyi masaya yatırdık"
İç Anadolu Bölgesi Başkanları TOBB´da Buluştu
"Çiftçilerimiz zor günlerde"
"Çiftçilerimiz zor günlerde"
Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ ve yönetim kurulu üyeleri, Adalet Bakanlığı Bakan yardımcılığı görevine getirilen Hilmi Bilgin ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine getirilen Selim Dursun´a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
İcraat lazım
İcraat lazım
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken “Cumhurbaşkanımızın çağrısını destekliyoruz” şeklinde yapmış olduğu açıklama ile gözler oda Başkanı ve yönetimine çevrildi. Piyasalardaki döviz kurlarında yaşanan hareketlilik sonrasında STSO Başkanı Mustafa Eken ve yönetimine büyük görev düşüyor. Bu durumda söylemi eyleme nasıl geçirecekleri ise hem halk tarafından hem de oda üyeleri tarafından meraklı gözler ile bekleniyor.
Temmuz´da Euro Kazandırdı
Temmuz´da Euro Kazandırdı
Temmuz 2018´de aylık en yüksek reel getiri %2,30 ile Euro oldu.
Et ve Süt Kurumunda Satışlar İyi
Et ve Süt Kurumunda Satışlar İyi
Vatandaş ucuz ete yoğun ilgi gösteriyor.
Altında en zengin il İstanbul
Altında en zengin il İstanbul
İstanbullular, bankada kişi başına 3,2 grama tekabül eden 654,6 liralık altın mevduatı ile Türkiye´nin altın zengini çıktı.
Yıldız; Siyez Ekili Tarlayı İnceledi
Yıldız; Siyez Ekili Tarlayı İnceledi
Sivas Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız Siyez Buğdayı Ekimi Yapılan Alanlarda İncelemelerde Bulundu
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
"Yıkılıp düşene gülme sakın sen. Yiğit düşüp kalkmayınca belli olmaz "