“Sivaslı olmak deyince aklıma üç ´M´ gelir”
Eczacı Halk bilimci, Araştırmacı yazar Müjgan Üçer Sivaslı olmak diyince aklıma medeniyetin üç M´si gelir. Musiki, Mutfak ve Mimari´dir.”
Tarih: 8.9.2018 00:10:00/ 5509okunma / 0yorum

Hakan Bakar

Sivas 7. kitap günlerinde “Sultanşehre dair” söyleşide Sivaslı olmak konusunu anlatan Müjgan Üçer Buruciye Medresesinde kitap severler ile bir araya geldi.

Sivaslı olmak demek en az üç Sivas türküsü bilmek demektir. Unutmayınız gelenekler bir milletin en sağlam kültürel normudur. Bizler misafirperver bir toplum olarak, Anadolu insanı olarak kapımızda, gönlümüzde herkese açıktır diyen Eczacı Halk bilimci, Araştırmacı yazar Müjgan Üçer söyleşine Sivas eserlerini anlatarak başladı.

“MEMLEKET ÖZLEMİ ÇEKENLER HER ZAMAN SİVAS´I ÖZLER”

Üçer, “Şifaiye Medresesinin 800.cü yıllını geçtiğimiz yıllarda kutladık. Böylesine kadim şehirde yaşamaktan ben şahsım adına çok mutluyum. Sivas şehri yetiştirdiği insanlar ile tarihe gerçekten ışık tutmuştur. Çocukluk yıllarımdan bu günlere kadar bana çok şey katmıştır. Ben babamın mesleğinden dolayı bir dönem uzak kaldım Sivas´tan. Sivas´tan uzak olduğum dönemlerde Sivas´a her gelişimde kalbim çok heyecanlı atardı. Sivas topraklarına girince her şeyi unutur yüzüm güler ve Sivas´ın toprak kokusu ciğerlerime dolardı. Sivas´ın dışında olanlar memleket özlemi çekenler her zaman Sivas´ı özler. Sivas her zaman güzel ve özel bir şehirdir. Milletin kültürü çok önemlidir. O yüzden Sivas´ın kültürü de çok önemli olduğu için birçok kitap kaleme aldım. Sizlere anlatacaklarımı şu anda söyleşiyi gerçekleştirdiğimiz yer olan Buruciye Medresesinden başlamak istiyorum. Öncelikle yaşadığımız şehirde bulunan eserleri ne kadar tanıyoruz, ne kadar biliyoruz. Öncelikle bunun üzerinde durmak gerekir. Eski kültürümüzde şimdiki isimler yok. 1217 yılında izzettin keykavus yani Selçuklu sultanı döneminde yapılan bir eser “Dâr-ül şifaiye” yani şifa yeri. Şimdiki hastane. Yine "Dâr-ül afiye" dünya sağlık teşkülatının sağlık tanım modeli. Hatta afiye Allahın bin bir isminden biridir. Dâr-ül şifaiye´nin adı Dâr-ül sıhha´dır. Eskiler artık yerine yeni isimlere bıraktı. Sivas her zaman kitaba değer vermiştir. Buruciye Medresesi de yine kütüphanesi olan bir tarihi eserdir. Buradaki duvarlarda sütunlarda yer alan yazıların bazıları şöyledir. “Ben bu eseri yaptırdım, ama Allah annemi babamı ve bütün Müslümanları korusun mafiret etsin” diye dualar etmişler. Ve bugünlere kadar bu kitabelerde yer almıştır. Bir tarihi esere gezerken, ziyaret ederken dua ediniz ki bu eserleri bize bırakanların ruhu hala bizimledir.”şeklinde ifade etti.

“SİVASLI OLMAK DİYİNCE AKLIMA MEDENİYETİN ÜÇ M´Sİ GELİR”

Eczacı Halk bilimci Araştırmacı yazar Müjgan Üçer Sivaslı olmak diyince aklıma medeniyetin üç M´si gelir. Musiki, Mutfak ve Mimarisidir diyerek şöyle devam etti. “Medeniyetin üç M´sinden biri mutfak´tır. Mutfak diyince yeme içme kültürü Sivas´ta çok iyi bir şeklide yer etmektedir. zengin bir mutfağımız var. Bizler misafirperver bir toplumuz. Kapımız her zaman Allah dostlarına açıktır. Misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlarız. Yedirir, giydirir ve gezdirmeyi severiz.”

“Medeniyetin üç M´sinden ikincisi ise mimarisidir. Bakın şu anda bulunduğumuz eser herkese örnektir. Sivas medeniyetin her zaman başladığına tanıklık etmiş bir şehirdir. Selçuklu, Osmanlı son dönemlerde yapılan Cumhuriyet eserleri şehrimizde yer almaktadır.”

“Medeniyetin üç M´sinden üçüncüsü musikidir.  Musiki diyince aşıklarımız, Muzaffer Sarısözen üstadımızın eserleri, türküleri, bunların yanı sıra halaylarımızdır. Şimdi ben Sivas düğünlerine gidiyorum, ama ne yazık ki düğünlerimiz de Sivas halayı çekilmiyor. Düğünlerimizde bütün oyunlarımız oynansın istiyorum. Düğünlerde hep aynı şarkıların çalınması iyi olmuyor. Sivas halayı 11 dakikalık bir konçertodur. Benim sizlerden ricam düğünlerimizde Sivas halayı mutlaka çekin oynayın, bilmiyorsanız da en kısa sürede öğrenin. Bir de Sivas türkülerini bilmeniz lazım. Ezberlemeniz lazım musiki kulak demektir. Musikinin içinde edebiyat vardır, kültür vardır. Sivaslı olmak demek en az üç Sivas türküsü bilmek demektir. Unutmayınız gelenekler bir milletin en sağlam kültürel normudur. Bizler misafirperver bir toplum olarak Anadolu insanı olarak kapımızda gönlümüzde herkese açıktır. Söyleşime Sivas mutfağının içinde yer alan Antalya´da Sivaslılar gecesinde Sivaslı şair Hilmi Atacan´ın Sivas özleminde, düğülcek çorbası diğer yemeklerle böyle anılmış bulunuyor bende bu şiirle söyleşime son vererek sizlere ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

"Düğülcek çorbasının hasretim bir tasma

Şalgam gibi o yârin düşmüşüm sevdasına

Madımak dallanıyor, poyrazda sallanıyor

Sarımsaklı yoğurtlu ağızda ballanıyor "

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sivas olmak deyince aklıma gelir
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Sivas Mutfağı ön planda tutulmalı”
“Sivas Mutfağı ön planda tutulmalı”
Yiğit, “Sivas Mutfağı´nın en güçlü bir şekilde temsil edilmesi ve yöresel lezzetlerin şehrimizde ön plana çıkarılması adına Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile her platformda iş birliği içinde çalışmaya hazırız. Şehre gelen her misafirin yolu mutlaka Sivas Mutfağından geçmekte.”dedi
"Kültür aşılamak önemli"
"Kültür aşılamak önemli"
Vali Salih Ayhan´ın eşi Zeynep Akkiraz Ayhan, şampiyon olan minikler halk oyunu ekibini ziyaret etti. Çocuklara kültürel eğitimin verilmesinin önemini dile getiren Zeynep Akkiraz Ayhan minik şampiyonları kutladı.
sakarya´da yeni şehit mezarları radarla tespit ediliyor
sakarya´da yeni şehit mezarları radarla tespit ediliyor
23 Ağustos 1921 tarihinde başlayıp 13 Eylül 1921´de sona eren, dünya harp tarihine "en uzun meydan muharebesi" olarak geçen, çok sayıda subayımız şehit olduğu için “Subaylar Savaşı” diye de anılan Sakarya Meydan Muharebesi şehitlerimizin mezar yerleri Sivas Cumhuriyet Üniversitesi bilim insanları tarafından tespit ediliyor
Perde de “Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası” var
Perde de “Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası” var
Birbirinden farklı oyunlarla perde açarak seyircisinden takdir toplayan Sivas Devlet Tiyatrosu (SDT), gerçekleştirdiği sosyal projelerle de toplumun içinde var olmaya devam ediyor.
´Üçpeş´ zamana direniyor
´Üçpeş´ zamana direniyor
Sivas ve Tokat´ta kadınların günlük yaşamlarında giydikleri "üçpeş" adı verilen yöresel kıyafetler, bazı köylerde yüzyıllardır yaşatılmaya çalışılıyor.
"Lebdeğmez"in Son Temsilcilerinden Aşık Erkani
"Lebdeğmez"in Son Temsilcilerinden Aşık Erkani
Sivas´ta aşıkların en çok zorlandığı yöntem olan "lebdeğmez" (dudak değmez) geleneğini yaşatmaya çalışan Aşık Erkani, 40 yılı aşkın süredir yanından ayırmadığı sazıyla gönüllere hitap ediyor.
Tevrüzlü Konağı Öğretmenevi Olacak
Tevrüzlü Konağı Öğretmenevi Olacak
Sivas Valisi Salih Ayhan, Divriği ilçesinde restorasyonu tamamlanan Tevrüzlü Konağı´nın Öğretmenevi olarak hizmete açılacağını ve ilçedeki doktor sıkıntısının da yakın zamanda giderileceğini söyledi.
"Amacımız cemaat vakıflarının fonksiyonlarını gerçekleştirmelerini sağlamak"
"Amacımız cemaat vakıflarının fonksiyonlarını gerçekleştirmelerini sağlamak"
Vakıflar Genel Müdürü Dr. Ertem, farklı dinlerin mensubu vatandaşların hayır hizmetlerini gerçekleştirmek üzere oluşturdukları cemaat vakıflarının da diğer tüm vakıflar gibi fonksiyonlarını gerçekleştirmesini sağlamayı amaçladıklarını bildirdi.
“Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası” perde de
“Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası” perde de
“Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası” perde de
Turşu için tescil talebi 
Turşu için tescil talebi 
- Sivas Ticaret ve Sanayi Odası, Sivas bölgesine özgü yöresel bir lezzet olan Pezik turşusunun tescillenmesi için Türk Patent Enstitüsü´ne başvuruda bulunuldu. 
SİVAS STANDI EMITT FUARINDA ÖDÜL ALDI
SİVAS STANDI EMITT FUARINDA ÖDÜL ALDI
Sivas Valiliği öncülüğünde, Sivas İl Özel İdaresinin katkısıyla açılan Sivas standı bünyesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Sivas Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi, Kangal Balıklı Kaplıca ve Sıcak Çermik´te faaliyet gösteren Termal Otellere ait bankolar fuar alanının 12. holinde yer alan Sivas Standı vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. Bölgenin tanıtımını en iyi şekilde standında yansıtan Sivas EMİTT fuarında ödül aldı.
Sivas EMITT Turizm Fuarında yerini aldı
Sivas EMITT Turizm Fuarında yerini aldı
Sivas EMITT Turizm Fuarında yerini aldı
´Mavi Medrese´ açılışa hazır
´Mavi Medrese´ açılışa hazır
Adını üzerindeki gök mavisi renkteki çinilerden alan, "Mavi Medrese" olarak da anılan Sivas´taki 748 yıllık Gök Medrese, restorasyon çalışmalarının ardından açılışa hazır hale getirildi.
Halının tozunu kim silkeleyecek?
Halının tozunu kim silkeleyecek?
Sivas Halısı gizli kalmış önemli kültürel değerlerimizden sadece birisi. Sivas Halısının şehirde kültürel bir tanıtıma katkı sunmak adına günümüzde halının tozunu silkeleyecek, ilgilenecek kişiyi bekliyor
“Düş yakamdan” seyirciyle buluşuyor
“Düş yakamdan” seyirciyle buluşuyor
Sivas Devlet Tiyatrosu (SDT),“Düş Yakamdan” adlı yeni komedi oyunuyla, bu hafta seyirciyle buluşacak.
Tarihi binaların duvarları yap-boza döndü
Tarihi binaların duvarları yap-boza döndü
Tarihi binaların duvarlarına yazılan yazılar hem görüntü kirliliği yaratıyor hem de eserlerin orijinal dokusuna temizlenirken ciddi anlamda zarar veriyor. Buruciye ve Şifaiye Medresesi´nin duvarlarına kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından sprey boyalarla yazılan yazılar, kötü görüntü oluşturuyor.
SİFAHOD 18´inci Yılını Türkülerle Kutladı
SİFAHOD 18´inci Yılını Türkülerle Kutladı
Sivas Fasıl Heyeti Aşıklar ve Halk Oyunları Derneği´nin (SİFAHOD) kuruluşunun 18´inci yılı münasebetiyle sıra gezmesi düzenlendi.
SİFAHOD 18´inci kuruluş yıldönümünü kutlayacak
SİFAHOD 18´inci kuruluş yıldönümünü kutlayacak
SİFAHOD 18´inci kuruluş yıldönümünü kutlayacak
Muzaffer Sarısözen anıldı
Muzaffer Sarısözen anıldı
Muzaffer Sarısözen anıldı
"Sivas´ı tanımak demek; Türk kültürünü tanımak demektir"
"Sivas´ı tanımak demek; Türk kültürünü tanımak demektir"
Sivas Cumhuriyet Üniversitesinin bilinirliğini artırmak, Üniversite-öğrenci kaynaşmasının örnekliğini sergilemek, öğrencilere yeteneklerini sunma imkânı sağlamak, şehrimizin kültürel değerlerini, doğal güzelliklerini, tarihî mirasını ve coğrafi özelliklerini ulusal ve uluslararası arenada tanıtmak amacıyla "Sivas´ı Tanıyorum Üniversitemi Seviyorum" programının çekimleri Üniversitenin Atatürk Kültür Merkezi Kadı Burhaneddin Salonu´nda başladı.
"Köy Odası Sohbetleri"
"Köy Odası Sohbetleri"
Sivas Valiliği tarafından başlatılan "Köy Odası Sohbetleri" kapsamında Sivas Valisi Salih Ayhan, Çallı köyünde vatandaşlarla bir araya geldi.
Sivas´ın Alman gelini toprağa verildi
Sivas´ın Alman gelini toprağa verildi
Sivas´ın Alman gelini toprağa verildi
Muzaffer Sarısözen düzenlenecek törenle anılacak
Muzaffer Sarısözen düzenlenecek törenle anılacak
Muzaffer Sarısözen düzenlenecek törenle anılacak
C.Ü´de öğrenci konserleri
C.Ü´de öğrenci konserleri
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı organizesinde Anadolu Grubu ve Grup Türkücü Üniversitede konser verdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
booked.net
"Ne kadar bilirsen bil; söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır."

MEVLANA (R.A)
Samanyolu´nda bulunan yıldızların sayısı dünya üzerinde bulunan ağaç sayısından azdır. Samanyolu´nda bilinen 100 milyar yıldıza karşılık, dünyada 3 trilyonun üzerinde ağaç olduğu biliniyor.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59