Anahtar Kelimeler: SİVAS’ UNESCO BAŞARISI

YAZARLAR

SİVAS’IN UNESCO BAŞARISI

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı programına müzik alanında dosya sunan Sivas, UNESCO Türkiye Milli Komisyon desteği ile Paris’e gitmeye hak kazandı

Ayşe Mine EĞÜZ/

Aşıklar ve ozanlar şehri Sivas’ın uluslararası mecrada tanıtımını sağlamak amacıyla ‘UNESCO Yaratıcı şehirler Ağı’ programına müzik alanında yaptığı başvuru Türkiye’nin en iyilerinden oldu. Böylece Paris’e de gitmeye hak kazandı.

Geçen ocak ayında Belediye ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı ortaklığında 2021 Yılı UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı programı için müzik alanında hazırlanan dosya UNESCO Türkiye Milli Komisyon desteğiyle kurumun Paris genel merkezine sunuldu. Belediye Başkanı Hilmi Bilgin konuyla İlgili açıklamalarda bulundu.

İlimiz için önemli olan heyecanı ve mutluluğu paylaşmaktan memnun olduklarını dile getiren Bilgin, “UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı 2021 Yılı çağrısına müzik alanında hazırladığımız dosya Türkiye’de en başarılı ilk iki dosya arasına girerek UNESCO Türkiye Milli Komisyonu desteği ile Paris’e gitmeye hak kazandı. Aşıklar ve Ozanlar şehri Sivas’ın uluslararası tescili ve müzik alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na girmesi adına hazırlanan kapsamlı dosyamızı mayıs başında Ankara’ya sunmuştuk. Şu an itibari ile UNESCO Türkiye Komisyonu’nun destek yazısını almayı hak eden ilk iki şehir arasına girmiş olmanın sevincini ve haklı gururunu yaşıyoruz.  Müzik ve kültür endüstrisi üzerine güçlü bir 4 yıllık eylem planı hazırladık.  Aşıklar ve Ozanlar şehri Sivas’ın kültürel kodlarındaki en önemli yapı taşlarından olan müziği şehrin yerel kalkınma stratejilerinden biri haline getirerek bu başvuruyu yapmaya karar vermiştik. Başvurudaki hedefimiz, bu kıymetli değeri gelecek nesillere aktarabilmek, şehrimizin ulusal ve uluslararası mecrada görünürlüğü ve tanınırlığını artırmaktır.  Dosyamızın Paris’ten de olumlu sonuç alacağına inanıyoruz. Çalışmalarımıza aynı hızla devam edeceğiz. Bu süreçte, sonuç odaklı iş birliği nedeniyle Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’na, üniversitelerimize, ilgili kurum ve kuruluşlara, sivil toplum kuruluşlarına şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.