YAZARLAR

“SİVAS’I YEMYEŞİL YAPACAĞIZ”

Başkan Bilgin, “Yollarımızda yürüyen vatandaşlarımız daha sağlıklı nefes almaları için bu dönem her caddemizi ve her sokağımızı yemyeşil yapacağız. Sivas geçmişteki yeşil ruhunu yeniden yakalamış olacak” dedi.

Hakan BAKAR

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin,  Kanal 58 ekranlarında Gündem özel programında şehirde merak edilen birçok konuya açıklık getirdi.

Sivas Belediyesinin çalışmaları hakkında Gazeteci Hakan Bakar’ın sorularına Kanal 58’de cevap veren Bilgin, "Memleketin gelişmesi için fikirler kimden gelirse gelsin biz tüm kesimleri dinliyoruz. Bizim yapmamız gereken birbirimize kenetlenmemizdir" diyerek şehirdeki çalışmalar hakkında konuştu.

“BİR MİLYONA YAKIN MASKE DAĞITIMI YAPTIK”

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Pandemi sürecinde Belediye olarak halkımızın her zaman yanında olduk ve olmaya da devam ediyoruz. Birçok konuda öncü olarak tedbirler alarak vatandaşlarımıza yaşadığımız bu süreç içerisinde bir milyona yakın maske dağıtımı yaptık. Caddelerde dezenfekte çalışmalarımız sürüyor. Şehir olarak hep birlikte ortak hareket ederek Allahın izni ile inşallah bu süreci atlatacağız" şeklinde ifade etti.

Bizim derdimiz şehri eşit olarak büyütmek diyen Başkan Bilgin, “Şehirde tek bir tarafa yığılma olsun istemiyoruz. Bir taraf gelişsin değil de her taraf gelişsin mantığını yürütüyoruz. Herkes aynı hizmetten faydalansın istiyoruz. Bölgesel olarak mahallelerimizde ortak kullanım alanları oluşturacağız. İçerisinde gençlerimizin çocuklarımızın vakit geçireceği gerekirse çeşitli kursların içinde yer alacağı yaşam merkezleri oluşturacağız" diye belirtti.

“BU DÖNEM SİVAS YEMYEŞİL OLACAK”

Bu dönemde bütün caddeleri ve sokakları yemyeşil yapacaklarını ifade eden Bilgin, "Yürüyüş alanlarının etrafına çınarlar dikiyoruz. Yine Paşafabrikası yolu o geçmişte olduğu gibi ağaçlar ile donatılarak gelecek yıllarda daha yeşil bir Sivas’ı halkımıza bırakmış olacağız. Yollarımızda yürüyen vatandaşlarımız daha sağlıklı nefes alacaklar. Diğer yapacağımız caddelerimizde olacak. Sivas geçmişteki yeşil ruhunu yeniden yakalamış olacak. Her bölgeye farklı ağaç çeşitleri dikeceğiz. Necmettin Erbakan Bulvarı, Alibaba’da Aşık Veysel Caddesini, yani bundan sonra cadde düzenlemelerini yaparken şehrin dokusuna uygun şehri yeşil gösterecek yeşil dokuyu artıracak sadece çam değil farklı ağaç çeşitlerini de şehrimizin ağaçlandırılmasında kullanacağız.” diyerek ifade etti. 

“ŞEHRİN TARİHİ DOKUSUNA BİNALARI UYGUN HALE GETİRECEĞİZ”

Başkan Bilgin, “Sivas’ta meydan projesi kapsamında meydanın etrafında bulunan binalar tarihi dokuya uygun hale getirildi. Bunun devamında yıkılan ordu evinin arkasında bulunan binalar, istasyon caddesindeki binalar ve Atatürk Caddesinde ise tarihi Taşhan’a kadar olan kısma kadar olan yerleri şehrin tarihi dokusuna uygun hale getirmek için dış cephe çalışmalarını gerçekleştireceğiz. Hal bölgesinde ise bölge esnafları ile görüşerek onların dediği tarihte gerekirse 24 saat çalışarak sebze halinin üzerini kapatarak şehre yakışır bir hale getireceğiz. Sivas’ta hal kültürünü koruyarak bölgeyi daha cazip hale getirmiş olacağız. Eski sanayi bölgesi için oradaki mülk sahipleri ile görüşüldü orası da büyük orada çözüldü. Biz belediye olarak yapılacak projelerin her zaman düzgün olmasını istiyoruz. Eksiksiz kademe kademe anlattığımız projeler tek tek tamamlanacak" şeklinde konuştu.