Anahtar Kelimeler: Sivas’ Keşfetmeye Devam

YAZARLAR

Sivas’ı Keşfetmeye Devam

Sivas’ı Keşfet parolası ile belli aralıklarla yapılan doğa yürüyüşlerinin bu haftaki rotası, Gemerek ilçesi oldu.

Zübeyde DARENDELİ

Sivas Valisi Salih Ayhan, doğaseverlerle birlikte yapacağı trekking öncesinde, Sızır beldesi sınırlarında bulunan Sivas merkeze 136 km, Kayseri’ye 104 km mesafede bulunan Sızır Şelalesi'ne uğradı.

Sızır Şelalesi'nin ardından SİVDAK (Sivas Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Kulubü) üyeleri ve doğaseverler ile birlikte 'Kontrollü Sosyal Hayat' kapsamında doğa yürüyüşü faaliyetine başlayan Vali Salih Ayhan, Gemerek ilçesi Çat Ormanları'nın içlerine doğru yola koyuldu.

Sivas’ı keşfet yolculuğunun ikinci hafta durağı olan orman içindeki 8 km'lik yürüyüş boyunca katılımcılar, gökyüzüne doğru uzanan çam ormanları, çeşit çeşit bitki, muazzam manzara ve yağmur eşliğinde yürüyüşü tamamladı.

Doğa Harikası Çat Ormanları

Kontrollü sosyalleşme gereğince gereken tedbirler alınarak yapılan trekking faaliyeti sonrasında açıklama yapan Vali Salih Ayhan, “Doğal güzellikleriyle insanın içini ferahlandıran, doğa harikası Gemerek ilçesi Çat Ormanları’nda olmanın keyfi bambaşka. Sivas’ımız 28.488 km² sahip alanıyla çok geniş bir coğrafya ve birçok iklimsel özellikleri de içinde barındırıyor. Sahip olduğumuz doğal güzelliklerimizi hem kamuoyuyla paylaşmak, nefeslenmek hem de spor yapmak amacıyla mesai arkadaşlarımız ve doğaseverlerle birlikte Çat Ormanlarındayız. Bu güzel yürüyüş parkurunu ülkemize ve dünyaya tanıtmak amacıyla bu tür sosyal ve sportif faaliyetlere devam edeceğiz.” dedi.

Vali Ayhan, konuşmasının devamında; “Bizlere dağı taşı, coğrafyayı sevdiren, rehberlik eden ve rotalandıran başta SİVDAK üyeleri olmak üzere, mesai arkadaşlarıma, ilçe kaymakamımıza ve belediye başkanımıza ve yöre halkına ev sahipliğinden dolayı teşekkür ediyorum. Herkesi, Sivas Gemerek Sızır Şelalesi’nin ve Çat Ormanları’nın muhteşem doğasını gezmeye ve keşfetmeye davet ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Doğa yürüyüşü faaliyetine Vali Salih Ayhan’ın yanı sıra; Gemerek Kaymakamı Cengiz Nayman, Gemerek Belediye Başkanı Remzi Kılıçdağı, Çepni Belediye Başkanı Zerener Damlapınar, Sızır Belediye Başkanı Ali Tamer, İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca, Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Doğan, SİVDAK üyeleri ve doğaseverler katıldı.