Sivas´ı boyayarak tanıyacaklar
Sivas´ın ekran yüzü ve gazeteci Günebakan Hakan Bakar´ dan çocuklara özel bir proje.
Tarih: 19.2.2018 17:30:28/ 526okunma / 0yorum

Arda ÇELEBİ

1993 yılından bu güne bir çok radyo televizyon ve gazetede görev yapan ve halen Bizim Sivas Gazetesinde mesleğini sürdüren Hakan Bakar sponsor firma desteği ile Sivas Merkezde bulunan bazı ilkokullara Sivas´ın tarihi ve doğal güzelliklerinin yer aldığı  “Sivas Boyama Kitabı”nı ücretsiz dağıttı.

Bakar, “Sivas Boyama Kitabı” projesi ile ilgili yapmış olduğu açıklamalarda şunları dile getirdi. “Sivas Cumhuriyetin Temellerinin atıldığı ve Anadolu´nun en kadim şehirlerinden biridir. Üç Medeniyetin İzleri taşıyan Tarihi eserler bakımından ayrı bir önem arz etmektedir. Sivas ili işte bu geçmişinden dolayı bugün tarihi eserler ile adeta bir açık hava müzesi konumundadır. Anadolu da hüküm sürmüş birçok medeniyetin izlerini ve nişanelerini de bulmak mümkündür.Sivas´ımızın tarihi zenginliklerini gözler önüne sererek çocuklarımız için faydalı bir çalışma olduğu kanaatindeyim.  Sivas merkezde yer alan ilkokul öğrencilerinin hepsine olmasa da belli bir kısmına gücümüzün yettiğince ücretsiz olarak dağıtmaya çalıktık. Gönül ister ki Sayın Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz´ın bu projeye destek vererek Sivas ve ilçelerde yer alan ilkokul öğrencilimizin tamamına dağıtılmasıdır.  Bu projeye ne kadar çok kişi destek olur ise şehrimizin tarihi eserleri ve doğal güzelliklerini gelecek nesillerimize daha iyi anlatmış oluruz. Sponsor desteği ile ancak bin adet basıldı. Sayı az olduğu için her okulumuza veremedik. İnşallah sesimizi memleket sevdalısı büyüklerimiz duyar ise bu projeyi daha çok çocuğumuza ulaştırmak bizim için bir onur olacaktır. Şehir hepimizin çocuklarımıza sevdirelim ki onlar bu şehrin içinde yaşasın büyüsün güzel işlere imza atsın.”

 Sivas Boyama Kitabı içerisinde yer alan bazı eserlerin isimlerini de paylaşan Bakar, “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün "En büyük eserim" dediği cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas´ta,  yer alan Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait çok sayıda eser yer almaktadır. Sivas Kongresi´ne ev sahipliği yapan Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi, Tarihi Valilik binası, Çifte Minareli, Şitaiye ve Buruciye medreseleri, Divriği ulu Camii, Tarihi Eğri köprü, Konaklarımız, ilçelerimizin doğal güzellikleri, kaplıcalarımız ve daha bir çok değerimiz olan her ne var ise elimden geldiği kadar Sivas Boyama Kitabında yer vermeye çalıştım” ifadelerini kullandı.

 “Şehrimizi gelecek nesillere daha iyi tanıtmak adına çocuklarımızın hem okuyarak hem de boyama yaparak Sivas´ımızı daha iyi tanımalarına katkıda bulunmak için böyle bir projeyi hayata geçirdim” diyen Bakar, projenin hayata geçmesinde katkısı ve emeği olan destekleyici firma Akınay Kuruyemişe teşekkür etti.

 Sivas Vali Zübeyir Kemelek İlkokulu sınıf öğretmeni Mehmet Çelik ise, projenin ilkokul çağındaki çocuklar için çok önemli olduğunu kaydederek, herkesin bu projeye destek olmasını istedi.

Sivas Vali Bekir Aksoy İlkokulu Müdür Yardımcısı Fatih Mehmet Başar, Sivas Boyama Kitabının diğer boyama kitaplarından çok daha farklı olduğunu vurgulayarak,”Kitabın bir tarafında açıklamalar var. Diğer sayfasında ise boyanacak eser var. Sivas´taki birçok tarihi anlatan boyama kitabını öğrencilerin güzelce incelemesi gerekir. Öğrencilerin hem okumasını hem de el becerilerini geliştirmelerini sağlayan kitabı okulumuza getiren Hakan Bakar ‘a böyle güzel bir çalışmadan dolayı da teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Sivas Kızılırmak İlkokul Müdürü Bahattin Bektaş ve sınıfı öğretmenleri Türkan Aksoy ile Servet Aydın da boyama kitabının gelecek nesiller için çok iyi bir çalışma olduğunu söyleyerek, Bakar´a yaptığı projeden dolayı teşekkür ettiler.

Boyama kitabına gören çocuklar ise,”Bizim şehirdeki eserleri daha iyi tanımamıza fayda sağlayacak. Sıkılmadan hem boya yapacağız hem de eser hakkında bilgi sahibi olacağız. Hakan abiye ve destek olan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sivas boyayarak tanıyacaklar
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sivas´ta 7 çeşit yerli patates üretildi
Sivas´ta 7 çeşit yerli patates üretildi
Doğa Tohumculuk Ar-Ge Müdürü Mete Kaan Bülbül: "Geliştirdiğimiz yerli ve milli çeşitlerimizin üst kademe tohumluklarını Ulaş TİGEM´de üretiyoruz. Bu topraklar hem hastalık açısından ari hem de 1300 rakımın üzerinde oldukça verimli. 2020´ye kadar tohumluk çoğaltımını yapıp, 2020´de satışa sunacağız”
"Sivas eğitimde iyi bir noktada"
"Sivas eğitimde iyi bir noktada"
Şems-i Sivasi İmam Hatip Ortaokulu ve yeni eğitim-öğretim yılı düzenlenen törenle açıldı.
"Okulların ödenek ihtiyacı karşılanmalıdır"
"Okulların ödenek ihtiyacı karşılanmalıdır"
Eğitim-Bir-Sen Sivas Şube Başkanı İlhan Karakoç 2018-2019 eğitim öğretim yılının açılışı nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı. Karakoç; " Mülakatla öğretmen atama yönteminden vazgeçilmeli, toplum vicdanında karşılığı olan kadrolu istihdam modeli tercih edilmelidir." dedi.
"Gayretimiz yarınların mimarı çocuklarımız için"
"Gayretimiz yarınların mimarı çocuklarımız için"
Sivas İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı´nın 2018- 2019 Eğitim - Öğretim Dönemi Ders Yılı açılış dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Savaşçı mesajında " Yavrularımızın yalnız öğretimi ile değil eğitimi ile de ilgileniniz. En büyük yatırımın bu dünyada hayırlı evlatlar bırakmak olduğunu unutmayınız." dedi.
Okullardaki Akran Zorbalığı Siber Zorbalığa Dönüşüyor
Okullardaki Akran Zorbalığı Siber Zorbalığa Dönüşüyor
Öğrencilerin sosyal medyada en çok etkileşime girdiği kişilerin okul arkadaşları olması, okullarda yaşanan akran zorbalığının internet ortamına da taşınmasına yol açıyor.
Ek Yerleştirmeye Ek Burs
Ek Yerleştirmeye Ek Burs
Üniversiteli olma şansı 14-20 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacak ek yerleştirme ile devam ediyor. Ek yerleştirmeden merkezi yerleştirmede tercih hakkını kullanmamış ya da tercih yapsa da herhangi bir programa yerleşememiş öğrenciler faydalanabilecek.
Haydi okula
Haydi okula
2018 - 2019 Eğitim öğretim yılı için ders zili çaldı.
"Tarihi nitelikte değişimlere hazırlanıyoruz"
"Tarihi nitelikte değişimlere hazırlanıyoruz"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı´nın başlaması münasebetiyle bir mesaj yayınlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Ekonomisi güçlü, toplum yapısı sağlam, dünyaya öncülük eden ülkelerin vasıflarının başında kaliteli, insanı merkeze alan bir eğitim-öğretim sistemine sahip olmaları gelir."
"Türkiye´nin beş temel sorununun ilk sırasında eğitim yer alıyor"
"Türkiye´nin beş temel sorununun ilk sırasında eğitim yer alıyor"
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Türkiye, vakit geçirmeksizin eğitim politikalarını demokratik, laik, bilimsel ve eşitlik ilkesine dayalı bir anlayışla yeniden yapılandırmalıdır." ifadelerini kullandı.
Çocuklarımızı Usanmadan Dinleyelim
Çocuklarımızı Usanmadan Dinleyelim
Milli Eğitim Bakanı (MEB) Prof. Dr. Ziya Selçuk, yeni eğitim yılı ile ilgili bir mesaj yayımladı. Bakan Selçuk, öğrenci, öğretmen ve veliler ile tüm eğitim camiasına başarılar diledi. Bakan Selçuk, mesajında öğretmenlere ‘Meslektaşlarım´, öğrencilere ise ‘Yavrularım´ diye hitap ederek, "Sevgi, umut ve gayret kılavuzumuz olsun" dedi.
Birinci sınıf öğrencilerine görme taraması yapılacak
Birinci sınıf öğrencilerine görme taraması yapılacak
Sağlık Bakanı Koca, "Bu yıl çocuklarımız için okullarımızda yeni bir tarama programı başlatıyoruz. İlkokul birinci sınıf öğrencilerimizde görme taraması yapacağız." dedi.
´Sayısal dersler artık çocuk oyuncağı´
´Sayısal dersler artık çocuk oyuncağı´
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Teknokenti´nde, ilköğretim ve lise müfredatındaki matematik, fizik ve geometri derslerinin daha pratik ve eğlenceli bir yolla öğretilmesini hedefleyen "bilimsel oyuncaklar" geliştirildi.
YKS ek yerleştirme tercihleri bugün başlıyor
YKS ek yerleştirme tercihleri bugün başlıyor
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek yerleştirme tercihleri bugünden itibaren 20 Eylül´e kadar alınacak.
İkinci üniversite fırsatını kaçırmayın
İkinci üniversite fırsatını kaçırmayın
ANADOLU Üniversitesi´nin (AÜ), üniversitelerin herhangi bir bölümünden mezun olan ya da üniversitede okumaya devam edenler için açtığı ikinci üniversite fırsatının kayıtları 11 Eylül´de başladı.
 “El Ele Verip Çocuklarımıza Sahip Çıkacağız”
“El Ele Verip Çocuklarımıza Sahip Çıkacağız”
Yeni eğitim-öğretim dönemi öncesi, okul güvenliği, bağımlılıkla mücadele ve değerlendirme toplantısı Sivas Valisi Davut Gül´ün başkanlığında gerçekleştirildi.
Okul reddini yenmenin 7 altın kuralı
Okul reddini yenmenin 7 altın kuralı
Okul reddini yenmenin 7 altın kuralı
3 yeni yüksek lisans bölümü daha
3 yeni yüksek lisans bölümü daha
Beykoz Üniversitesi´nde bilgi çağının gereksinimleri doğrultusunda 3 yüksek lisans bölümü daha açıldı.
"Tuzlugöl Mahallemize Modern Bir Okul Kazandırıldı”
"Tuzlugöl Mahallemize Modern Bir Okul Kazandırıldı”
Sivas Valisi Davut Gül, şehrimizin birçok farklı mahallesinde yapımı süren ve tamamlanan okulları gezmeye devam ediyor.
"Çocuklarımız geleceğimiz"
"Çocuklarımız geleceğimiz"
Yeni 2018-2019 eğitim-öğretim yılının herkes için hayırlı ve başarılı bir yıl olması dileğinde bulunan TÜKİD Başkanı Vecdet F. Şendil, “Yeni dönemin hem öğrenciler ve aileleri hem de kırtasiye sektörü ile eğitim camiası için hayırlı bir yıl olmasını diliyorum.” dedi
Miniklerin okul heyecanı
Miniklerin okul heyecanı
2018 2019 Eğitim öğretim yılına okul hayatına ilk adımı atan Ana Sınıfı öğrencileri okula alışma süresi içerisinde diğer öğrencilerden bir hafta önce ders başı yaptı.
Kitap Günleri Sona Erdi
Kitap Günleri Sona Erdi
4 Eylül Sivas Kongresi´nin 99. yıl dönümü Kültür ve Sanat etkinlikleri kapsamında, Sivas Valiliği öncülüğünde, Sivas İl Özel İdaresi ve Sivas Belediyesi koordinesinde bu yıl yedincisi düzenlenen Sivas Kitap Günleri sona erdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler: onlardan biri sıhhat, diğeri de boş vakittir.

Hz. Muhammed