Anahtar Kelimeler: SİVAS’ ALANI

YAZARLAR

SİVAS’A YENİ FUAR ALANI

Tarım Fuarı’nda TSO Başkanı Mustafa Eken’in fuar alanı için arsa talebine Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’den anında yanıt geldi. Sivas’ın fuar alınana ihtiyacı olduğunu söyleyen Bilgin, arsa tahsis sözü verdi


Ayşe Mine EĞÜZ/

Gültepe Okullar Bölgesi’nde Ticaret ve Sanayi Odası’na ait olan ve uzun yıllar atıl durumda bekledikten sonra Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne devredilen fuar alanının ardından Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’den kalıcı fuar alanı yapılması için yer talep etti. Alparslan Türkeş Bulvarı Erzincan yolunun alt kesimindeki 18 uygulamalarının bitme aşamasında olduğunu kaydeden Hilmi Bilgin, bölgedeki imar düzenlenmesi tamamlandıktan sonra Ticaret ve Sanayi Odası’na fuar alanı yapılması için yer tahsisi yapacaklarını söyledi.

Tarımda Sivas’ta güzel şeyler olduğunu kaydeden STSO Başkanı Mustafa Eken, “Zaten bizim üç ayağımız olduğunu söyleriz. Sanayi, tarım ve turizm. İnşallah sanayide de yol kat ettik. Güzel şeyle oluyor ve daha da güzel şeyler olacak. İnşallah 2022 Sivas için sanayi yılı olacak. Turizmde zaten bazı güzellikler ortaya çıkarıldı. Eskiden çok olan özellikleri şimdi yeni yeni çıkartmaya başladık. Bu da bir gelişme şimdi Sivaslı artık turizmi tanıyacak. Tarım Pandemi döneminde önemli unsur olduğu ortaya çıktı. Tarım fuarında stant açan arkadaşlarım başta olmak üzere tüm ilçedeki ve köydeki çiftçi kardeşlerim gece gündüz çalışarak emek veriyorlar. Sanayici arkadaşlarımızda tarımı sanayiye döndürüyorlar. Bir taraftan kenevirle ilgili çalışmalar başladı. Odamız üyesi bir arkadaşımız kenevir ekimini yaptı. İnşallah hasadı aldığı zaman yaptığı çalışma ortaya çıkacak.  Önceki yıllarda karşı binada Ticaret ve Sanayi Odamızın fuar alanı olarak almış olduğu fakat şartlar uymadığı için yapamadığı, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ’ne devrettiği binamız karşımızda. Oraya da biliyorsunuz Türkiye Odalar Birliği olarak Ticaret ve Sanayi Odası olarak bir okul yapmıştık. İnşallah açılacak yer Ticaret ve Sanayi Odası’nın yapmış olduğu okulla başlayacak. Buradan da söylemeden geçemeyeceğim o okulda emeği olan 8 bin 250 tane odamızın kayıtlı tüccarı var. O okul Sivas’a ve üniversitemize hayırlı uğurlu olsun. Ama fuar alanı yapacak yerimiz kalmadı. Orası da çok atıl durumda yapılıyordu çok şartlar iyi değildi. Bunu da söylemeliyim. Burada sayın başkanımız buradayken bir kere daha söylüyorum; biz inşallah belediye başkanımızın bize tahsis edeceği bir yere çok güzel bir fuar alanı yapacağız. Sayın başkanım arsa tahsisiyle ilgili inşallah birazdan müjdeyi verecektir. Arsa tahsisini yaptığı zaman Ticaret ve Sanayi Odası olarak Sivas’a güzel bir fuar merkezi kazandıracağımızın sözünü veriyorum” dedi.

‘ŞEHRİN FUAR ALANINA İHTİYACI VAR’

Mustafa Eken’in yer talebine duyarsız kalmayan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Bugün Sivas tarım arazisi olarak Türkiye’nin belli büyüklükteki illerinden birisi. Allah’a şükürler olsun her alanda olduğu gibi tarım sektöründe de son 20 yılda ilimiz hükümetimiz tarafından en büyük yatırımları aldı. Biz her alanda olduğu gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gerek merkezi hükûmet olarak gerekse yerel yönetim olarak her sektörü olarak geleceğin sektörü tarımında arkasındayız. Sivas’ın potansiyeli var. Biz Sivas’taki üreticilerimize sahip çıkarak inşallah bunu çok iyi noktaya geçireceğiz. Bilim ve Teknoloji Üniversitemiz şehrimize yakıştı ve cidden güzel oldu. Şehrin bir fuar alanına ihtiyacı var. Biz şu an da sağ tarafımızda gördüğünüz Alparslan Türkeş Bulvarı’nın Erzincan yolunun alt kesimindeki 18 uygulamalarımız bitme aşamasında. 18 uygulamaları imar düzenlemesi tamamlandığı zaman inşallah uygun bir bölgede arazi tahsis etmek bizden inşallah sektörün ve zamana ihtiyacına uygun olarak da atıl kalmayacak ve her kesime hizmet edecek fuar alanını yapmak da Ticaret ve Sanayi Odasından” diye konuştu.