“Sivas şanslı illerimizden birisi”

Bakan Dönmez, “Hem yerel hem de yenilenebilir kaynaklar açısından Sivas şanslı illerimizden birisi” dedi.

Hakan BAKAR

'Sivas Enerji Koordinasyon Toplantısı' Sivas’ta gerçekleşti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez başkanlığında 'Sivas Enerji Koordinasyon Toplantısı' Sivas Valilik binası Vali Ahmet Muammer Bey Toplantı Salonu'nda gerçekleşti.

Sivas'ın mevcut enerji kaynakları ve potansiyellerinin görüşüldüğü toplantıda, planlanan projeler değerlendirildi.

Sivas enerji ve tabii kaynaklar alanında geçmiş yıllara gittiğimizde yıllık sadece 3 milyon lira yatırım almışken, son 18 yılda ise Sivas’a toplamda 2 milyar 120 milyon lira yatırım yapılmış. Sivas’ta tükettiğinin beş katını üreten santral kurulu gücümüz var. Hem yerel hem de yenilenebilir kaynaklar açısından Sivas şanslı ilerimizden bir tanesi. Sivas Belediyesinin enerji üretiminin bir kısmını karşılayabileceği güneş enerjisi santrali projesine de destek verdik. Biz bakanlık olarak Sivas Belediyesinin bizlere sundukları projeleri destekliyoruz. Önümüzdeki iki yıl içerisinde Sivas’ın iki ilçesi Ulaş ve Yıldızeli de doğalgaza kavuşacak. Bilindiği üzere 2005 yılında Sivas'a doğalgazı getirmiştik. Şu anda 150 bine yakın abone doğalgazı kullanabilmektedir. Çağdaş ve konforlu yakıtı 2005 yılından bu güne Sivas’ımız da kullanıyor.”şeklinde ifade etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sivas programları kapsamında son olarak; Vali Salih Ayhan ve il protokolü ile birlikte şehir gezisi gerçekleştirdi. Tarihi Ulu Cami’yi de ziyaret eden Bakan Dönmez,  Sivas’tan Tokat programlarına geçmek üzere ayrıldı.