Anahtar Kelimeler: SİVAS LAVANTA KOKACAK

YAZARLAR

SİVAS LAVANTA KOKACAK

İlimizde ‘Lavanta Üretiminin Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında 125 bin lavanta toprakla buluşturulacak

Zübeyde DARENDELİ/

Tarımsal ürün çeşitliliğin artırılmasına yönelik çalışmaların devam ettiği ilde İl Özel İdaresi ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün iş birliğinde hayata geçirilen ‘Lavanta Üretiminin Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında Lavanta ekimleri gerçekleştirildi. Bu kapsamda şehrimiz için en uygun bitki türleri arasında yer alan lavantanın 20 lokasyonda 100 dekar alanda 125 bin lavanta fidesi toprakla buluşacak.

Coğrafi alan, ekilebilir tarım arazilerin ve tarımsal alt yapı bakımından Türkiye'nin sayılı illerinden birisi olan Sivas'ta farklı ve özgün projeler yürütüldüğünü ifade eden Vali Ayhan, "Bugün Lavanta Üretimini Geliştirme Projemiz kapsamında lavanta üretimi gerçekleştirmek için ekimlerini gerçekleştirmek için bir araya geldik. Tabi bir yandan ilimizde üretim kapasitelerimizi her alanda artırmaya çalışırken de bir yandan da ürün çeşitliliğini geliştirmek istiyoruz. Bu minvalde de iki yıldır bu lavanta üretimini geliştirme projemizi hummalı bir şekilde sahada uyguluyoruz” dedi.

- 20 Farklı Yerde 100 Dekar Alanda 125 Bin Lavanta Dikilecek

Sivas'ta bu sene 20 lokasyonda 100 dekar alanda 125 bin lavanta ekiminin yapılacağını aktaran Vali Ayhan şunları kaydetti; "Yani tıbbi aromatik bitkiler açısından lavanta gerçekten katma değeri yüksek ve görselliği de çok harika olan ve ilimizin de toprak yapısına ve iklim yapısına da çok müsait olan bir bitki türüdür. Dolayısıyla bu kültürü oluşturmak istiyoruz. Sivas'ımızda belki birkaç yıl sonra bu attığımız tohumların nasıl meyve verdiğini hep beraber inşallah göreceğiz. Lavanta, sıcağa da soğuğa da çok dayanıklı bir bitkidir ve talep olduğu takdirde de her vatandaşımıza da bu konuda destek olacağız. Şu an İl Özel İdaremizin ve İl Tarım Müdürlüğümüzün destekleriyle yüzde 75 finansal anlamda kurumlarımızın desteği yüzde 25 ise çiftçimizin katkısıyla da bu Sivas'ımızda farklı ürün çeşitliliği olan tıbbi aromatik bitkilerde buluşturmaya devam ediyoruz. Ben emek veren arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Şu an bulunduğumuz lokasyonda Sivas-Ankara güzergâhında, görselliği çok da güzel olan ve inşallah kısa bir zaman içerisinde kendini gösterebilecek güzel bir mekân. Tarım ve hayvancılıkta ve tıbbi aromatik bitkilerde Sivas, varlığını hissettirecek ve bu potansiyelini kullanacak.”