Anahtar Kelimeler: SİVAS GENELİNDE ENGELLİ

YAZARLAR

SİVAS GENELİNDE 21 BİN ENGELLİ VAR

İl genelinde 21 bin engelli vatandaşın olduğunu söyleyen Bedensel ve Zihinsel Engeli ve Engelli Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Halil Geçkil, engelin asla bir engel olmadığının altını çizdi

Ayşe Mine EĞÜZ/

3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle açıklamada bulunan Bedensel ve Zihinsel Engeli ve Engelli Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Halil Geçkil, şehrimizdeki engelli vatandaşların durumu hakkında da bilgi verdi. Konu hakkında açıklama yapan Geçkil, “Sivas genelinde 21 bin engellimiz var. Bunlar; işitme, göreme, bedensel, down sendromlu, zihinsel engelli, diyabet ve şizofren hastası vatandaşlarımız. Bakım ücreti alan vatandaşlarımızın sayısı ise 6 bin civarında. Engel dediğimiz şey asla bir engel değil. Yeter ki beyinde bir engel olmasın. Engelliyiz ama asla engeli kabul etmiyoruz. Engeli aşan, sosyal faaliyetlere katılan, aktivitesi olan, kendini kimseye muhtaç etmeden işini, gücünü yapan insanlar engelli de olsa engelli değildir” dedi.

‘EVLERE KAPANMAYIN’

Engelli vatandaşlara bir de mesaj ileten Başkan Halil Geçkil, “Evlere kapanan çocuklarımız ailelerinden kaynaklı evlerinde oluyorlar. Ailelerin çocuklarının engelini kabul etmemesi onların evlerinde kalmalarına neden oluyor. Bunların olmaması için de engelliye yönelik aktivitelerin, eğitimin daha çok verilmesi ve topluma kazandırılmak için ailelerin bir araya getirilmesi çok önemli. Sivas’ta böyle şeyler var ama Türkiye genelinde bunlar çok az. Engelliden önce ailelerin topluma kazandırılması gerekiyor. Engelli kardeşlerime bizler için engelin olmadığını söylemek isterim. Herkesin topluma kazandırılması için dışarıya çıkıp toplumla iç içe olunması gerekir. Kendimizi kanıtlamamız lazım. Perde arakasından dışarıyı seyretmemek için ‘haydi arkadaşlar’ diyerek el ele vermemiz gerek” diye konuştu.