Anahtar Kelimeler: “SİVAS ANADOLU’ OMURGASIDIR”

YAZARLAR

“SİVAS ANADOLU’NUN OMURGASIDIR”

Sivas’ın Anadolu’nun omurgası olduğunu vurgulayan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, il topraklarının yeterince işlenmediğine değinerek Sivas’taki işsizliği ele aldı

Ayşe Mine EĞÜZ/

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu partisinin il bina açılışı için dün Sivas’taydı. Öğle saatlerinde kent merkezinde esnaflarla buluşan Davutoğlu, parti binasının açılışını yapmadan önce Sivaslılara seslendi. Eğitimden, işsizliğe birçok farklı konuyu ele alan Ahmet Davutoğlu, iktidarın durumuna da değindi.

Yeni il binasının hayırlara vesile olması temennisiyle sözlerine başlayan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Sivas mübarek, aziz, sultan ve Anadolu’nun omurga bir şehridir. Sivas’ın dik durduğu her vakit vatan emniyettedir. Sivas’ı yürekten severim. Sivas’la bağım farklıdır. Biz yeni bir yola çıktık. Niye tekrar bir yola çıktık? Çünkü Sivas yüzölçümü bakımından Türkiye’nin 2’nci büyük şehri. Ama maalesef gelişmişlikte 45’inci il konumunda. Sivas yüzölçümü bakımından 2’nci büyük şehir ama gelişmişlikte 30’uncu sırada bile değil. Anadolu tarihi Sivas tarihi olmadan yazılamaz dediğimiz Sivas iktidara en büyük desteği verdiği halde her zaman siyaseten hep en çok göç veren il oldu. Başbakan olduğum zamanda en öncelikli vilayetler arasında Sivas’ta vardı. Bunu herkes bilir. Çünkü Sivas’ın bu bereketli toprakları yüzde 97’si ekilebilir. 1 milyon hektarlık torakları eğer hakkıyla değerlendirilse Sivas’tan bu kadar göç olmazdı. Biliyorum ben başbakanken de girdiğimiz iki seçimde de bütün iktidar dönemlerinde de Ak Parti’ye en büyük desteği verdiniz. Çünkü Sivas fakru zaruret çeker ama değerlere sahip çıkar. Çünkü Sivas çile çeker ama şikayet etmez. Sivas başı dik insanların diyarı rahmetli Yazıcıoğlu’ndan aldığı terbiyeyle vatana, millete sadık ve sadakatlidir. Ama bakın ne oldu? Bir nesil hatta 2-3 neslin biriktirdiği değerler vardı. Biz iktidara geldiğimizde Hz. Ömer adaletiyle gerçekleştirmek için yola çıkmıştık. Bugün iktidarda olanların hepsi yolsuzluklarla, yasaklarla mücadele etmek için yola çıkmıştı. Ben de bu davanın bütün hayatım boyunca hayatın temel ilkeleri olarak görmüş bir bilim insanı olarak sadece Allah rızası ve milletin hukukunu korumak için bu siyasete girmiş ve en yüce makamlarda da milletini temsil etme onuruna sahip olmuştum. Ama gelin görün ki, bu değerlerden ne kaldı geriye. Ben iktidardan ayrılmadım. Ben sadece onlara 'Hz. Ömer’in adaletinin gereğini yapın, yakınlarınızı devletin içine sokmayın. Yakınlarınızı zengin etmeyin. Millet evlatları yoksulluk çekerken şatafat sürmeyin. Hiç kimsenin damadı baka olmasın’ dedim. Baktım ki o uzun iktidar dönemi inşaları çözüyor, dağıtıyor, ahlakını ve değerlerini bozuyor başbakanken ‘siyasi ahlak yasası çıkaralım’ dedim. Ben bunu deyince Cumhurbaşkanı dedi ki, ‘İlçe başkanı bulamazsanız.’ Aslında demek istediği, ilçe başkanları zengin olmak için siyasete giriyorlar. O zaman anladım ki ben yanlış yerdeyim. Ben siyasete zengin olmak için girenlerle yol yürüyemem. 5 yıl geçti ben ayrılalı. Bu 5 yılda açılan yolsuzluk dosyalarına bakın”

‘YOKSULLUK HER YERDE’

Türkiye’deki yolsuzluktan bahseden Davutoğlu, “Çiftçilerimiz perişan durumda. Cumhurbaşkanı Amerika’ya giderken diyor ki; ‘Çiftçiler gayet memnun.’ Allah aşkına siz hiç hayatından memnun olan bir tane çiftçi gördünüz mü? Sayın Cumhurbaşkanı eski arkadaşım olarak bana her türlü baskı ve hakareti yapmış olmasına rağmen onun adına üzülüyorum. Halkın arasına girsin. Çiftçilerle bir konuşsun. Ne şeker pancarı ne fındık ne kuru üzüm ne de buğday üreticisi memnun değil. Çiftçinin enflasyonu lüks arabalarda değil ki. Çiftçinin enflasyonu mazot. Enflasyon yüzde yüz arttı. Bu çiftçi kredi borcunu nasıl ödeyecek? Şu ana kadar en az 30 vilayet gezdim. Bir tane ‘memnunum’ diyen çiftçi göremedim. Bu Sivas’ın meraları var ya değil Anadolu’nun Asya’nın en iyi meraları. Neden bu topraklar boşalıyor da Sivaslı gençler İstanbul’a yurtdışına gitme telaşı içindeler. Gençler eğer yurtdışında yaşama telaşı içine girmişse hayatlarından emin değillerse Ankara’da oturanların o gençlerin babalarından aldıkları oyların hesap vermeleri lazım. Bu hepimiz için geçerli” diye konuştu.