sedat
12.10.2018 23:50:48
ÇOK ZOR, BALIKLI ÇERMİKTE ODA KONAKLAMA FİYATLARINI BİLSENİZ KORKUNÇ FİYATLAR,ALLAH HALKIN YARDIMCISI OLSUN.

Anahtar Kelimeler: Sivas termal kent oluyor

YAZARLAR

Sivas termal kent oluyor

İlk 10 Termal kent olacak iller arasında Sivas´ta yer alıyor. ?3. Uluslararası Termal Sağlık Turizmi Zirvesi´ Kongre Onursal Başkanı, Sivas Valisi Davut Gül öncüğünde, İlimizde 27-30 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleşen zirve meyvelerini vermeye ba

Hakan Bakar

 

Sıcak Çermik ve Soğuk Çermik Kaplıcalarının şifalı suları ile ?doktor balıklar´ olarak bilinen Balıklı Kaplıca başta olmak üzere Sivas´ın termal alanlarda gerçekleştirdiği tedavilerini uluslararası boyutta tanıtmak amacıyla geçtiğimiz Eyül ayı içerisinde ?3. Uluslararası Termal Sağlık Turizmi Zirvesi´ gerçekleşti.

 

?DÜNYADA SAĞLIK TURİZMİNDE 3. NOKTADAYIZ?

Sivas, Termal Turizm Zirvesi ile dünyaya açıldı diyen Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak, ?Dünyada sağlık turizminde ABD ve Almanya´dan sonra 3. noktadayız. Sağlık turizmi açısından turist gelmesi için sadece termal tesisin yeterli olmadığını ve mutlaka hastane de gerekiyor. Çünkü gelen misafir sadece termal turizm hizmeti almıyor, diğer yan hastalıklarının tedavi edilmesi için de donanımlı hastanelere ihtiyaç duyuyor. Hedef imiz 2023´te 2 milyon turist. Genel anlamda diğer turizm segmentlerinde yaşanan kriz dönemlerinde sağlık turizminde bir kriz yaşamadık. 2016-2017 yıllarında diğer turizm segmentlerinde düşüşler varken bizde yüzde 20-25 artışlar oldu. Sıfırdan başladık ve bugün 144 ülkeden 765 bin yabancı hastaya hizmet vermeye, sağlık dağıtmaya başladık. Hedefimiz 2023 yılında 2 milyon turiste hizmet vermek ve ülkemize 20 milyar dolar gelir sağlamak."şeklinde ifade etti.

 

TERMAL KENT OLACAK İLK 10 İL ARASINDAYIZ

En çok turisti Orta Doğu ülkelerinden aldığımızı, daha sonra Avrupa, 3. kademe olarak da Türki Cumhuriyetler ve Rusça konuşulan ülkelerden alıyoruz diye ifade eden Çakmak, ? Ülkemizde 20 termal kenti oluşturmaya çalışıyoruz. İlk olarak 10 kent belirledik. Denizli, Afyon, Sivas, Balıkesir, Niğde, Uşak, Kütahya, Nevşehir, Ankara ve Yalova termal kent yapmak istediğimiz ilk 10 il arasında yer alıyor. Bunun 3´ünü oluşturduk. Denizli ve Afyon termal kent olmuş durumda, Sivas ise termal kent olmaya aday bir il. Sivas´ın da eksiklerini tamamlayacağız ve Sivas gelecek yıl termal kent olarak hizmet verecek. Bir kentin termal kent haline gelebilmesi için o kentte fizik ve rehabilitasyon merkezi olmasına, yaşam alanlarının ve altyapı yatırımlarının tamamlanmasına dikkat ediyoruz. 2023´e kadar hedefimiz 20 termal kent oluşturmak, 20 termal kent ilimizde yabancı misafirleri ağırlamak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak."şeklinde dile getirdi.