“SİVAS KENDİ EKO-KÜLTÜRÜNÜ OLUŞTURMALI”
Doç. Dr. Yalman, “Halk devlete ait fabrikalarda çalışırken girişimci özelliğini geliştirememiştir. Sivas´ta gelir düzeyinin düşüklüğü dışarıya göçlere sebep olmuştur. 1935 sayımına göre Sivas´ın nüfusu 435.630 ile Türkiye´de 7. sıra da iken, 2018 yılında 646.608 ile 32. sırada yer almaktadır. Şehrin ekonomisini sürekli çevre illerle kıyaslamak yerine Sivas kendi eko-kültürünü oluşturmalıdır.”dedi.
Tarih: 18.11.2019 00:00:40

Sivas Kongresinin 100. yılına armağan olarak 15 akademisyenin bir araya gelerek 4 aylık bir sürede hazırladıkları Sivas Ekonomisi kitabı yayınlandı.

Sivas Kongresinin 100. yılını özel olarak hazırlanan Sivas Ekonomisi kitabında yer alan akademisyen isimlerden biriside Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlkay Noyan Yalman.

Bizim Sivas Gazetesi olarak röportaj yaptığımız Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlkay Noyan Yalman, hem Sivas Ekonomisi kitabı hakkında hem de Sivas ile ilgili ekonomik olarak nelerin yapılacağına dair önemli bilgiler paylaştı.

“KİTAP BİR YATIRIM REHBERİ ÖZELLİĞİ TAŞIMAKTADIR”

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlkay Noyan Yalman, “Sivas Kongresinin 100. yılına armağan olarak 15 akademisyen olarak bir araya geldik ve 4 aylık bir sürede bu kitabı hazırladık.Kitapta Sivas Ekonomisi Geçmişi, Bugünü, Geleceği bu kitapta toplandı. Kitap 15 bölümden oluşmakta ve teorik bilgilerin yanı sıra piyasaya yönelik yapılmış spesifik araştırmalarda yer almakta. Kitapta Sivas´ın geçmişten gelen ekonomik yapısı, bugün ki potansiyeli ve geleceğe dair beklentiler ve politika önerileri yer almakta. Kitap bu yanıyla bir yatırım rehberi özelliği de taşımaktadır. Sivas ekonomisine ait makroekonomik göstergeler, istihdam ve işsizlik, tarım, sanayi, maden, enerji, uluslararası ticaret ve lojistik, pazarlanabilir turizm potansiyeli, girişimcilik faaliyetleri, bankacılık faaliyetleri, devlet destekleri, el sanatları potansiyeli, kamu maliyesi göstergeleri, yatırım ekosistemi gibi konular kitap içerisinde işlendi.”şeklinde ifade etti.

“SİVAS´IN GÖRÜNEN SORUNU GÖÇTÜR”

Kitap incelendiğinde Sivas ekonomisine dair birçok tespitin olduğunu ifade eden Yalman, “Sivas ekonomisinde bugün ki sorunların birçoğunun geçmişten gelen süreçlerden kaynaklandığı ve yapısal sorunlar olduğu görülmektedir. Sivas ekonomisi genel itibariyle bakıldığında tipik bir Anadolu şehri özelliklerine sahip, uzun yıllar devlet yatırımlarının varlığıyla ekonomisine yön vermiş bir ekonomidir. Cumhuriyet döneminde Sivas´a yapılan büyük ölçekli kamu yatırımları şehir ekonomisinin alt yapısını oluşturmuştur. Bu durumun bir sonucu olarak şehirde girişimcilik ruhu ve ortaklık müessesesi yeterince gelişmemiş görülmektedir. Halk devlete ait fabrikalarda çalışırken girişimci özelliğini geliştirememiş ve genellikle maaşlı çalışan statüsünde kalmıştır. Sivas´ın görünen diğer bir sorunu ise göçtür. Uzun yıllardır devam eden ve kısır bir döngü haline gelen göç ve ekonomide ki durgunluk birbirinin hem sebebi hem de sonucu olmuştur. 1935 sayımına göre Sivas´ın nüfusu 435.630 ile Türkiye´de 7. sıra da iken, 2018 yılında 646.608 ile 32. sırada yer almaktadır. Göçü sadece insan göçü olarak değil, sermaye göçü ve beyin göçü olarak da değerlendirmek gerekir. Dolayısıyla nüfusun giderek azalması ekonomiyi de olumsuz etkilemekte ticaret hacminin azalmasına sebep olmuştur.”şeklinde ifade etti.

“GÖÇLER ŞEHRİN GELİŞMESİNE ENGEL OLMAKTADIR”

Bir ekonominin büyüklüğü ve gelişmişliğini görebilmek için GSYİH verileri önemli göstergelerdir diyen Yalman, açıklamalarına şöyle devam etti.“Sivas ili, yaratmış olduğu GSYİH ile TR72 Bölgesi içinde %23,35, Türkiye ekonomisi içinde ‰5,4 ağırlığa sahiptir. 2017 yılı itibariyle, ilin GSYİH´sı 4.574 milyon dolar olup büyüklük itibariyle Türkiye genelinde 30. sırada yer almaktadır. Kişi başına GSYİH´nın büyüklüğü bakımından Sivas ili Türkiye genelinde 2004 yılında 51. sırada iken 2017 yılında 45. sıraya yükselmiştir. Ancak 2017´den itibaren yine düşüş trendine girmiştir. 2017 yılında GSYİH rakamlarında Türkiye´de 30. sırada yer alırken kişi başına düşen GSYİH rakamlarında 45. sıradadır. Bu da nüfus yoğunluğunun etkisinin sonucudur.  Kişibaşına düşen GSYİH rakamları genel ekonomik yapının da bir özetidir aslında.Genellikle maaşlı ve özellikle asgari ücret düzeyinde çalışan kesim yoğun olduğundan gelir düzeyi de düşüktür. Yapılan gözlemlerde ve daha önce gerçekleştirilmiş swot analizlerinde, gelir düzeyinin düşük olmasından dolayı talep miktarının da düşük olduğu ve şehir ekonomisinin bundan olumsuz etkilendiği ifade edilmiştir. Şehirde izlenen başka bir durumda gelir düzeyi yüksek olanların ihtiyaçlarını Ankara, Kayseri, İstanbul gibi büyük şehirlerden karşılaması sonucu ticaretin zayıflamasıdır. Bu durum Sivas´ta gelir düzeyinin düşüklüğüne ve dışarıya göçlere sebep olmakta, göçlerde şehrin gelişmesine engel olmaktadır.”ifadesini kullandı.

“SİVAS´TA YENİLENME VE GELİŞME FAALİYETLERİ YETERİNCE YAPILAMIYOR”

Açıklamaların sonunda, Aslında Sivas ekonomisindeki eksiklik niceliksel değil, nitelikseldir diyen Yalman, konuşmasını şu şekilde bitirdi. “Yani ne kadar iş yapıldığından ziyade nasıl iş yapıldığına dikkat çekmek daha faydalı olacaktır. Büyüme ile kalkınma arasındaki fark da budur. Sivas piyasasında iş yapma kültürü, rekabet edebilme, beşeri sermayenin varlığı, müşteri memnuniyeti, yeni pazarlara açılma, yeni kaynaklar keşfetme, dış ticaret, iş başı eğitimi, kurumsallaşma gibi kavramların anlamının ve öneminin bilinmesi gereklidir. Sivas ekonomisine can veren çok değerli işletmelerimiz ve çalışanlarımız var elbette. Ancak küresel düzende rekabetin giderek güçlenmesi, işlemelerin kendilerini yenilemelerini ve gelişmeleri takip etmelerini gerektirmektedir. Sivas´ta yenilenme ve gelişme faaliyetleri yeterince yapılamadığından ekonomiyi canlandıracak potansiyel yetersiz kalmaktadır. Şehrin ekonomisi sürekli çevre illerle kıyaslamalar yapmak yerine kendi eko-kültürünü oluşturarak ve kendi dinamikleri içerisinde geliştirilmeye geçilmelidir. Bu sağlandığı takdirde ekonomik canlanmayla birlikte tersine göç hareketleri başlayacak, bu da ekonomik canlanmayı destekleyecek böylece göç-durgunluk kısır döngüsü son bulacaktır. Bunun gerçekleşebilmesi için şehir halkının birlikte bir bilinç oluşturması gereklidir. Sivas Ekonomisi kitabı bu bilincin oluşabilmesine bir katkı amacı da gütmektedir. Bu konuda yerel yönetimler özellikle firmalar ve çalışılan alanlarla ilgili akademisyenlerin bir araya gelmesinde öncülük ederek Sivas´ın ihtiyacı olan yapısal değişimin gerçekleşmesini destekleyebilirler. Firmalar değişen ve gelişen ekonomik gelişmelere ayak uydurabildikçe hayatta kalacaklar ve kendilerini geliştirebileceklerdir.”şeklinde konuştu. /Hakan BAKAR

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İl il memur alımları tek sayfada
İl il memur alımları tek sayfada
Türkiye´de her yıl yüz binlerce kişi KPSS sınavlarına girerek devlet kurumlarında memur olmak için çaba sarf ediyor. KPSS´de başarılı olmak yetmiyor. Devlet kurumlarının memur alımlarını da yakından takip etmek gerekiyor. Peki il il memur alımları nasıl öğrenilir? Memur alımı şartları nasıl takip edilir? İllere göre devlet kurumlarının memur alımları hangileri? Basın İlan Kurumu, sıkça sorulan bu soruların cevabını tek sayfada veriyor. İşte detaylar...
YILDIZ DAĞI BU SEZON´DA GÖZ KAMAŞTIRACAK
YILDIZ DAĞI BU SEZON´DA GÖZ KAMAŞTIRACAK
“Sivas´ın Parlayan Yıldızı” sloganı ile her kış olduğu gibi bu kış mevsiminde de Türkiye´den ve yabancı ülkelerden gelecek olan misafirlerin en iyi şekilde ağırlanması için Sivas Yıldız Dağı Kış Sporları ve Turizm Merkezi´deki hazırlıklar tamamlandı.
Tarihi Subaşı Hanı Enerji merkezi
Tarihi Subaşı Hanı Enerji merkezi
Kış aylarında vücut ısısını korumak, soğuklardan etkilenmemek ve uzun süre tokluk hissi ile birlikte enerji veren pekmez ve helvaya talep artmaya başladı.
İl Genel Meclisi, 2019 Yılını Tamamladı
İl Genel Meclisi, 2019 Yılını Tamamladı
Sivas İl Genel Meclisi Aralık ayı toplantıları sona erdi.
‘Hafız olmak her zaman bir adım önde olmaktır´
‘Hafız olmak her zaman bir adım önde olmaktır´
Zeki Hayran Hafızlık Proje İmam-Hatip Orta Okulunu ziyaret eden İl Müftüsü Yusuf Akkuş, hafızlık eğitim gören öğrencilerle bir araya geldi.
Türkler Geliyor filminde Sivaslı oyuncu
Türkler Geliyor filminde Sivaslı oyuncu
Merakla beklenen, Diriliş Ertuğrul´un yapımcısı Bozdağ´ın yeni filmi Türkler Geliyor filminde 9 yaşındaki Sivaslı Ilgaz Beysun da rol aldı. Daha öncede farklı projelerde rol alan minik oyuncu performansı ile sinema yapımcılarının gözdesi oldu.
Radyo Televizyon Yayıncılığı ve Telif Paneli düzenlendi
Radyo Televizyon Yayıncılığı ve Telif Paneli düzenlendi
Radyo Televizyon Yayıncıları Birliği (RATEM) tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı ile UNESCO destekleri, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi ev sahipliğinde “Radyo Televizyon Yayıncılığı ve Telif” konulu panel düzenlendi.
Dereceye giren öğrencilere madalya ve kupaları verildi
Dereceye giren öğrencilere madalya ve kupaları verildi
Sivas Valisi Salih Ayhan, Okullar Arası Kros müsabakalarına katılan öğrencileri ziyaret etti.
“Terörü Hep Birlikte Durdurabiliriz” Projesi
“Terörü Hep Birlikte Durdurabiliriz” Projesi
“Terörü Hep Birlikte Durdurabiliriz” Projesi kapsamında 6 konferans ile 613 kamu görevlisine ulaşıldı.
“İş Dünyasında Kadınlar”
“İş Dünyasında Kadınlar”
İş Dünyasından Kadınlar Üniversitedeki panelde bir araya geldi.
Jandarma göz açtırmıyor
Jandarma göz açtırmıyor
Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele faaliyetleri kapsamında; gerçekleşen çalışmalar hakkında basın bülteni yayımladı.
“Amacımız Nitelikli Bir OSB Oluşturmak”
“Amacımız Nitelikli Bir OSB Oluşturmak”
Vali Ayhan, “Organize Sanayi Bölgelerimizin altyapı çalışmalarını iyileştirmek için hizmetlerimiz devam ediyor. Amacımız, sanayicilerimizin üretim kalitelerini artırmak ve nitelikli bir OSB oluşturmaktır.”dedi.
SİVAS EVİM GİBİ
SİVAS EVİM GİBİ
ArounaKone, "3 senedir buradayım ve gerçekten taraftarlarımız çok yoğun bir ilgi gösteriyorlar. Sokaklara çıktığımda beni güzel karşılıyorlar. Sevinçle ve mutlulukla. Burası benim evim gibi." dedi.
Deniz soğudu, hamsi büyüdü
Deniz soğudu, hamsi büyüdü
Karadeniz´de rüzgarın ardından denize açılan balıkçılar, bir süredir tezgahlarda azalan hamsiye kavuştu.
“SAĞLIKTA HİÇBİR MAZERETİMİZ KALMADI”
“SAĞLIKTA HİÇBİR MAZERETİMİZ KALMADI”
Vali Ayhan, “Sivas Sağlıkta nasibini en iyi alan illerin başında geliyor. Sağlık hizmetlerinde iyi yerdeyiz. Yatak kapasitemiz, çalışan sayımız, doktor sayısı, fiziki yapı ve araç anlamında hiçbir mazeretimiz kalmadı. Vatandaşlarımıza güzel hizmetleri hep beraber yapacağız.”dedi.
Tatbikat Gerçeğini Aratmadı
Tatbikat Gerçeğini Aratmadı
Sivas İl Özel İdaresinde Gerçekleşen Tatbikat Gerçeğini Aratmadı.
Temizlik araç filosu genişliyor
Temizlik araç filosu genişliyor
Sivas Belediyesine temizlik için yeni araçlar alındı.
Toprağımıza sahip çıkalım
Toprağımıza sahip çıkalım
Her yıl 5 Aralık günü toprağın önemi ve gıda güvenliği konusunda farkındalık yaratmak için “Dünya Toprak Günü” olarak kutlanmakta.
Organik Solucan Gübresi Hasadı Başladı
Organik Solucan Gübresi Hasadı Başladı
Vali Salih Ayhan´ın talimatlarıyla Cumhuriyet Üniversitesi, İl Özel İdaresi, Sivas Belediyesi ve Sivas Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle kurulan Sivas Organik Tarım Anonim Şirketi (SOTAŞ)´ın bünyesinde organik solucan gübresi üretimine başlandı.
“Daha kârlı organik arıcılık yapılacak”
“Daha kârlı organik arıcılık yapılacak”
Yıldız, “Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projemiz ile arıcılık işletmelerinin en önemli girdisi olan kovan ve kovan malzemesi teminini sağlayarak işletmelerimizin daha kârlı organik arıcılık yapmaları sağlanacaktır.”dedi.
“Aktif rol üstlenen bir kurumuz”
“Aktif rol üstlenen bir kurumuz”
Hastaoğlu;”Sivas Ticaret Borsası kuruluşundan bu yana ilimizin ve bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasında aktif rol üstlenen bir kurumdur.”dedi. 2020 - 2023 yılı stratejik plan borsa meclisinde onaylandı.
Zabıta Teşkilatına Eğitim Verildi
Zabıta Teşkilatına Eğitim Verildi
Sivas´ta İndirimli satışlar, satıştan kaçınma ve fiyat etiketi denetimleri konusunda Zabıta Teşkilatı mensuplarına eğitim verildi.
Sulama maliyetleri Meclis Gündeminde
Sulama maliyetleri Meclis Gündeminde
CHP´li Karasu, yüksek sulama maliyetlerini Meclis gündemine taşıdı
“Benim Kulübüm Yeşilay Projesi” gerçekleştirildi
“Benim Kulübüm Yeşilay Projesi” gerçekleştirildi
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Genç Yeşilay Gönüllüleri tarafından Sivas Gazi Osman Paşa İlkokulu´nda “Benim Kulübüm Yeşilay Projesi” gerçekleştirildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.7479
EURO
6.3805
booked.net
Daima iyiyi, güzeli, doğruyu öğrenebilmek için okuyunuz, okutunuz?

Hacı Bektaşı Veli
Atlar yüz ifadelerini kullanarak birbirleriyle iletişim kurarlar

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59