Anahtar Kelimeler: Sivas deprem

YAZARLAR

Sivas CHP´de deprem

CHP Genel merkezi, Sivas İl ve Merkez ilçe teşkilatı yönetimini görevden aldı. Görevden alınan İl Başkanı Ahmet Turan Temel ve Merkez İlçe Başkanı Özcan Erdoğan ortak bir basın açıklaması yaparak CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu´ya yüklendi. Başkan Teme

Yüksel MENEKŞE

Geçtiğimiz hafta CHP Sivas Merkez İlçe Başkanı Özcan Erdoğan tarafından partililere atılan bir SMS ile CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu´nun bazı partililerin istifasını istediği duyurulmuştu. Partide istifa tartışmaları yaşanırken, CHP Genel Merkezi İl ve merkez ilçe teşkilatlarına yazı göndererek, mevcut yönetimlerin görevden alındığını ve İl Başkanlığına Yılmaz Coşkun, İlçe Başkanlığına ise Sebahat Şencan´ın atandığı belirtti.Yapılan yeni görevlendirmeler ile olağanüstü kongrelere gidileceği kaydedildi.Bu gelişme üzerine CHP İl Teşkilatı binasında ortak basın açıklaması yapan Ahmet Turan Temel ve Özcan Erdoğan, Sivas Milletvekili Ulaş Karasu´ya yüklendi. Yönetim kurulu üyeleri ve partililerin katıldığı toplantıda, kararın usulsüz olduğunu belirten CHP Sivas İl Başkanı Temel, ?´Bugün bu kalabalığı görmek beni çok mutlu kıldı. Bizlere şevk ve mutluluk verdi. Partililerimizin partisine ne kadar sahip çıktığı, ilkeli ve Atatürk yolunda ilerlediği apaçık ortada. Biz bu zor günlerimizde hep sevgili üyelerimizle, partililerimizle yol aldık. Bütün yanlışlıklara siz değerli partililerimiz sayesinde son verdik. Evet, bir yanlış yapılmıştır. Bu yanlış hukuksuzdur, adil değildir, adaletten yoksundur. Bir kere ilin vekiline şunu söylemek istiyorum. Sayın vekil bu ilin her şeyi midir, bizi neden görevden almıştır? Aile aidiyetimiz, ahlakımız ve kişisel özelliklerimiz yönünden bu sorunun cevabı bizim için önemlidir. Ortada bir hukuksuzluk mu vardır, bir ahlaksızlık mı vardır, parti çizgisinden çıkmak mı vardır, bir yolsuzluk, bir taciz olayı mı vardır? Neden alındık biz? Türkiye Cumhuriyetini kuran bu değerli partinin mensupları asla böyle gönderilmemelidir´´ dedi.

/resimler/2019-10/16/1647321713980.jpg

Yapılan ortak basın açıklaması metninde ise,

"Saygıdeğer yoldaşlarımız bilindiği üzere il ve ilçe yönetim kurullarında bulunan bâzı arkadaşlarımızın istifa etmesinden ötürü tüzüğümüz gereği il ve merkez ilçe yönetimimiz düşmüş bulunmaktadır. Bu durumdan ötürü partimizi ve kamuoyunda yıpratmak amaçlı aslı astarı olmayan çirkin dedikodular dolaşmaktadır, bu durum demokrasiye inanmış samimi partililerimizi son derece üzmüştür. Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı 4 eylül 1919 da manda ve himayeyi reddederek tam bağımsızlık ruhu ile memleketimizin kurtuluş ve kuruluş kararlarının alındığı ayrıca ilk kurultayımızın yapıldığı olan ilimizde gündeme bu şekilde gelmiş olmak çok daha üzücüdür. Ülkemizin demokrasini anlayışını kuran olgunlaştıran partimizde hiçbir zaman şahısların ve belirli grupların menfaatleri ön planda olmamıştır olmamalıdır ve de olmayacaktır. Bizler seçilmiş il ve ilçe başkanları olarak bu onuru şan ve şerefle taşıyacağız. Seçilmiş olmamızı sürekli olarak belirtmemizdeki amaç şartlar ne olursa olsun eğer partimizin ilkelerine zarar verecek bir durum yok ise seçimle iş başına gelenlerin yine seçimle görevlerini yerine getirmeleridir bu demokrasinin en temel kavramıdır ve partimizin ilkelerini benimsemiş herkesin asli görevidir. İstifa etmek de demokrasinin temel kavramlarındandır ve şartlar oluşmuşsa doğruluğu her daim vardır. Ancak yaşanan bu istifa sürecindeki olaylar hiçbir şekilde partimizin ilke ve geleneklerine yakışmamıştır. Bİzlerde partimize oian bağlılığımızdan ve sorumluluklarımızdan ötürü bu durumu açıklamak zorundayız.

Saygıdeğer yol arkadaşlarımız üzülerek ifade ediyoruz ki istifa eden arkadaşlarımızın bu tavırlarını doğru bulmuyoruz Partimiz kurulduğu günden bu yana ilkeli bir şekilde özgürlükten eşitlikten ve sonuna kadar demokrasiden yana olmuştur .İstifa eden arkadaşlarımızın istifalarını parti ilkeleri ve gelenekleri dışında delege seçimlerine 15 gün gibi kısa bir süre kala milletvekilimizin ofisinde imzalamaları ilkesel değildir İstifa eden arkadaşlarımızın yeniden atama listelerinde yer alması daha vahim bir durumdur. Yine il milletvekilimizin parti büyüğü olarak bu durumu organize etmesi neyin kaygısıdır. Atama listesinde il başkanı olarak görevlendirilen arkadaşımız sağlık ve ailesel gerekçeleri sunarak zaten il başkanıyken sosyal medyadan istifa edip tekrar görev alması hangi gerekçe ile açıklanabilir» Yine eğer bi kötü gidişat varsa bu durumdan istifa eden arkadaşlar sorumlu değümidir Böylesi yaşadığımız kötü günlerde tam bağımsızlığın son kalesi olan partimizde şahısların ikbali için yapılan yapılan bu eylemi kınıyoruz.

Değerli yol arkadaşlarımız cümlelerimize son verirken yaşadığımız bu olayların takdirini siz saygıdeğer yol arkadaşlarımıza bırakıyoruz .Bizler parti ahlakını benimsemiş ilkelerine bağlı olarak hayatımızın her alanında demokrasiden ve özgürlükten yana mücadele etmeye ve şartlar ne olurda olsun partimiz için çalışmaya devam edeceğiz . Bizler şu anki sorumluluğumuzun bir kat daha arttığının farkındayız. Yaşanan bu anti demokratik anlayışı hiçbir şekilde kabul etmesekte her daim bize yakışan şekilde genel başkanımızın ve üst yönetimimizin yanında yer almaya devam edeceğiz .Partimiz içişleri bakanlığına dilekçe verilerek kurulmamıştır .Bizim temelimizde bağımsızlık ruhu vardır manda ve himayeyi reddeden tıbbiyeli hikmet vardır, demokrasi şehidimiz Kubilay asteğmenimiz vardır. Bizim ruhumuzda ulu önderimiz Gazi Mustafa kemal ATATÜRK vardır. Bugün bizler için çok daha önemli ve anlamlıdır bu yüzden .Bizler demokrasiye inanmış olan CUMHURİYET HALK PARTİLİLER olarak parti ilke ve geleneklerine bağlı olan tüm yol arkadaşlarımızı bu inançla yılmadan usanmadan partimize ileriye taşımak anlamında mücadeleye davet ediyoruz´´ ifadeleri yer aldı.