YAZARLAR

“Şirketler kurmaya devam edeceğim”

Eken, “Sivas'a iki yılda 20 fabrikayı kazandırdık. Ve şu anda ise 10 tanesinin de inşaatı devam ediyor. Bizim rolümüz Sivas’ın geleceği. Allah bizlere güç verdiği müddetçe şirketler kurmaya da devam edeceğim.” dedi.

Hakan BAKAR

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, 24 Aylık görev süresini basın mensuplarına değerlendirdi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleşen değerlendirme toplantısında göreve geldiği günden bugüne oda çalışmaları hakkında açıklamalar yapan Eken, oda olarak kapılarının ardına kadar açık olduğunu birçok yeniliği Sivas halkına ve üyelerine kazandırmak için devamlı bir çalışma içerisinde olduğuna vurgu yaptı.

“ODAMIZIN KAPISINI SONUNA KADAR HERKESE AÇTIK”

Eken, değerlendirme toplantısında şunları ifade etti. “Biz göreve geldikten sonra 1 milyona yakın tasarruf yaptık. İki yıl önce geldik görevde olduğumuz sürece hep krizler içerisinde mücadelemizi sürdürdük. Üyelerimizin derdiyle sıkıntısıyla uğraştık. Odamızın kapısını sonuna kadar herkese açtık. Arkadaşlar Bizler emanetçiyiz. O yüzden derdimiz şehre değer katmak. Geçmişte üyelerimiz odanın ikinci katından diğer katlara çıkma şansı yoktu. Bizler odanın dördüncü katı olan başkanlık katına herkesin rahatlıkla ulaşmasını sağladık. Bilirsiniz geçmişte görüşmeler odanın ikinci katında yapılırdı. Oda olarak geldiğimiz günden bu güne verilen yemekler, iftarlar ve yapılan davetleri kendi imkanlarımız ile yaptık. Odanın cebinden iftar ve yemekler biz vermeyeceğiz. Kimse vermese dahi ben kendi cebimden kendi imkanlarım ile vermeyi sürdüreceğim. Fuar alanın göreve gelir gelmez üniversiteye devrettik. Şu ana kadar fuar alanına 5 milyona yakın para harcanmış. Biz devrettik orada yapımı devam eden okulu da hediye etme imkanımız oldu. Fuar alanı yükü sırtımızdan kalkmış oldu. Fuar alanı yapılsaydı oranın sırf yıllık kirası 2 trilyon ve 1 milyonda güvenlik kirası olacaktı. Bizim o fuar alanını yapma şansımız yoktu. Ama biz fuar alanından vazgeçmiş değiliz. Odanın mülkiyeti olacak şeklide yeni bir fuar merkezi çalışmamız sürüyor.” ifadelerini kullandı.

“BİZİM ROLÜMÜZ SİVAS’IN GELECEĞİ”

Üyelerimize hizmeti oturduğun yerden yapma imkanı tanıdık diyen Eken, “dijital teknolojiden üyelerimizin faydalanması adına birçok yeniliği odamıza kazandırdık. Yine OSB sanayimizin yıllarca alt yapısı yoktu. Asfaltı yoktu bunların yapılması için çalışmalar yaparak eksikliklerin tamamlanmasını sağladık. Bunlar eksik olunca yatırımcı gelmek istemez. Şu anda OSB’de asfalt ve altyapı çalışmaları yapılmaya başlandı. Artık mütevazı olmayacağız. İşsizliğin bitmesi için Sivas’ın 6. Bölgeye alınması şart dedik.  Şu anda Sivas’ta iş kura kayıtlı 40 bine yakın işsizimiz var. Bizim rolümüz Sivas’ın geleceği. Yine Demirağ OSB en azından teşvik alsın dedik ve Sayın Cumhurbaşkanımıza gerekli dosyayı ilettik ve sözünü aldık. 17 ay oldu Sayın Cumhurbaşkanımızın en kısa zamanda kararnameyi imzalamasını bekliyoruz. İnşallah bu bir kaç ay içerisinde imzalanacak. Demirağ OSB için bekleyen firmalar var. 10 bin kişi ye iş kapısı olacak. Kenevir konusunda da Sivas’ta ses yok. 16 ay oldu şu an üzerinde çalışılıyoruz. Bizler her doğruyu her yerde söylemeye devam edeceğiz. Hepimiz sorumluyuz. Bu memleketi el birliği içerisinde hep birlikte iyi bir yere getireceğiz. Şarkışla ve Gemerek ilçelerimizde OSB’de oda mahkemelik olmuştu. Geçmiş dönemde ödenmeyen aidatlardan dolayı. Ve geçmiş dönemin borcunu biz her ay ödemeye devam ediyoruz.” dedi.

“SİVAS KONGRESİNE CİDDİ BÜTÇELER İLE DESTEK OLDUK”

4 Eylül Sivas kongresinde 5 büyük projeyle yerimizi aldık diye Eken, “Ciddi bütçeler ile destek olduk. Sivas’a has yöresel ürünlerin tescillenmesi için çalışmalar yaptık. TÜDEMŞAS ile Kangal Termik Santral ile çalışmalar yaparak işçilerin haklarının korumasını sağladık. Sivas’a iki yılda 20 fabrikayı kazandırdık. Ve şu anda ise 10 tanesinin de inşaatı devam ediyor. Uçak seferleri ile ilgili çalışmalar yaptık ve çözüme kavuşturduk. Şehir dışındaki hemşehrimiz olan iş insanlarımızı Valimiz ve Belediye başkanımız ile ziyaret ettik. Ben teşekkür ederim.  Salgında Türkiye çok güçlü bir yapıyla çalışarak vatandaşlarımız sağlığın her şeyin önünde yer aldı. Bizde oda olarak 100 bin maske dağıtımı yaptık. Bununla beraber hijyen konusunda da desteklerimiz oldu. Esnaflarımızın Kepenkleri kapandı bizde üyelerimizin sesi olmaya çalıştık. Bankalar ile görüşerek üyelerimize destek sağladık. Nefes Kredisi için 50 bin TL limitli 300 firma kredi kullandı. İşimiz gücümüz Sivas; bizim şahsi bir işimiz yok. Bir milyona yakın para ile biz bize yeteriz kampanyasına destek olduk. Yakın zamanda İkinci meslek lisesi de Odamız bünyesinde yapılacak bununda müjdesini vereyim.” şeklinde ifade etti.

“BİZE NİYE ŞİRKET KURUYORSUNUZ DİYE SORUYORLAR”

Eken, “Değerli basın mensupları odamız meclis toplantılarında basın ve diğer kişilerin girmesi meclis üyelerine ve başkana bağlıdır. Bize Ankara’dan aile içi toplantıları basına kapalı yapacaksınız denildi. Ama biz kimseye kapıyı kapatmadık. Basını birçok defa toplantılara aldık. Geçen günkü meclis toplantısında diğer grup Meclis üyeleri basını çağırmış bizde kimseye bir şey demedik. Her şey şeffaf olsun derdindeyiz. Bizler Sivas’ın menfaatlerini düşünmeyenler ile yan yana olamayız olmayacağız. Mecliste bana soru soruldu, yakın zamanda kurulan şirketler ile ilgili Mustafa Eken kurduğu şirketleri sordular. Bize niye şirket kuruyorsunuz diye soru geliyor. Öyle Mustafa Eken’in kurduğu şirketleri takip etmekle olmaz. Zaten ben şirket falan kurmadım. 2013 yılında kurmuş olduğum şirket var. Ben mevcut şirketin şubelerini açtım. 14 tanesi de hizmet vermekte. Ben para kazanmayım mı? Ben tüccarım arkadaşlar. Sanki seçim için kurulmuş gibi bir durum çıkarmaya çalışanlar bundan bir şey çıkmaz. Peki, ben böyle bir şeyi neden adıma kurayım. Başka isimler adında kurulmaz mı? Ben bu kadar cahil miyim? Beni kıstırdı sananlar size sesleniyorum bu şirket 2013 yılından bugüne hizmet veriyor. Ben kollara ayırdım. Şirket içinde dağılım yaptık. Birde kredi kullanması gündeme geldi eğer bu şubelerden bir tanesi bankadan kredi alırsa ben hemen istifa ederim. Meclis toplantısında sordular şirketlerim yok şubelerini açtım. Benden önceki Başkanın 34 tane şirketi var. Allah daha çok versin. Benimki şirket değil şubeler arkadaşlar. Benim iş yapmam yasak demek ki. Dışarda ki adam demez mi başta siz yatırım yapın diye. Bizlerde şehrin büyümesi için işimize bakıyoruz. Ayrıca bu konuşulanlar dışarıdaki yatırımcıyı da etkiliyor. Yatırımcıyı üzüyor. Benim isteğim eksik haber yapmayınız. Basına karşı her zaman samimiyim. Eğer basına karşı da sözlerim yanlış anlaşıldıysa özür dilerim. İşimize bakalım. Sivas’a bakalım. İnsanların evlerine nasıl ekmek götüreceğine bakalım. Bizler gerçeği görün istiyoruz. Yanlışımız varsa yazın. Yaptıklarımızı da yazın. Hepinize teşekkür ederim. Bizim kimseyle problemimiz yok. Allah güç verdiği müddetçe şirketler kurmaya devam edeceğim. 2013 yılında kurulan şirketleri sanki bugün kurulmuş gibi anlatmaları da üzücü.” şeklinde konuştu.