Sırada ne var?
Kafeler, kantinler, okul ihaleler ile özelleştirilirken, şimdi de ringler ücretli oldu. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğrencileri, öğrenci yemekhanesine zam, otobüslere zam, üstüne kampus içi ring ücretli, sırada ne var ? sorusunu gündeme getirdi.
Tarih: 4.1.2019 00:00:09/ 572okunma / 0yorum

Hakan Bakar

Sivas Cumhuriyet üniversitesi içinde öğrencileri eğitim aldıkları fakültelere ücretsiz olarak taşıyan ringler paralı oldu. Üniversite öğrencileri seslerini duyurmak için hem gazetemize hem de  sosyal medyada #paraliringistemiyoruz şeklinde hashtag açarak Üniversite yönetimine tepkilerini dile getirdiler.

2018 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesinin resmi web sitesinde yayımlanan duyuru ve basında yer alan haberlerde, “Sabah saat 08.00´de başlayacak olan ring seferleri akşam saat 21.00´de son bulacak. Öğrencilerimiz kimlik kartlarını göstermek suretiyle bu hizmetten ücretsiz olarak istifade edebilecekler” denilmişti.  Fakat yayımlanan duyurunun yerinde şimdi yeller esiyor.Çünkü 2019 yılının gelmesiyle birlikte kampus içinde hizmet veren ücretsiz ringlere binmek isteyen öğrenci 50 kuruş ödeyecek.

ÖĞRENCİYE ÇAKTIRMADAN ZAM YAPILDI

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri ringlerin ücretli olmasını şu şekilde yorumladılar. “Bildiğiniz gibi ringler paralı oldu. Biz çok mağduruz. Kümbetten 1 lira 75 kuruş vererek üniversiteye geliyorum. Tabi kampusun içine toplu taşıma araçları geçtiğimiz yıldan itibaren alınmamakta. Toplu taşıma aracından indikten sonra fakültemize gitmek için ringleri kullanıyoruz. Ringler geçen yıla kadar ücretsizdi. Şimdi ise 50 kuruş vermek zorundayız. Biz öğrenciyiz ailelerimizin durumu belli. Zaten hayat pahalı. Kümbetten 1 lira 75 kuruşa gelip bir de burada fakülteye gitmek için 50 kuruş verince toplu taşıma 2 lira 25 kuruşa gelmiş oluyor. Aslına bakarsanız toplu taşımaya çaktırmadan zam yapmışlar. Ben bir öğrenci olarak bu durumdan dolayı çok rahatsızım. Biz sayın rektörümüze soruyoruz? Şehir içinden bindiğimiz otobüsler kampus içinde dolanması ve bizim ineceğimiz fakültelerde rahatlıkla fakülteye ulaşmış olsak bu herkes için çok daha mantıklı olmaz mı. Yani çok gereksiz bir şekilde ringlere ekstra bir para ödeme çok zorumuza gidiyor. Öğrenciler Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde hiç düşünülemeyen bir insan konumunda. Kimse öğrenciye fikrin nedir diye bir şey sormuyor. Yaptım oldu mantığı. Biz öğrenciler olarak biraz olsun bizim haklarımızın savunulmasını da istiyoruz. Üniversitede yapılan kapılar, duvarlar derken rektör ringleri ücretli yaptı. Umarım üniversite yönetimi bu uygulamadan vazgeçerde düzelir bin önce diye umut ediyorum.” şeklinde öğrenciler düşüncelerini dile getirdiler.

ÖĞRENCİLER “#PARALİRİNGİSTEMİYORUZ” HASHTAG AÇTILAR

Öğrenciler ringlerin paralı olmasını bu şekilde yorumlarken Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrenicileri sosyal medyadan tepkilerini #paraliringistemiyoruz şeklinde açtıkları hashtag ile tepkilerini sosyal medyadan da duyurmaya çalıştılar.

Ücretsiz taşıma uygulaması da böylelikle son buldu. Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde okuyan öğrenciler ise sosyal medyada açtığı #paraliringistemiyoruz hastag ile birlikte Rektör Prof. Dr. alim Yıldız´ı etiketleyerek tepkilerini dile getiriyorlar.

 

 

#paraliringistemiyoruz: Sosyal medyada ki bazı paylaşımlar şu şekilde;

"madem kampüse öğrenci dışında kimseyi almamak için otobüsleri kampusa almıyorsunuz, akıl vermek gibi olsun; kolaya kaçıp öğrencinin parasını ring bahanesiyle alacağınıza otobüsleri içeriye alın, kapıda ki güvenlikte aracın içine girip kimlik kontrolü yapsın #paraliringistemiyoruz"

 

"Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde kampüs içi ringler paralı oldu. Normal otobüsler fakültelerin önünden geçmediği için öğrenciler hem otobüs hem de ringe para ödemek zorunda kalıyor. @yildizalim1 Sayın rektör öğrencilerin sesine kulak verin #paraliringistemiyoruz"

"Rektörlükten gelen habere göre twitlerim yüzünden okulum +1 yıl daha uzatıldı. Alırım bi hayırlı olsun #paraliringistemiyoruz"

 

"Her gün 50 kuruş zor oluyor isterseniz aylık aidata bağlayın. #paraliringistemiyoruz @yildizalim1"

"Öğrenciye destek olmanız gereken yerde ücretsiz olması gereken ring servislerini paralı yapmak ??? Konum asla şaşırtmadı tabiki sözde öğrenci dostu SİVAS #paraliringistemiyoruz"

"Arkadaşlar az önce rektörlükten gelen habere göre bu ring meselesi üniversitemizde ne kadar fakir öğrenci olduğunu öğrenmek için bir uygulamaymış fakirler 50 kuruş versin endamınızı görelim.Alim Yıldız bunu beğendi ✓ #paraliringistemiyoruz"

"Kardeşim bozuk yok poşet vereyim?

 

 #paraliringistemiyoruz"Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Konseyinin sosyal medya hesabından ise;

"Kamuoyuna Duyuru! 1-(Üniversitemiz Rektörlüğü tarafından uygulanan Ring servisi uygulaması aslında Üniversitece yapılmaması gereken (5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve diğer yasal düzenlemelerde böyle bir harcama kalemi yok)

2-) ancak her türlü yasal sorumluluğu üstlenerek yaptığımız bu uygulama denetimlerde yaşanan sorunlar göz önüne alınarak sona erdirilmiştir.

3-) Biz belediye otobüslerinin yerleşkeye girmesine karşı değiliz hatta istiyoruz.

4-) Bir çok üniversitede yapılıyor olan ring servisleri belediyeler ve otobüs işletmeleri tarafından yapılmaktadır.

5-) Bu durumdan dolayı KYK tarafından açılan yeni yurtlar ile yerleşke arasında ulaşım sağlanırken yapılacak ring servisleri için Rektörlük olarak ücretsiz olması konusunda belediye yönetimi ile uzun görüşmeler yapmamız ardından ücreti minimum seviyede tutmak için yine uzun pazarlıklar yapılmış en son Vali beyin de başkanlığında yapılan toplantıda 50 krş olması kararı alınmıştır.

Sivas Belediyesi´nin üniversite otobüsüyle ilgili tutumu yıllardan beri süre gelen zam polemiğinin ardından son raddeye gelmiş bulunmaktadır . Yaklaşan yerel seçimlerde Cumhuriyet Üniversitesinin iradesine güvenmeyen mevcut belediye başkanı 1 Nisan sabahı öğrencilerin iradesini göstereceğine inanıyoruz . Yapılan uygulamadan tez vakitte vazgeçilmelidir . 60 bin öğrencinin iradesi yok sayılamaz. 1 Nisan sabahı öğrencilerin iradesini göstereceğine inanıyoruz . Yapılan uygulamadan tez vakitte vazgeçilmelidir . 60bin öğrencinin iradesi yok sayılamaz." şeklinde ifadeler yer aldı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sırada
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Nisan´da Gar kapatılıyor
Nisan´da Gar kapatılıyor
Nisan´da Gar kapatılıyor Yolcular otobüsle taşınacak Sivas Tren garı, Hızlı tren alt yapısının oluşturulması için kapatılacak. 1 Nisan tarihinde kapatılacak olan tren garında, 8 ay hizmet verilemeyecek. Sivas tren garının yerine ise Bostankaya istasyonu hizmet verecek. Gelen ve giden tren yolcuları otobüsler ile taşınacak.
“Her türlü pislikten hayatımız tehlikede”
“Her türlü pislikten hayatımız tehlikede”
Topçu, “Biz insan değilmiyiz. Şehrin ön tarafında Atatürk caddesinde yer alan dükkanların vitrinleri her şeyi ile güzel şahane. Fakat arka tarafını bir görseniz tamamen rezalet bir durumda. Evimizin arka tarafında yer alan binaların duvarlarında yer alan küften, nemden ve her türlü pislikten artık hayatımız tehlikede.”dedi.
Yaratılanı severiz yaratandan ötürü
Yaratılanı severiz yaratandan ötürü
Kış mevsimi sona erse de sokak hayvanlarını unutmayan üniversiteli öğrenciler kampüsteki ağaçlara yem astı
Kore Cumhuriyeti şehit ve gazi yakınlarına eğitim bursu veriyor
Kore Cumhuriyeti şehit ve gazi yakınlarına eğitim bursu veriyor
Kore Cumhuriyeti şehit ve gazi yakınlarına eğitim bursu veriyor
"Tepebağ, Höyük kazısı Türkiye´nin önemli kazılarındadır"
"Tepebağ, Höyük kazısı Türkiye´nin önemli kazılarındadır"
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kulübü tarafından “Adana Tepebağ ile Sirkelihöyük Kazıları” konulu konferans düzenlendi.
Diş Hekimliği Fakültesine Engelli Şarj İstasyonu
Diş Hekimliği Fakültesine Engelli Şarj İstasyonu
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine “Hayatı Aydınlat Projesi” kapsamında CK Çamlıbel Elektrik tarafından engellilerimizin faydalanması için şarj istasyonu kuruldu.
"İstediğiniz zaman rahatlıkla ulaşabilirsiniz"
"İstediğiniz zaman rahatlıkla ulaşabilirsiniz"
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız; yöneticileri öğrencilerle buluşturma, kaynaştırma ve bu doğrultuda öğrencilerimize verdiğimiz değerin göstergesi olan ‘Söz Meclisi´ programında Veteriner Fakültesi öğrencileriyle buluştu.
Melike´nin ismi yaşayacak
Melike´nin ismi yaşayacak
Henüz ömrünün baharında hayata veda eden Melike Uysal´ın adı Zara´da bir sokağa verildi
"SİBER Güvenlik önemli"
"SİBER Güvenlik önemli"
"SİBER Güvenlik önemli"
Görme engelliler kayak yaptı
Görme engelliler kayak yaptı
Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Sivas Valiliği ve Belediyesinin desteği ile Yıldız dağında etkinlik düzenledi. Görme engelli vatandaşlar kayak yapıp, kızağa binmenin tadını çıkarttılar.
Akif´i unutmamak için kırk sebep
Akif´i unutmamak için kırk sebep
Akif´i unutmamak için kırk sebep
Vodafone Türkiye Ceo´su Sivas´a Hayran Kaldı
Vodafone Türkiye Ceo´su Sivas´a Hayran Kaldı
Vodafone Türkiye CEO´su Colman Deegan bölge ziyaretleri kapsamında Sivas´a geldi.
Çocuk parkları onarım bekliyor
Çocuk parkları onarım bekliyor
Çocuk parkları onarım bekliyor
ŞUBAT AYINDA 76 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
ŞUBAT AYINDA 76 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
ŞUBAT AYINDA 76 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
´Av´ Sezonu Bitti
´Av´ Sezonu Bitti
2018-2019 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu Kararı uyarınca av sezonu 03 Mart 2019 tarihi itibariyle ülke genelinde kapanmıştır. Av sezonu dışında avlanmak kesinlikle yasaktır.
Öğrenciler davetiye mektubu gönderdi
Öğrenciler davetiye mektubu gönderdi
Yıldızeli Karacaören köyü ortaokulu öğrencileri geleneksel hale getirdikleri fidan dikme projesinin ikincisine hazırlanıyor. Köy okullarında bir ilk olan projeye katılan öğrenciler, el yazıları ile mektuplar yazarak katılıma davet gönderdiler.
Sivas, Yeni bir kültür merkezine daha kavuşuyor
Sivas, Yeni bir kültür merkezine daha kavuşuyor
Ahmet Turan Gazi Hanımlar Kültür Merkezi ve Gençlik Merkezi bugün (8 Mart 2019 Cuma) saat 15.30´da Dünya Kadınlar Günü´nde hizmete açılıyor.
"Alışkanlıklar ailede kazanılır"
"Alışkanlıklar ailede kazanılır"
Yeşilay Sivas Şubesi ‘´Mektubunuz Var Projesi´´nde Birinci Olan Öğrencilere Ödüllerini Verdi
"Ne zaman ve ne şiddette olacağını bilemiyoruz"
"Ne zaman ve ne şiddette olacağını bilemiyoruz"
Jeoloji Mühendisleri Odası Sivas Şube Başkanlığı "01-07 Mart 2019 Deprem Haftası" dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada; " Ülkemizi, kentlerimizi, yapılarımızı depreme karşı hazırlamanın iki temel yolu bulunmaktadır. İlki mevcut yapı stokunun iyileştirilmesi, güçlendirilmesidir. İkincisi ise yapı üretim sürecinin başlangıç araştırmalarından itibaren etkin bir şekilde denetlenmesidir." denildi.
Fizy “Şehrin Sesi” ile 81 ilin starlarını arıyor
Fizy “Şehrin Sesi” ile 81 ilin starlarını arıyor
fizy 22. Liseler Arası Müzik Yarışması´nda ‘Şehrin Sesi´ ile yeni starlar doğacak. Sivaslı gençlerinde yoğun ilgisi bekleniyor
Kadınlar için sahne alacaklar
Kadınlar için sahne alacaklar
Türk Halk Müziği Korosu bu defa kadınlar için sahneye çıkacak. Atatürk Kültür Merkezi´nde ´08 Mart Dünya Kadınlar günü´ için özel konser verilecek
Objektif haberciliğimize plaket
Objektif haberciliğimize plaket
Peker, “Şehrimizin sorunlarının şeffaf ve objektif bir şekilde gündeme gelmesinde Bizim Sivas gazetesi olarak her zaman gerçekleri gündeme taşımaktanız. Bizim derdimizi en açık yüreklilikle her zaman öne çıkarmaktasınız. İşte bu nedenlerden dolayı sizlere sendikamız adına bir plaket takdim etmek istedik. Bizlerin sesi olduğunuz için çok teşekkür ederim.” dedi
Hilal´de geç
Hilal´de geç
Kaynar, “Zahmetli bir iş ama gerçekten değdi. Çünkü halkımıza özellikle bu hafta çeşitli etkilikler ile kutlanacak olan Yeşilay haftasına farkındalık olarak destek olmak istedik. Türkiye´ye örnek olacak bir çalışma oldu. Sivas Belediyesi olarak böyle bir uygulamayı aktif hale getirmekten dolayı çok mutlu olduk.”dedi.
Az evlendik, çok boşandık
Az evlendik, çok boşandık
Sivas´ta boşanmalar önceki yıllara göre Türkiye ortalamasının üzerinde oldu
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
booked.net
"Ya yıldızların Her biri bir mühendistir veya onları yapan bir mühendis vardır!.."

Bilimadamlarina gore IQ´nuz ne kadar yuksekse o kadar cok ruya gorursunuz.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59