Sırada ne var?
Kafeler, kantinler, okul ihaleler ile özelleştirilirken, şimdi de ringler ücretli oldu. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğrencileri, öğrenci yemekhanesine zam, otobüslere zam, üstüne kampus içi ring ücretli, sırada ne var ? sorusunu gündeme getirdi.
Tarih: 4.1.2019 00:00:09/ 480okunma / 0yorum

Hakan Bakar

Sivas Cumhuriyet üniversitesi içinde öğrencileri eğitim aldıkları fakültelere ücretsiz olarak taşıyan ringler paralı oldu. Üniversite öğrencileri seslerini duyurmak için hem gazetemize hem de  sosyal medyada #paraliringistemiyoruz şeklinde hashtag açarak Üniversite yönetimine tepkilerini dile getirdiler.

2018 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesinin resmi web sitesinde yayımlanan duyuru ve basında yer alan haberlerde, “Sabah saat 08.00´de başlayacak olan ring seferleri akşam saat 21.00´de son bulacak. Öğrencilerimiz kimlik kartlarını göstermek suretiyle bu hizmetten ücretsiz olarak istifade edebilecekler” denilmişti.  Fakat yayımlanan duyurunun yerinde şimdi yeller esiyor.Çünkü 2019 yılının gelmesiyle birlikte kampus içinde hizmet veren ücretsiz ringlere binmek isteyen öğrenci 50 kuruş ödeyecek.

ÖĞRENCİYE ÇAKTIRMADAN ZAM YAPILDI

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri ringlerin ücretli olmasını şu şekilde yorumladılar. “Bildiğiniz gibi ringler paralı oldu. Biz çok mağduruz. Kümbetten 1 lira 75 kuruş vererek üniversiteye geliyorum. Tabi kampusun içine toplu taşıma araçları geçtiğimiz yıldan itibaren alınmamakta. Toplu taşıma aracından indikten sonra fakültemize gitmek için ringleri kullanıyoruz. Ringler geçen yıla kadar ücretsizdi. Şimdi ise 50 kuruş vermek zorundayız. Biz öğrenciyiz ailelerimizin durumu belli. Zaten hayat pahalı. Kümbetten 1 lira 75 kuruşa gelip bir de burada fakülteye gitmek için 50 kuruş verince toplu taşıma 2 lira 25 kuruşa gelmiş oluyor. Aslına bakarsanız toplu taşımaya çaktırmadan zam yapmışlar. Ben bir öğrenci olarak bu durumdan dolayı çok rahatsızım. Biz sayın rektörümüze soruyoruz? Şehir içinden bindiğimiz otobüsler kampus içinde dolanması ve bizim ineceğimiz fakültelerde rahatlıkla fakülteye ulaşmış olsak bu herkes için çok daha mantıklı olmaz mı. Yani çok gereksiz bir şekilde ringlere ekstra bir para ödeme çok zorumuza gidiyor. Öğrenciler Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde hiç düşünülemeyen bir insan konumunda. Kimse öğrenciye fikrin nedir diye bir şey sormuyor. Yaptım oldu mantığı. Biz öğrenciler olarak biraz olsun bizim haklarımızın savunulmasını da istiyoruz. Üniversitede yapılan kapılar, duvarlar derken rektör ringleri ücretli yaptı. Umarım üniversite yönetimi bu uygulamadan vazgeçerde düzelir bin önce diye umut ediyorum.” şeklinde öğrenciler düşüncelerini dile getirdiler.

ÖĞRENCİLER “#PARALİRİNGİSTEMİYORUZ” HASHTAG AÇTILAR

Öğrenciler ringlerin paralı olmasını bu şekilde yorumlarken Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrenicileri sosyal medyadan tepkilerini #paraliringistemiyoruz şeklinde açtıkları hashtag ile tepkilerini sosyal medyadan da duyurmaya çalıştılar.

Ücretsiz taşıma uygulaması da böylelikle son buldu. Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde okuyan öğrenciler ise sosyal medyada açtığı #paraliringistemiyoruz hastag ile birlikte Rektör Prof. Dr. alim Yıldız´ı etiketleyerek tepkilerini dile getiriyorlar.

 

 

#paraliringistemiyoruz: Sosyal medyada ki bazı paylaşımlar şu şekilde;

"madem kampüse öğrenci dışında kimseyi almamak için otobüsleri kampusa almıyorsunuz, akıl vermek gibi olsun; kolaya kaçıp öğrencinin parasını ring bahanesiyle alacağınıza otobüsleri içeriye alın, kapıda ki güvenlikte aracın içine girip kimlik kontrolü yapsın #paraliringistemiyoruz"

 

"Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde kampüs içi ringler paralı oldu. Normal otobüsler fakültelerin önünden geçmediği için öğrenciler hem otobüs hem de ringe para ödemek zorunda kalıyor. @yildizalim1 Sayın rektör öğrencilerin sesine kulak verin #paraliringistemiyoruz"

"Rektörlükten gelen habere göre twitlerim yüzünden okulum +1 yıl daha uzatıldı. Alırım bi hayırlı olsun #paraliringistemiyoruz"

 

"Her gün 50 kuruş zor oluyor isterseniz aylık aidata bağlayın. #paraliringistemiyoruz @yildizalim1"

"Öğrenciye destek olmanız gereken yerde ücretsiz olması gereken ring servislerini paralı yapmak ??? Konum asla şaşırtmadı tabiki sözde öğrenci dostu SİVAS #paraliringistemiyoruz"

"Arkadaşlar az önce rektörlükten gelen habere göre bu ring meselesi üniversitemizde ne kadar fakir öğrenci olduğunu öğrenmek için bir uygulamaymış fakirler 50 kuruş versin endamınızı görelim.Alim Yıldız bunu beğendi ✓ #paraliringistemiyoruz"

"Kardeşim bozuk yok poşet vereyim?

 

 #paraliringistemiyoruz"Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Konseyinin sosyal medya hesabından ise;

"Kamuoyuna Duyuru! 1-(Üniversitemiz Rektörlüğü tarafından uygulanan Ring servisi uygulaması aslında Üniversitece yapılmaması gereken (5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve diğer yasal düzenlemelerde böyle bir harcama kalemi yok)

2-) ancak her türlü yasal sorumluluğu üstlenerek yaptığımız bu uygulama denetimlerde yaşanan sorunlar göz önüne alınarak sona erdirilmiştir.

3-) Biz belediye otobüslerinin yerleşkeye girmesine karşı değiliz hatta istiyoruz.

4-) Bir çok üniversitede yapılıyor olan ring servisleri belediyeler ve otobüs işletmeleri tarafından yapılmaktadır.

5-) Bu durumdan dolayı KYK tarafından açılan yeni yurtlar ile yerleşke arasında ulaşım sağlanırken yapılacak ring servisleri için Rektörlük olarak ücretsiz olması konusunda belediye yönetimi ile uzun görüşmeler yapmamız ardından ücreti minimum seviyede tutmak için yine uzun pazarlıklar yapılmış en son Vali beyin de başkanlığında yapılan toplantıda 50 krş olması kararı alınmıştır.

Sivas Belediyesi´nin üniversite otobüsüyle ilgili tutumu yıllardan beri süre gelen zam polemiğinin ardından son raddeye gelmiş bulunmaktadır . Yaklaşan yerel seçimlerde Cumhuriyet Üniversitesinin iradesine güvenmeyen mevcut belediye başkanı 1 Nisan sabahı öğrencilerin iradesini göstereceğine inanıyoruz . Yapılan uygulamadan tez vakitte vazgeçilmelidir . 60 bin öğrencinin iradesi yok sayılamaz. 1 Nisan sabahı öğrencilerin iradesini göstereceğine inanıyoruz . Yapılan uygulamadan tez vakitte vazgeçilmelidir . 60bin öğrencinin iradesi yok sayılamaz." şeklinde ifadeler yer aldı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sırada
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
11 ayda 3 bin 218 kişi trafik kazalarında yaşamını yitirdi
11 ayda 3 bin 218 kişi trafik kazalarında yaşamını yitirdi
Yıllara göre yapılan kaza oranları ve kazada yaşamını yitirenlerin sayıları belli olurken, geçtiğimiz yıl Ocak-Kasım arası dönemde, trafik kazalarında 3 bin 218 kişinin yaşamını yitirdiği saptandı.
Atanamayınca Köyüne Döndü 
Atanamayınca Köyüne Döndü 
Sivas´ta yaşayan ve 6 yıldır atanamayan edebiyat öğretmeni 34 yaşındaki İbrahim Çamcı, köyüne yerleşerek burada babadan kalma 4 inek ile geçimini sağlıyor
Donmak üzere olan kedinin hayatını kurtardı
Donmak üzere olan kedinin hayatını kurtardı
Sivas´ta etkili olan soğuk hava nedeniyle donmak üzereyken kuyumcu dükkanına sığınan kediye sahip çıkan esnaf kedinin hayatını kurtardı
Sivas´ın bir çınarı daha göçtü
Sivas´ın bir çınarı daha göçtü
Sivas´ın bir çınarı daha göçtü
Seksendört  konserine yoğun ilgi
Seksendört konserine yoğun ilgi
Sivaslı hayranları ile buluşan rock grubu Seksendört yoğun ilgi gördü
Yangın çıkan ev küle döndü
Yangın çıkan ev küle döndü
Sivas´ın Zara ilçesinde bir evde çıkan yangın büyük korkuya sebep oldu. Can kaybı yaşanmayan yangında ev kullanılamaz hale geldi.
Mahsur Kalan Köpeği Sivas İtfaiyesi Kurtardı
Mahsur Kalan Köpeği Sivas İtfaiyesi Kurtardı
Sivas´ta donan Kızılırmak Nehri´nde mahsur kalan köpeği Sivas Belediyesi´ne bağlı İtfaiye Ekipleri kurtardı.
Hayvanlar sıcak bir şekilde ağırlanıyor
Hayvanlar sıcak bir şekilde ağırlanıyor
Hayvanlar sıcak bir şekilde ağırlanıyor Gün geçmiyor ki her gün başka şehirlerde gündeme gelen haberlerde sokak hayvanlarının şehir yaşayanlarına saldırması ve bazen de soğuktan donarak ölen sokak hayvanlarının haberleri gündeme geliyor. Sivas´ta özellikle başıboş sokak hayvanlarına Sivas Belediyesi en güzel ve konforlu bir hizmet vererek sokak hayvanlarını sıcak bir şekilde ağırlamasına şehir halkı tam not vermekte.
Türkiye´nin ´israf raporu´ açıklandı
Türkiye´nin ´israf raporu´ açıklandı
Ticaret Bakanlığınca açıklanan Türkiye İsraf Araştırması´na göre, haftada ortalama 2 ekmek israf edilirken, vatandaşların cep telefonu değiştirme sıklığı ortalama 3,7 yıl oldu.
Yalakta ki buzu kırıp atına su içirdi
Yalakta ki buzu kırıp atına su içirdi
Yalakta ki buzu kırıp atına su içirdi
Belediye Meclisi Sokağa Muhtarın İsmini Verdi
Belediye Meclisi Sokağa Muhtarın İsmini Verdi
Belediye Meclisi Sokağa Muhtarın İsmini Verdi
Unutmadık
Unutmadık
Gazetecilik mesleğine Bizim Sivas gazetesinde başlayan İsmail Güneş´i Unutmadık
Huzur evi sakinleri yemekte buluştu
Huzur evi sakinleri yemekte buluştu
Huzur evi sakinleri yemekte buluştu
Gıda bankasında düzenli bir yardım var!
Gıda bankasında düzenli bir yardım var!
Hayır sahiplerinin gıda bankasına bağışladığı ürünler, çeşidi ve miktarına göre sınıflandırıldıktan sonra eşya deposunda muhafaza ediliyor.
Sivas bıçaklarına yoğun ilgi
Sivas bıçaklarına yoğun ilgi
Bıçak ustaları tarafından asırlardır geleneksel yöntemlerle ve oldukça farklı işlemlerden geçerek üretilen Sivas bıçakları son dönemde yoğun ilgi görmeye devam ediyor
 “Lena, Leyla ve Diğerleri” Sizi Çağırıyor
“Lena, Leyla ve Diğerleri” Sizi Çağırıyor
“Lena, Leyla ve Diğerleri” Sizi Çağırıyor
Öğrencilerden Anlamlı Yardım
Öğrencilerden Anlamlı Yardım
Öğrencilerden Anlamlı Yardım
Sivas´ta köylere geri dönüş başladı
Sivas´ta köylere geri dönüş başladı
Sivas Valiliği tarafından başlatılan ‘Köyler Yaşamalıdır” projesi kapsamında arsa sorunları çözülen vatandaşlar köylerine geri dönmeye başladı
Üniversite öğrencisinden örnek davranış
Üniversite öğrencisinden örnek davranış
Çeşitli işlerde çalışarak hayatını ikame ettiren üniversite öğrencisi kazandığı paranın belirli bir miktarını hayvanlara mama almaya ayırıyor.
Buz tutan merdivenden böyle düştü
Buz tutan merdivenden böyle düştü
Buz tutan merdivenden böyle düştü
"Çocuk Destek Gelişim ve Eğitim Programı başlıyor"
"Çocuk Destek Gelişim ve Eğitim Programı başlıyor"
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "Devlet koruması altındaki çocuklarımızın milli ve manevi değere bağlı güçlü bireyler olarak katılmalarını amaçlayan, kapsamlı ilk Çocuk Destek, Gelişim ve Eğitim Programı başlıyor." dedi.
Hac kesin kayıt ücretleri PTT´den yatırılabilecek
Hac kesin kayıt ücretleri PTT´den yatırılabilecek
Hac kesin kayıt tahsilat işlemleri PTT´den yapılabilecek.
Vefakâr gençlik, fedakâr ecdadını unutmayacak
Vefakâr gençlik, fedakâr ecdadını unutmayacak
Sivas Valisi Salih Ayhan öncülüğünde Sarıkamış Harekâtı´nın 104. Yılı münasebetiyle Kardeşler tepesine yürüyüş düzenlendi
2019 yılında YOUTUBE´a erişim tümüyle engellenebilir
2019 yılında YOUTUBE´a erişim tümüyle engellenebilir
Geçtiğimiz günlerde bir alışveriş merkezinde gerçekleşen açık panelde Teknoloji Uzmanları ve Akademisyenler, Türkiye´de sıkıntılı bir süreç yaşayan video sitesi YOUTUBE´un, 2019 yılındaki akıbetini yorumladı
Yusuf Ziya Ünsal
Yusuf Ziya Ünsal
Bir Yıldız Daha Kaydı
D. Mehmet Doğan
D. Mehmet Doğan
Atatürkçü düşünmek!
İbrahim Kahveci
İbrahim Kahveci
Finansal coşkunun anlamı
Mehmet Şevket Eygi
Mehmet Şevket Eygi
Dinin içinin boşaltılması
Berat Demirci
Berat Demirci
ŞEHRİN GÖÇÜ VE “BİR ŞEHİRLİ”NİN GÖÇÜ
Mustafa Kutlu
Mustafa Kutlu
Kalp-hürmet-hizmet-merhamet
İbrahim Tenekeci
İbrahim Tenekeci
İyi işler, güzel eserler
Gülşah Akkaş Yaman
Gülşah Akkaş Yaman
EKONOMİDE MEGALOMAN DAVRANIŞLAR
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu
Mozart ve Beethoven dinlemek
Yusuf Kaplan
Yusuf Kaplan
Ne olabilir ve ne yapmalı?
Ahmet Özdemir
Ahmet Özdemir
Gelenek mi, görenek mi, medeniyet mi?
Aydın Ünal
Aydın Ünal
Başörtüsü ve Vietnam Sendromu
Kemal Öztürk
Kemal Öztürk
Bana takipçi sayını söyle
Coşkun Gökkuş
Coşkun Gökkuş
Para/transfer
İsmail Dursun
İsmail Dursun
Aile Sosyal Politikalar Spor Kulübünün Sporcu Potansiyeli
Prof. Mustafa Çağrıcı
Prof. Mustafa Çağrıcı
Bir çevirinin düşündürdükleri
Ö. Emir Doğan
Ö. Emir Doğan
DALÂLETTEN ŞEHÂDETE MALCOLM X
Muhsin Kaya
Muhsin Kaya
SÜRPRİZ REKTÖRÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Yusuf Ziya Cömert
Yusuf Ziya Cömert
Biraz daha teori çalışalım
Salih Tuna
Salih Tuna
Kadir Mısırlıoğlu´nun fesi, PKK´nın kalpağı
Selahattin Çerik
Selahattin Çerik
Şükürname!
Müjgan Üçer
Müjgan Üçer
SİVAS HALAYINA DURAN GENÇLER
Muzaffer Gücer
Muzaffer Gücer
SİVASIN ÇERMİKLERİ
Osman Nuri Kesici
Osman Nuri Kesici
25 Eylül Dünya Eczacılar günü...
Mahmut Erol Kılıç
Mahmut Erol Kılıç
Bilgilendirme notu
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Bülent Bakiler
DÜŞMANIYIM ASALETİN KELİMELERDE BİLE”
Fikret Ünsal
Fikret Ünsal
DEDİKODUSU ÇIKARSA OLUR
Aziz Erdoğan
Aziz Erdoğan
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR
Zübeyir Kamil Akkaya
Zübeyir Kamil Akkaya
Batı´ya Doğru - Taklit Bitti, Tahkik Başladı!
Salih Şahin
Salih Şahin
OSMANLI ARAPLARI NASIL SÖMÜRDÜ!
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
booked.net
Musibetin sevabına talip olmaklığın, musibeti çekmekte iken de varsa, zahidsin.

Hz. Muhammed
Büyük beyaz köpek balıkları, 100 litre suda tek bir kan damlasının kokusunu alabilir.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59