yaşar rende
22.09.2018 10:24:24
Simit fırınları ve pide fırınları kesinlikle her zaman denetlenmesi lazım

YAZARLAR

Simit fırınlarının denetlenmesi lazım

Fırıncılar simide yüzde 25 zam yaptı. 75 kuruştan satılan simit 1 TL oldu. Tezgahlar da simit satan esnaf yapılan zamma öfkeliler.

Fuat YILMAZ

Fırıncılar simide yüzde 25 zam yaptı. 75 kuruştan satılan simit 1 TL oldu.  Tezgahlar da simit satan esnaf  yapılan zamma öfkeliler.

Meydan da açtığı tezgah üstünde simit  satan Cafer Uslu, Fırıncıların kendi kafaların göre zam yaptığını ve bunun denetlenmesi gerektiğini söyledi.

Cafer Uslu,´´ Sivas ta iki tane simit fırını var, bunlar istedikleri gibi at koşturuyorlar çünkü denetime tabi değiller. Daha önce simidin tanesini 40 Kuruşa alıyorduk şimdi ise 75 kuruşa alıyoruz yaklaşık yüzde 90 zam yapıldı. Yapılan zamma susamı bahane ediyorlar, ama simit de arasanız susam bulamazsınız.  Önceden az da olsa bir şeyler kazanıyorduk, ama şimdi kazanamıyoruz. Bugün 200 tane simit aldım, ama daha 100 tane bile satamadım, çünkü pahalı kimse almıyor. Belediyenin simit fırınlarını denetleme tabi tutması lazım, simidin gramajını ve fiyatını onların belirlemesi lazım. İki simidi tartıyoruz biri 64 gr diğeri 72 gr çıkıyor, gramajlarda tutarsızlık var. Adamlar kafalarına göre zam yapıyor, gramajını belirliyor fiyatını belirliyor. Ekmek fırınları nasıl denetleniyorsa simit fırınlarında denetlenmesi lazım,´´ dedi.

Uslu,´´ Biz ekmeğimizi simit satarak kazanıyoruz, sabah akşama kadar güneşin altında çalışıyoruz, önümüz kış, Sivas´ın soğuğunda dışarıda simit satacağız. Belediyenin bizlere yardım etmesini bekliyoruz, zaten sigortamız yok, bu işte de çok az para kazanıyoruz,  bari bizlere iyi çalışma şartları oluşturulsun.  Bizlere bir  yer tahsis etsinler orda simitlerimizi satalım, belediye orda bizleri de denetime tabi tutsun.´´dedi.