Anahtar Kelimeler: SIKINTI ÜSTÜNE SIKINTI

SIKINTI ÜSTÜNE SIKINTI

Salgın nedeniyle zor bir süreç getiren esnafın yeni bir sıkıntısı daha ortaya çıktı. Atatürk ve Bankalar Caddesi’nde bulunan binaların koruma kapsamına alınmasını eleştiren TSO Başkanı Mustafa Eken, ‘Koruma sınırı daraltılmalı’

Ayşe Mine EĞÜZ/

Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Eken, Atatürk ve Bankalar Caddesi’nde bulunan binaların koruma kapsamına alınması üzerine önce Anıtlar Kurulu’na dilekçe verdi, ardından da ‘Koruma sınırı daraltılmalı’ çağrı yaptı.

Konuyla ilgili esnafın yaşadığı sıkıntıları geçtiğimiz gün ziyaret ettiği Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’e aktaran Başkan Eken, esnaf için acil çözüm talep etti.
Fuar alanı için düşünülen yer konusunda da görüşlerini dile getiren Eken, “Bu anlamda belediyemizden ve başkanımızdan özellikle Anıtlar Kurulundaki toplantıda sınırın daraltılmasıyla ilgili bir talebimiz olacak. Fuar alanı yapma sözümüz olmuştu, Sayın İsmet Yılmaz Bakanımızda, Sayın Valimizde bunu desteklemişti. En başından beri Belediye Başkanımızda bu konuda üzerimize ne düşüyorsa yaparız demişti. Fakat bir yıldır kamuoyunda özellikle üyelerimizden, Odamıza talepler geldi. Fuar alanı dediniz ne zaman yapacaksınız şeklinde. Belediye Başkanımızdan fuar alanını 2021 yılında belirleyeceğimiz yer tahsisi gerek Belediyemizin gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla gerek Valiliğimizin önderliğinde ne yapacaksak bugün burada kendilerine izah edip inşallah 2021 yılında fuar alanımızın Sivas’a kazandırırız diye umut ediyoruz. Başkanımıza bizi kabul ettiklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz başarılar diliyoruz” diye konuştu.

GÜNDEME ALINACAK

Ticaret ve Sanayi Odası’nın en büyük paydaşları olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, konuyla ilgili talepleri Anıtlar Kurulu ile görüştüklerini belirterek, “Konuyu gündemimize alacağız. O konunun bizde takipçisiyiz. Şehrin fuar alanı ihtiyacı varsa Ticaret ve Sanayi Odamız var diyorsa, var olduğunu kabul ediyoruz. Biz, bu noktada bizim üzerimize düşen Milli Emlak noktasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Bakanlığı noktasında takip edilecek hususları takip ederek, 2021 yılı içerisinde zamanın ruhuna, zamanın beklentilerine uygun bir şekilde sadece belli bir dönem kullanılacak bir alan değil işlevsel olarak her zaman her alanda şehre hizmet verecek bir eseri birlikte şehre kazandırmaya biz varız. Bu noktada bizim üzerimize düşen yerel yönetim olarak Belediye olarak yapmamız gereken ne varsa biz orada hazırız. Ben bu noktada Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımıza, Meclis Başkanımıza çok değerli üyelerine teşekkür ediyorum. İnşallah hep birlikte, bizi biz yapan bu şehre değer katacak projeleri hayata geçeriz” dedi.