Anahtar Kelimeler: Sigara illetinden kurtulun

YAZARLAR

Sigara illetinden kurtulun

Sigara Bırakma Polikliniği Doktoru Hacı Kemal Köksal, Sigaradan kurtulmak isteyenleri Halk Sağlığı Müdürlüğünde yer alan Sigarayı bıraktırma Polikliniğine davet etti.

 Mehmet TIRPAN

Sigara Bırakma Polikliniği Doktoru Hacı Kemal Köksal, Sigaradan kurtulmak isteyenleri Halk Sağlığı Müdürlüğünde yer alan Sigarayı bıraktırma Polikliniğine davet etti. Sigarayı bırakmak isteyen kişilere yardımcı olduklarını vurgulayan Köksal; ?Sigara içen ve bırakmak isteyen hastalar bize başvuruyor. Biz hastalara iki noktada yardımcı oluyoruz. Bunlardan biri motivasyonel görüşme diğeri ise ücretsiz ilaç dağıtımı? dedi.

Sigarayı bırakmak isteyen hastaların sürekli kontrollerden geçtiğini belirten Dr. Köksal; ?Biz Halk Sağlığı Müdürlüğü binasında bulunan polikliniği 2016 yılının ekim ayında hizmete açtık. Yaklaşık 4 aydır burada hastalara hizmet veriyorum. Bu süreçte sigara bırakmak için 139 kişi başvuruda bulundu. Başvuran 139 hastadan 55´i sigarayı bıraktı. Yaptığımız görüşmelerin ardında da 44 kişinin sigarayı azalttığını gözlemledik. Hastaların bir kısmı da bırakamadığını söyledi. Sigara bırakma polikliniğine gelin sigara illetinden kurtulun. Hastalarımızı belli aralıklarla kontrole çağırıyoruz. Polikinliğe gelen hastalara Psikososyal destek vererek sigaranın bırakılması ile ilgi alınacak olan önlemler konusunda hizmet veriyoruz. Sigara bırakma ilaçları aslında bir hayli pahalı olan ilaçlar. Dolayısı ile bakanlığımız bu ilaçların ücretsiz dağıtımı ile alakalı bir kampanya başlattı. Hastalara verilen ilaçlar daha öncede dağıtıldı. Bu ilaçlar insanların sigara içme isteğini bastırıyor. İlaçları kullanan hastalar ilaçların yanı sıra kendi iradelerini de kullanmaları gerekiyor. Şuanda da elimizde var ama çok sınırlı miktarlarda. Bu ayın sonuna kadar biteceğini düşünüyoruz. Bundan sonra da devamının gelip gelmeyeceğini bakanlığımız ile görüşüyoruz? ifadelerini kullandı.