Anahtar Kelimeler: ŞİFAYI BULDU

YAZARLAR

ŞİFAYI BULDU

Daha önce tüp mide ameliyatı olan ve sağlık sorunları yaşayan Zehra Düzardıç, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesinde ilk defa yapılan RNY gastrik bypass ameliyatı ile sağlığına kavuştu

Haber Merkezi/

İlimizde yaşayan tüp mide ameliyatı geçmişi olan Zehra Düzardıç, yaşadığı sağlık sorunları yüzünden Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Ardıç, üniversite Hastanesi Obezite Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Sinan Soylu’nun yaptığı RNY gastrik bypass ameliyatıyla sağlığına kavuştu. Yapılan bu ameliyat Sivas’ta ilk kez uygulandı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Soylu, hastanın 5 yıl önce tüp mide ameliyatı olduğunu; fakat şikâyetlerinin devam ettiğini söyledi. Soylu konuşmasının devamında; “Hastaya endoskopi yaptığımızda midede ciddi bir safra reflüsü ve gastroözafjiyel reflüsü olduğunu tespit ettik. Bu rahatsızlığı önce medikal tedaviyle gidermeye çalıştık; ama sonuç alamayınca ameliyat kararı aldık. Yaptığımız ameliyat, RNY gastrik bypass ameliyatı. Bu, Sivas’ta ilk kez yapılan bir ameliyattır. Rutin olarak yaptığımız Gastrik bypass ameliyatından daha zor olan bu operasyonu başarıyla gerçekleştirdik. Şikayetleri biten hastamızın kilo verme sürecini de takip edeceğiz” dedi.

SAYIYI ARTIRACAĞIZ

RNY gastrik bypass ameliyatı hakkında da bilgi veren Soylu, “Bu ameliyat obezite cerrahisi ve metabolik cerrahide tercih edilen ameliyatlardan biridir. Sleeve (tüp mide) gastrektomi uygun olmayan, reflüsü olan hastalarda özellikle tercih edilecek bir ameliyattır. Obezitenin yanı sıra diyabet, hipertansiyon gibi metabolik kompenentler mevcut ise hastalarımız bu ameliyattan fayda görecektir. Bugün ilkini yaptığımız bu tür ameliyatların sayısını  artıracağız” diye konuştu.

‘KESİNLİKLE OLMAZ’

Ameliyat geçiren hasta Zehra Düzardıç ise, “Rahatsızlıklarım vardı. ‘Bu ameliyat, Sivas’ta kesinlikle olmaz’ dediler. Araştırdım. Sonra Sinan Bey’in ismini duydum. Bir senedir, Sinan Bey tedavimle ilgileniyor. Allah ondan razı olsun. Allah ne muradı varsa versin. Anadan doğmuşa döndüm” şeklinde konuştu.