Anahtar Kelimeler: SICAK ÇERMİK’ GEÇMİŞE DÖNÜŞ

YAZARLAR

SICAK ÇERMİK’TE GEÇMİŞE DÖNÜŞ

Vali Ayhan, “Sıcak Çermik'te hayata geçecek olan 'Geleneksel Çadır kültürü sayesinde insanların geçmişte yaşadığı o duyguyu bu zaman diliminde yeniden yaşatacağız."dedi.

Hakan BAKAR

Sivas Valisi Salih Ayhan, Sıcak Çermik'te 'Geleneksel Çadır Alanı' na kurulan örnek çadırı inceleyerek ilgililerden bilgi aldı.

Vali Ayhan, örnek çadırları inceledikten sonra, eskiden vatandaşların çadırda kaldığını ve geleneksel kültürün zamanla yok olduğunu belirterek, bu süreci yeniden başlatacaklarını söyledi.

Sıcak Çermik bölgesinin Sivas için olduğa kadar diğer illerden gelecek olan vatandaşlarımız için de iyi bir turizm potansiyeline sahip bölgelerden biri olduğunu ifade ederek, şunları ifade etti.

“Sıcak Çermik, Sivas'a önemli bir turizm değeri katan bir bölgemiz. Bölgede Altınkale Projesi ile Sıcak Çermik Meydanı ve çadır alanı çalışmalarımız hepsi bir arada devam ediyor. Sıcak Çermik Kaplıcaları'nda geçmiş yıllarda olduğu gibi yeniden çadır günlerini hayata geçirmek için çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah çadırların hepsi kurulduğunda Sıcak Çermikte geleneksel çadır kültürü yeniden yaşanacak. Sıcak Çermik'te eskiden vatandaşlarımız çadırlarda kalıyorlardı. Tabi bu geleneksel kültür zamanla yok olmuş. Son yıllarda vatandaşlardan gelen yoğun talebe karşılık vererek çadır kültürünü yeniden Sıcak Çermik'te yaşatmak için harekete geçtik. Herkesin burayla ilgili mazisini yapılan çalışmalar ile daha modernize bir şekilde yeniden canlanmasını sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlarımız zaman geçtikçe geçmişe olan özlemden dolayı çadır kültürünü yeniden arzu ettiler diyen Vali Ayhan, “Bizler de halkımızın arzularına, isteklerine ve taleplerine kayıtsız kalmayarak, Belediyemizle beraber Sivas İl Özel İdaresi ile birlikte ‘Geleneksel Çadır Kültürünü Yaşatma Projesi' adı altında Sıcak Çermik bölgesine yaklaşık 80-100 adet çadır çalışması yaptık. Burada hem biz hazır çadır sunacağız hem de çadırı olanlar kısmı olarak kendine yer bulabilecek. Altyapısı, Elektriği, lavabolar ve ortak kullanım alanlarını ve çadır yerleri hazır hale getirildi. Örnek çadırımızı inceledik, estetik ve dokuya uygun çadırların ortaya çıktığını gördük. İnanıyorum ki yapılan çadırlar ile insanların geçmişte yaşadığı o duyguyu bu zaman diliminde yeniden yaşatacağız."şeklinde ifade etti.