Anahtar Kelimeler: Seyahat engeli Anadolu’ vurdu

YAZARLAR

Seyahat engeli Anadolu’yu vurdu

Yerel esnaf; ‘Koronavirüs bizi zaten etkiledi. Birde bunun üzerine seyahat izin belgelerinin uzun süre devam etmesi işlerimizin daha kötü hale gelmesine neden oldu’ diyerek sıkıntılarını dile getirdiler.

Hakan BAKAR

Şehir dışında yaşayan hemşehrilerimiz Seyahat izin belgesi engelinden dolayı köylerine kasabalarına ve illerine gelemiyorlar. Memleketlerine gelemedikleri için özellikle Sivas’ta İl ve ilçelerinde yaz aylarında yaşanan ekonomik hareketlilik yerini sessizliğe bıraktı. Durum böyle olunca piyasaların durma noktasına gelmesinden dolayı Sivas ve ilçelerde bulunan yerel esnaf seyahat izin belgelerinin biran önce kalkmasını bekliyorlar.

Ülkemizde bazı şehirlere giriş ve çıkışlar izne tabi tutulunca; özellikle gurbette yaşayıp Sivas’taki mülklerine tadilat yaptırmak isteyen vatandaşlar seyahat izninden dolayı evlerinin bulunduğu şehre gelemiyorlar. Durum böyle olunca firmalarda iş yapamadıklarını dile getiriyorlar.

Sivas’a yaz aylarında dışarıdan 500 bine yakın gurbetçi hemşehrilerimiz gelerek Sivas Ekonomisine her yıl ciddi anlamda katkı sunuyorlardı. Yaşanan koronavirüs nedeniyle Anadolu’daki iller ve ilçelerde iş yerleri olan yerel esnaf Koronavirüs bizi zaten etkiledi birde bunun üzerine seyahat izin belgelerinin uzun süre devam etmesi işlerimizin daha kötü hale gelmesine neden olduğunu söyledi.

Havaların ısınmasıyla birlikte her sene bu zamanlarda Sivas’a gelen gurbetçi hemşehrilerimiz salgın nedeniyle gelemiyorlar. Şehirde ve ilçelerde iş yerleri olan esnaflar, “Şehir esnafı olarak işlerimiz bu dönemlerde çok yoğun oluyordu. Birde seyahat izni almaları konusunda hemşehrilerimizin zorlanmaları üzerine esnaflar olarak bir hayli zor günler geçiriyoruz. Sivaslı olup şehir dışında yaşayan birçok hemşehrimiz var. Onlar her sene bu vakitlerde köylerine ilçelerine gelerek şehir ekonomisine katkı sağlıyorlardı. Sivas’ın ilçelerinde, Beldelerinde ve köylerinde evlerine bakım onarım ve tadilat işlerini yapabilmeleri için en azından her aileden bir kişiye bu konuda daha fazla yardımcı olunmasını istiyoruz.” diyerek ifade ettiler.