Anahtar Kelimeler: SENDİKLARDAN TEPKİ (VİDEO)

YAZARLAR

SENDİKLARDAN TEPKİ (VİDEO)

Türk Sağlık-Sen, Sağlık-Sen ve Hak-iş tarafından ek gösterge zammının sadece hekimlerle sınırlandırılmasına tepki gösterildi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Pratisyen hekim maaşlarını 2 bin 500 lira, uzman hekim maaşlarına 5 bin lira ek gösterge zammı yapılmasını öngören düzenleme kapsamında ilimizde bulunan sendikalardan açıklama geldi. İlk olarak Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi bahçesinde toplanan Türk Sağlık-Sen, tüm sağlık çalışanlarının ekonomik sıkıntı yaşadığını söylerken Numune Hastanesi bahçesinde bir araya gelen Sağlık-Sen ve Hak-İş ise böyle bir ayrımı kabul etmediklerini dile getirdi. 

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimlik giriş kısmında açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Sivas Şube Başkanı Dursun Özen, “Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca TBMM’de yaptığı açıklamada Pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin TL’lik bir ücret artışı yapacaklarını ifade etmesinin ardından Türk Sağlık-Sen olarak tüm sağlık çalışanlarının ekonomik sıkıntı yaşadığı ve hepsinin ücretlerinde zam yapılması gerektiğini ifade etmiştik. Sayın Bakanın açıklamasından birkaç saat sonra bir önerge ile söz konusu düzenleme TBMM’de kabul edilmiştir. Bu kanun önergesi Türkiye Kamu Sen tarafından talihsizlik olarak değerlendirilmektedir. Böylesine bir süratle yapılan düzenleme ile sağlık çalışanlarını yok saymak, onların yaşadığı ekonomik sıkıntının görmezden gelinmesi, kayıplarının dikkate alınmaması kabul edilemezdir. Doktorlarımızın ücretlerinde artış yapılması zaruridir. Fakat bu zaruret ebe, hemşire, sağlık memuru, sağlık teknisyeni, ATT, paramedik genel idare hizmetleri sınıfı ve yardımcı hizmetler gibi farklı sağlık çalışanlarının tamamı için de geçerlidir. Tüm sağlık meslek mensuplarının ücretlerinde artış yapılmalıdır.  Çünkü ekonomik olarak tüm çalışanların ciddi kayıpları vardır. Bu durum mutlaka düzeltilmeli; kayıplar telafi edilmelidir. Sağlık hizmetleri bir ekip işidir. Ekibin büyük bir bölümü görmezden gelinemez. Zam, doktorlarımız için de geriye kalan tüm sağlık personelimiz için de gereklidir” dedi.

‘BÖYLE BİR SİSTEMİ KABUL ETMİYORUZ’

Sivas Numune Hastanesi bahçesinde toplanan Hak-iş ve Sağlık-Sen ise aynı konuyu ele aldı. Grup adına konuşma yapan Sağlık-Sen Sivas Şube Başkanı Muhittin Musaoğlu ise “Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın bağlı hastanelerde yaklaşık 1 milyon sağlık çalışanı görev yapıyor. Bu bir milyonun içeresinde doktor, hemşire, sağlık teknikeri, şoför, temiz görevlisi var. Yani bir ordu da olması gereken insan gücünün tamamı ülkemizin sağlık ordusunda fedakarca görev yapıyor. Günlerdir televizyon kanallarında sağlık çalışanlarına müjde geliyor diye açıklama yapıp, bugün yalnızca hekimlerin maaşlarına 2 bin 500 ila 5 bin lira arasında zam yapılacağını beyaz emek umut tacirliğidir. Bu uygulama sağlık camiasında çalışma barışını bozmaya yönelik sıkılmış bir kurşundur. Doktor arkadaşlarımız alsın. Hatta çok daha fazlasını hak ediyorlar. Peki ya geride kalan yüzbinlerce sağlık çalışanı? Onların suçu, günahı ne? Bu ayrımcılıkla sağlık hizmetlerine destek olduğunuzu mu sanıyorsunuz? Sağlık çalışanlarını ayrıştıran, emeğini görmezden gelip yok sayan, mesleklerini itibarsızlaştıran, sitemin içinde yok olma pahasına canını hiçe sayan sağlık çalışanlarına bunu reva gören sistemi kabul etmiyoruz. Emeğimizin değersizleşmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Sağlık çalışanlarına yapılan en büyük haksızlık onları birbirine düşürmektir. Buna itiraz ediyoruz. Kimse sağlık çalışanlarını görmezden gelemez. İş bırakma, iş yavaşlatma ne karar alınması gerekirse alacağız. Pandeminin en yoğun olduğu günlerde, selde, afette, olağanüstü her şartta ve koşulda hep sahadaydık” ifadelerine yer verdi.