Anahtar Kelimeler: “Şehrimiz Güçleniyor”

“Şehrimiz Güçleniyor”

‘100 Üretim ve İstihdam Kapısı’ hedefi ile yola çıktıklarını belirten Ayhan, “İlimiz üretmekte, ürettikçe büyümekte ve büyüdükçe de güçlenmektedir. Sivas’ı istihdam odaklı üreten bir şehir haline getirmek için yola koyulduk” dedi.

Ayşe Mine EĞÜZ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle mesaj yayımlayan Vali Salih Ayhan üretimde önemli noktalara değindi.

Salih Ayhan kutlama mesajında; 1919’da çok zor şartlarda başlayan Kurtuluş Savaşımızı, 1923’te nasıl yeni devletimizin kuruluşunu ilan ederek taçlandırdıysak; azim ve kararlılıkla çalışarak, üreterek muasır medeniyetler seviyesinin üzerinde 2023 hedeflerimize ulaşacağız. 97 yıl önce kahraman ecdadımızdan aldığımız ilham, birlik-beraberlik ruhu, gardaşlık geleneği ve ortak akıl ile Cumhuriyetimizin 100. yılına, 2023 hedeflerine ulaşacağımıza olan inancım tamdır” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Hayaller projeye, projeler gerçeğe dönüşüyor

İlimizin üretmekte, ürettikçe büyümekte ve büyüdükçe de güçlenmekte olduğuna vurgu yapan Ayhan, “2023 yılına kadar ‘100 Üretim ve İstihdam Kapısı’ hedefi ile çıktığımız yolda Sivas’ı istihdam odaklı üreten bir şehir haline getirmek için yola koyulduk. Hayalleri projelere, projeleri gerçeğe dönüştürmeye devam edeceğiz. 2019 yılından bu yana bu hedef doğrultusunda 43 firmaya OSB’mizde yer tahsis ettik. Bu firmaların toplam istihdam hedefi ise 3 bin 89 kişidir. Sadece SİVTAŞ bünyesindeki Yem Fabrikası ve Süt İşleme Tesisi ile 10’a yakın istihdam kapısı açılacaktır. Altyapı çalışmaları süren Demirağ OSB ve Lojistik Köy ile de Sivas’ın yakın gelecekte bir üretim ve lojistik üs haline gelmesi sağlanacaktır. Şarkışla ve Gemerek OSB ile Türkiye’nin 23. Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Şarkışla ilçemiz istihdama ve üretime katkı sağlayacak diğer üretim ve istihdam kollarımızdır. ‘300 Fikir 300 Proje’ ile de başta kamu kurumları olmak üzere Sivas’a önemli bir hareketlilik kazandırdık. Gece uyumadan, gündüz yorulmadan, durmadan duraksamadan Sivas için 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmak için çalışmak, daima ileriye bakmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Sadece sanayi de değil her alanda üretim ve gelişim için gayret gösterildiğinin altını çizen Salih Ayhan, “Sivas sadece sanayide değil diğer sektörlerde de 2023 hedeflerine ulaşacaktır. Yeni cazibe merkezimiz Hamidiye Kültür Parkı, şehre kazandırılacak olan yaklaşık 20 müze, Sıcak Çermik’te Altınkale, Yıldız Dağı’nda yeni yatırımlar ve Tokat-Sıcak Çermik-Havaalanı yol bağlantıları, Gökpınar, Tödürge ve Hafik Göllerimizi geleceğe taşıyacak olan eko turizm odaklı koruma çalışmaları, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan ve restorasyon çalışmaları büyük bir titizlikle yürütülen Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası ile Divriği Arasta Sokak Sağlıklaştırma ve Seyir Terasları Projesi, Muhsin Yazıcıoğlu ve Âşık Ruhsati’nin doğup büyüdükleri evlerin yaşayan müzeye dönüştürülmesi, Merkez Meraküm ve Kangal’da Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Koruma Merkezi Projesi, ‘Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas’ sloganıyla başlatılan DAP destekli Canlı Hayvan ve Ot Pazarı Projesi, “Köyümde Yaşamak İçin Bir “Sürü” Nedenim Var” sloganıyla hayata geçen 1 milyon koyun projesi,  koyun yapağından izolasyon malzemesi üreten tesis kurma projesi, tarımsal Ar-Ge ve İnovasyon Merkezi gibi çok sayıda sektörde gelişim için gayret göstermekteyiz” dedi.

Hızlı tren projesi

Bölgeye yapılan en büyük yatırımlardan biri olan Ankara- Sivas Yüksek Hızlı Tren projesinin hayata geçmesiyle de özellikle turizm alanında Sivas’ın yeni bir cazibe merkezi haline geleceğine değinen Salih Ayhan, “ Diğer yandan eğitimde birçok projenin hayata geçmesi, sağlık alanında devam eden yatırımlar, Sivas kırsalında 3 milyon fidan hedefimiz, yeni ve gelişen spor altyapımız, sosyal hizmetlerde ortaya koyduğumuz özgün ve nitelikli çalışmalarla dezavantajlı gruplara sağlanan destekler, kırsala yapılan yatırımlar ve madencilikte kat edilen önemli mesafeler Sivas’ımız adına önemli gelişmelerdir” şeklinde açıklamalarda bulundu.