YAZARLAR

“SAZIMIZLA, SÖZÜMÜZLE BU TOPRAKLARDAYIZ” (VİDEO)

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 98'inci yılı kutlamaları kapsamında, il protokolü tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu

Vali Salih Ayhan, “Topla, tüfekle, kılıçla fethedilen ata topraklarında sazımızla sözümüzle bu topraklardayız” dedi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Cumhuriyet’in ilanının 98. Yıl dönümü münasebetiyle kutlamalar dün başladı. Bu kapsamda il protokolü Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Atatürk Anıtı önünde düzenlenen programa Vali Salih Ayhan, Sivas 5'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Piyade Albay Yılmaz Doğan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, İl Emniyet Müdürü Burhan Akçay, kurum ve kuruluş müdürleri ile sivil toplum örgütü temsilcileri ve askeri erkan katıldı. Vali Ayhan, Garnizon Komutanı Piyade Albay Yılmaz Doğan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin'in anıta çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Törenin ardından Kongre Binası'nda lise öğrencileri tarafından düzenlenen 'Cumhuriyet ve Atatürk' konulu resim ve fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Vali Salih Ayhan, "Cumhuriyetimizin ilanının 98'inci yıl dönümünü kutluyoruz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşlarına şükranlarımı, minnetlerimi sunuyorum. Topraklar topla, tüfekle, kılıçla fethedilir. Ama kalıcı olmak için orayı sazınla, sözünle, sanatınla edebiyatınla, mimarinle orayı yoğurman ve harmanlaman lazım. Dolayısıyla bizde bin yıldır ata toprağı olan Türk yurdunda bu anlayış içerisinde sazımızla sözümüzle bu topraklardayız. Cumhuriyetin ne demek olduğunu, faziletlerini öğrencilerimizle ve vatandaşlarımızla içselleştiriyoruz" diye konuştu.