Şartları taşımayan yurtlar kapatılacak
Sivas´ta ruhsatı olmayan ama öğrenci barındıran yerler bulunduğunu söyleyen Vali Davut Gül net konuştu: İnsan hayatının söz konusu olduğu yerde merhamet göstermek olmaz. Belli süre vereceğiz. Bu süre içerisinde kurallara kendini uydurabileceklerin başımızın üzerinde yeri var. Standartlara uymayan hiçbir pansiyonun, yurdun öğrenci ya da vatandaş kabul etme ihtimali yok. Bunları kapatacağız
Tarih: 19.1.2017 17:08:09/ 563okunma / 0yorum

Fatih TABUR

Yurt  ve pansiyon denetimlerinin devam ettiğini söyleyen  Vali Davut Gül, Adana´nın Aladağ ilçesinde bulunan bir kız yurdunda meydana gelen yurt yangını hatırlatarak, Sivas´ta bulunan işletmecileri uyardı. İlimizde maliyeye kaydı bulunmayan yurtların bulunduğunu kaydeden  Gül, kriterlere haiz olmayan yurt veya pansiyon gibi yerlerin kapatılacağını söyledi.

Yurt ve pansiyon denetimlerinin birçok kurumu ilgilendirdiğini söyleyen Gül, “Yurtların ve pansiyonların denetimi başladı. Çoğunun ruhsatı yok. Acil bir şekilde bu konuyu ifade ediyorum. Ruhsatı olmayan, maliyeye kaydı olmayan ama öğrenci barındıran yerler var. Bunlar yurt da değil. İnsan hayatının söz konusu olduğu yerde merhamet göstermek olmaz. Bunun ihtimali yok. ‘Hoş görelim´ veya ‘görmemezlikten gelelim´ deme şansımız yok” dedi.

 “İŞLETMECİLER EKSİKLERİNİ GİDERSİNLER”

Vali Gül, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bunları yaklaşık 7-8 kurum denetliyor. Belli süre vereceğiz. Bu süre içerisinde kurallara kendini uydurabileceklerin başımızın üzerinde yeri var. Kurallara uyamayacaksa, fiziki şartlarını standartlara uyduramayacaksa bu haliyle hizmet vermesi imkansız. Adana´da çok talihsiz bir hadise yaşandı. Bunu ister özel şahıs işletsin, ister sivil toplum kuruluşları işletsin, isterse de devlet  işletsin. Standartlara uymayan hiçbir pansiyonun, yurdun öğrenci ya da vatandaş kabul etme ihtimali yok. Bunları kapatacağız. Dolayısıyla bunu kamuoyu bilmeli. İnsan hayatı herhangi bir şekilde etkilendiğinde, birilerinin canına, malına dokunduğunda buna göz yummamız veya idare etmemiz mümkün değil. İşletmeciler eksikliklerini gidersinler. İnsanlar çocuklarını buralara emanet ederken güvenli olduklarını varsayarak emanet ediyor. Çocuğunun tırnağına zarar geleceğini bilse, burnunun kanayacağını bilse, devletin bunları denetlemediğini bilse kimse buralara teslim etmez. Bu konuda hassasiyet istiyoruz.”

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Ali ?ye düşman olan Allah? a düşman olur.

Hz.Muhammed