Anahtar Kelimeler: Sanayi üretimi arttı

YAZARLAR

Sanayi üretimi arttı

Sanayi üretimi eylülde aylık bazda yüzde 3,2, yıllık bazda da yüzde 3,4 arttı.

Hakan BAKAR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Açıklanan verilere göre, Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2020 yılı Temmuz ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %4,9 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi %5,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1,4 arttı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2020 yılı Temmuz ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %5,4, imalat sanayi sektörü endeksi %8,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %6,4 arttı.

Ağustos 2018’de ABD ile yaşanan kriz sonrası düşüşe geçen sanayi üretimi bir yıl sonra pozitif bölgeye geçti. Şubat 2020’de %8,5 artış gösteren veri, koronavirüs salgınının etkisini göstermeye başladığı Mart ayında %1,7 daraldı. Nisan ayında ise ekonominin kapalı olmasıyla %31,3 oranında rekor daralma yaşadı. Mayıs’ta ki düşüş %19,6 oldu.

Normalleşmenin başladığı Haziran ayı itibariyle %0,1 artan sanayi üretiminde madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %8,0, imalat sanayi sektörü endeksi %1,0 arttı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %6,4 azalma yaşamıştı. Temmuz ayında ise Son aydaki düşüşe göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %5,4, imalat sanayi sektörü endeksi %8,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %6,4 arttı.

Yıllık bazda %4,4 oranındaki artış ile Mart ayındaki düşüş sonrası en iyi artış yaşandı.