YAZARLAR

SALGINDAN KORUNALIM DERKEN ÇEVREYİ KİRLETMEYELİM

Koronavirüs günlerinde tek kullanımlık ürünlerin kullanımında artış yaşanması ve kullanılan ürünlerin bilinçsizce çevreye atılması doğaya zarar veriyor.

Hakan BAKAR

Tüm Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından dolayı tek kullanımlık ürünler olan maske, eldiven ve hijyen malzemeleri kadar tek kullanımlık diğer plastik ürünleri olan tabak, çatal ve benzeri ürünler de salgın günlerinde oldukça yoğun tüketilmekte.

İnsanoğlunun salgın günlerinde kendini korumak amaçlı olarak kullandığı plastik ürünler doğadan binlerce yılda bile yok olmuyor. İşte Bu tür atıkların verdiği zarar ise dünyanın ekolojik dengesinde çok büyük tahrifata sebep olmakta.

Dünya plastikleri bertaraf etme yolunda ilerlerken Kovid-19 salgınıyla karşı karşıya geldi. Hijyen ve hassasiyeti nedeniyle tüketiciler tarafından plastik ürünlerin kullanımı koronavirüs salgınında oldukça artış gösterdi. Salgından dolayı yaşanan artışa rağmen başta Avrupa Birliği (AB) olmak üzere pek çok ülkede plastiği sıfırlamaya dönük hedeflerini de devam ettirmekte.

Türkiye’de de Sıfır Atık Projesi iyi bir şekilde ilerleme göstermekte. Sıfır Atık Projesi’nin bütün Türkiye’de hayata geçirilmesi için çalışmalar da yoğun olarak sürdürülüyor. Türkiye’de de Sıfır Atık Projenin 2023 yılına kadar aşamalı olarak ülke geneline yayılması planlanıyor. Türkiye’nin dört bir yanında yapılması gerekenlerle ilgili vatandaşlar bilgilendiriliyor. Sıfır Atık Projesi, kamu kurumları başta olmak üzere limanlar, havaalanları, otogarlar, tren garları, eğitim kurumları, alışveriş merkezleri, hastaneler, turizm tesisleri gibi vatandaşların yoğun olduğu noktalarda hayata geçirilecek. Sıfır Atık Projesi’nin tüm Türkiye’de hayata geçirilmesiyle yılda 12.5 milyarlık ekonomik kazanç hedefleniyor.

Bizler düşünmeden farkına bile varmadan doğaya, denize veya sokağa attığımız çöplerin çevreye ve doğal yaşama, ne derece zarar verdiğinin farkında mıyız acaba?

İşte biz insanoğlunun farkına bile varmadan çevreye attığımız bu atıkların ne kadar sürede yok olduğunu bazı ürünler ile paylaşalım. Plastik 1000 yıl, Bebek Bezi 550 yıl, Plastik Tabak 500 yıl, Pet Şişe 400 yıl, Sigara İzmariti 1 ila 2 yıl, Kağıt Havlu 1 ay, Mendil 2-4 hafta arasında doğadan yok oluyor.