Anahtar Kelimeler: SALGINDA DURUM (video)

YAZARLAR

SALGINDA SON DURUM (video)

Vali Salih Ayhan, tüm dünyayı başta sağlık olmak üzere eğitim, ekonomi, iş gücü ve sosyal hayat açısından olumsuz etkileyen Koronavirüs salgınının Sivas’taki son durumunu gazetemizle paylaştı

Vali Ayhan, 1,5 yılı aşkın süredir mücadele edilen salgın sürecinde talimat ve genelgelerdeki kuralların titizlikle uygulandığı Sivas’ta vatandaşların bugüne kadar alınan kurallara ve tedbirlere en üst seviyede riayet ederek destek olduklarını vurguladı.

Yoğun bakımda yatan hasta sayısı, yaş ortalaması, bugüne kadar maske ihlalinin yanı sıra cezai işlem uygulanan vatandaş ve işletme sayıları hakkında gazetemiz muhabiri Ayşe Mine Eğüz’ün sorularını yanıtlayan Ayhan, yoğun bakımda yatanların yüzde 85’inin aşısız olduğunu belirterek, aşının önemine değindi. 

“CEZA KESME TARAFTARI DEĞİLİZ”

Salgının başladığı günden bugüne ilimizde salgın kurallarını ihlal eden vatandaş sayısı ve kesilen ceza tutarı hakkında “Ceza kesme taraftarı” değiliz diyen Vali Ayhan, “Bir buçuk yıla aşkın süredir hep birlikte bu salgınla mücadele veriyoruz. Salgının seyrine göre dönemsel uygulamalarla sosyal hayatı düzenliyor ve sağlığı en öncelikli alanımız olarak görüyoruz. Şehrimiz Salgın sürecinde; başta Cumhurbaşkanlığımız, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve İlgili Bakanlıkların yayınlamış olduğu talimat ve genelgelerdeki kurallara titizlikle uyduk ve sahada uyguladık. Vatandaşlarımız da bugüne kadar almış olduğumuz bu kurallara ve tedbirlere en üst seviyede riayet ederek bizlere destek oldu. Salgın süreci nerdeyse 2 yıla yaklaştı bu süreçte mutlaka kuralları ihlal edenler de oldu. Biz ihlallerde hemen ceza kesme taraftarı değiliz. Öncelikle uyarıyoruz, denetimlerimizde cezai işlemden çok yol gösterici bir tutum sergiliyoruz. Uyarılarımıza rağmen kuralları ihlal etmekte ısrar edenlere de kurallara uyan vatandaşlarımızın hak ve hukuklarını koruma için cezai işlem yapıyoruz. İl Emniyet Müdürlüğümüz, Jandarmamız ve Sağlık Müdürlüğümüz tarafından Covid-19 denetimlerinde kuralları ihlal eden toplam 14 bin 582 şahıs ve işletmemize 11 milyon 856 bin lira cezai işlem uyguladık. 681 vatandaşımıza da ayrıca adli işlem yaptık” diye konuştu.

ÖLÜM SAYISINI AÇIKLAMADI

Salgın nedeniyle ilimizde hayatını kaybeden vatandaş sayısını ‘Rehavet’ gerekçesiyle açıklamayan Ayhan, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel bir salgınla karşı karşıyayız. Maalesef bu salgın dolayısıyla birçok vatandaşımız hayatını kaybetti. Salgının ilk başladığı günden itibaren sağlıkçılarımız büyük öz veri ile görev yapıyorlar. Ben salgının başladığı ilk günden itibaren hem sağlıkçılarımızın saha da verdiği emeğe saygı duymak, hem de vatandaşlarımızın rehavete kapılmaması için vefat eden vatandaşlarımızın sayısını kamuoyu ile paylaşmadım. Ülke genelinde yeknesaklık olması açısından sayısal verileri kamuoyu ile sadece Sağlık Bakanlığımız paylaşıyor. Zaten her akşam Sağlık Bakanımız Türkiye geneli vefat sayısını ve diğer salgın verilerini kamuoyu ile paylaşılıyor. Covid-19 dolayısıyla hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum.

YOĞUN BAKIMDA YATANLARIN YÜZDE 85’İ AŞISIZ

Vaka durumlarımızı analiz ettiğimizde tedbirlerin birçoğunun gevşetilmesine ve okullarımızda yüz yüze eğitime başlamamıza rağmen çok yüksek oranlarda vaka artışı olmadığını görüyoruz. İlimizde yatak doluluk oranımız yüzde 45, ventilatör doluluk oranımız ise yüzde 32,73’tür. Şu an yaklaşık hastanede yatan vatandaşımız 150-160 arası bu sayı devamlı değişkenlik gösteriyor. Geçen yılın aynı dönemine göre çok çok iyi durumdayız. Yoğun bakımda yatan hasta sayımız şu anda 35 kişi. Yoğun bakımda yatan hastalarımızın yaş ortalaması 66’dır. Yoğun Bakımda yatan hastalarımızın yaklaşık    yüzde 85 ise aşısı bulunmamaktadır. Çok yüksek bir oran, aşının önemi burada daha çok ortaya çıkıyor. Bunun nedeni elbette bireysel tedbirler ve en önemlisi aşı. Yine de her zaman ifade ettiğim gibi maske, mesafe ve temizlik kurallarına herkesin uymasını istiyoruz.

VATANDAŞTA MENTAL YORGUNLUK

Hem bizim hem vatandaşlarımız açısından zor bir süreç geçiyoruz. Vatandaşlarımızda zaman zaman mental olarak yoruluyorlar tabi ki haklılar. Ama son durumumuzu değerlendirdiğimizde vaka sayılarımız sağlık açısından yönetilebilir. Bunun nedeni elbette bireysel tedbirler ve en önemlisi aşı. Ama Salgının ilk gününden itibaren maske, mesafe ve temizlik kuralımızdan asla vazgeçmedik. Bunu her durumda kamuoyu ile paylaşıyoruz. Maske kullanımı ihlal eden vatandaşlarımıza toplamda bir milyon 945 bin lira cezai işlem uyguladık. Sadece maske konusunda değil salgına yönelik tüm alanlarda almamız gereken tedbirleri alıyor, saha da eksiksiz olarak uygulamaya devam ediyoruz. Salgınla mücadele de artık aşı gibi güçlü bir savunmamız var. Tüm vatandaşlarımızdan aşılarını olmalarını, olmazsa olmazımız maske, mesafe, temizlik kurallarına riayet etmelerini istirham ediyorum. Birlikte mücadele ediyoruz, birlikte başaracağız.”