Anahtar Kelimeler: SAHTE UYARISI

YAZARLAR

SAHTE İLAN UYARISI

Üniversitenin açılmasıyla birlikte kiralık ev noktasında sahte ilanların arttığı kentte, vatandaşlar uyarıldı. SEMDER Başkanı Kerim Çayır, özellikle sosyal medyadan yapılan sahte ilanlarla birçok vatandaşın mağdur olduğunu söyledi

Çetin POLAT/

Kiralık evlerin yanı sıra gayri menkul almak isteyen vatandaşlara önemli uyarılarda bulunan Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır, sahte ilan sayısında artış yaşandığını vurguladı.

Dolandırıcıların sosyal medyadan gerçek dışı ilan vererek kaparo dolandırıcılığı yapabildiğini ifade eden Çayır, Sivas dışında yaşayan ancak Sivas’tan gayrimenkul almak isteyen yatırımcılara "Bu hemşerilerimiz kesinlikle Sivas’taki akrabalarını devreye soksunlar. Akrabaları gidip baksın. Gayrimenkulün yeri doğru mu, karşılarında muhatap var mı? Bunlar teyit edildikten sonra girişimde bulunsunlar. Bu noktada emlakçılarımızdan da hizmet alabilirler” dedi.

Son dönemde Sivas’ta üniversitelerin açılmasının yanı sıra tayin dönemi ile düğünler nedeniyle de konut arayanların sayısının arttığını ifade eden Çayır, ilimizde iş yerlerinin camında “Taşınmaz ticaret yetki belgesine sahip güvenilir emlakçı” etiketinin bulunduğu esnaflarla gönül rahatlığıyla ticaret yapılabileceğine dikkat çekti.

KAPARO DOLANDIRICILIĞINA KARŞI DİKKATLİ OLUN

Kaparo dolandırıcılığına karşı uyarıda bulunan Başkan Çayır; “İlimizin dışında ve yurt dışında çok sayıda Sivaslı yaşıyor. Hemşerilerimiz Sivas’tan gayrimenkul almak istedikleri zaman çok dikkatli olmalılar. Misal; daire Sivas’ta ama tüketici İzmir’de. Yatırımcı; o konutu almaya çalıştığı zaman sosyal medya üzerinden fotoğraflara bakarak değerlendirme yapıyor. Daire sahibi olduğunu iddia eden kişi telefonda görüştüğü kişiden belli bir miktar kaparo adı altında para talep ediyor. İzmir’deki vatandaş da dolandırıcının hesap numarasına para havale ediyor. Biraz zaman geçtikten sonra aradığı numaraya ulaşılmıyor ve dolandırıldığını anlıyor” dedi.

Sivas dışında yaşayan ancak Sivas’tan gayrimenkul almak isteyen yatırımcılara seslenen Çayır, "Bu hemşerilerimiz kesinlikle Sivas’taki akrabalarını devreye soksunlar. Akrabaları gidip baksın; gayrimenkulün yeri doğru mu, karşılarında muhatap var mı? Bunlar teyit edildikten sonra girişimde bulunsunlar. Bu noktada emlakçılarımızdan da hizmet alabilirler” açıklamasında bulundu.