Anahtar Kelimeler: SAĞLIKÇILAR BEKLİYOR

YAZARLAR

SAĞLIKÇILAR KREŞ BEKLİYOR

SAĞLIKÇILAR KREŞ BEKLİYOR

 

Koronavirüs salgınıyla mücadelede başrolde yer alan sağlık kahramanlarının kreş sıkıntısı günden güne büyürken, konuyla ilgili açıklama Sağlık-Sen Şube Başkanı Muhittin Musaoğlu’ndan geldi. Musaoğlu, sağlık kompleksinin olduğu alanlarda kreşlerin de olması gerektiğini söyledi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Sağlık-Sen Şube Başkanı Muhittin Musaoğlu basın mensuplarıyla kahvaltı programında bir araya geldi. Sendikanın yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Musaoğlu, sağlık gündemini değerlendirerek basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Başkan, Koronavirüs salgını sürecinde sağlık çalışanlarının zor bir süreçten geçtiğini okul ve kreşlerin kapanmasıyla sağlık çalışanlarının çocuklarının ortada kalmasına rağmen canla başla mücadele ettiğini söyledi.

2020-2021 yılında sağlık çalışanlarının durumunu değerlendiren Sağlık-SEN Şube Başkanı Muhittin Musaoğlu, “Sağlık çalışanları 2020-2021 yılları içerisinde kovid nedeniyle gerçekten çok yoğun bir çalışma içerisinde oldular. Yoruldu, yıprandı ve halkımıza en güzel şekilde hizmet ettiler. Bu hizmet süresi içerisinde hastalananlar oldu, yoğun bakımda yatanlar oldu, çocuklarına bakamayacak durumda olan arkadaşlarımız oldu. Okullar ve kreşler kapandı çocuklar ortada kaldı ama yılmadan yorulmadan halkımıza hizmet ettiler” dedi.

Salgın döneminde özellikle okul ve kreşlerin kapanmasıyla en büyük sıkıntıyı sağlıkçıların çektiğini söyleyen Musaoğlu, “Öğretmen, evinde dersini verdi çocuğuna baktı. Diğer devlet memurları evinde oturdu ve bir şekilde çocuğuna baktı. Çoğunlukla zaten sağlıkçı sağlıkçıyla evli. Bu dönemde anne ve baba işe giderken çocuğuna bakacak kimse olmadı. Sağlıkçılar bu konuda çok mağdur oldu. Sağlık kompleksinin olduğu yerlerde kreş, spor salonları ve yüzme havuzlarının da olması lazım. Zaten normalde Numune Hastanesi’nde bulunan ÇAGEM binası da bunun için yapılmıştı. Ak Parti Milletvekili Habib Soluk Bey ve Valimizde yakından çalışmaları takip ediyordu. ÇAGEM’in yapılış amacı, yaşlılara hizmet etmesi, evde yatalak olarak yaşayıp evde kalan hastaların ailelerini biraz daha rahatlatma amacıyla hastasını sabah getirip hastaneye bırakacaktı. ÇAGEM, kreşiyle, hasta bakımıyla, yüzme havuzuyla, fizik tedavi alanlarıyla planlandı. Ama kovid’in patlamasıyla bunlar askıya alındı. Çünkü orası yapılınca tamamının kovid alanı olarak kullanılması için dizayn edildi ve hala da bu şekilde devam ediyor. Şu anda olması gereken de bu zaten. Yeni yapılan akıllı hastanelerin de kreşleri yanında yapılarak devam ediyor. Sivas’ta da maalesef bu bir eksiklik. Kreşlerin olması ve daha çok açılması lazım. Çünkü artık bayan çalışanlarımız daha fazla. Bu anlamda eskiden çocuklar dede ve nineye verildi. Anne- baba işe giderken çocuklara onlar bakardı. Hiç eksiklik hissedilmezdi. Şimdi durum öyle değil. Zaten kreşlerle sağlık çalışanları ya da Memur-Sen üyeleri için kreşlerle indirim anlaşması yapıyoruz. ÇAGEM biriminde yapımı biten kreşin özellikle sağlık çalışanlarına verilmesi. Hatta bu kreşin biraz daha büyütülerek 24 saatlik süreye çıkarılması ve sağlık çalışanlarımızın da çalıştıkları süre içerisinde çocukları gözleri arkada kalmadan kimseye emanet etmeden sabah 8’de gelip çocuğunu kreşe bırakıp ertesi gün sabah 8’de çocuğunu eve götürecek şekilde bir hizmetin sunulması gerekiyor. İnşallah kovid bitip kreşin normal faaliyete geçtiğinde sağlık çalışanlarımızın çocukları orada daha da rahat edecekler. Kreşlerin yayınlaştırılması lazım. Sivas’ta da özel kreşlerin açılması ve hizmetlerin daha kaliteli hala getirilmesiyle çalışan arkadaşlarımızın bu anlamda rahat etmesi sağlanması lazım. Bunu hep birlikte el birliğiyle yapmamız gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.